Защо да използвате ForBrain®?

Ние помагаме на децата и възрастните да развиват своите таланти и потенциал, като използват своя глас.

ForBrain подобрява специфичните модели на гласа ви, като пренася гласа ви директно чрез костната структура.

Как работи?

Тези ползи могат да бъдат получени с ForBrain само за няколко минути всеки ден в продължение на поне 6 седмици!

Поръчай сега

Поръчай от производителя и получи 10% отстъпка, като използваш следния код 3A6703703:

Поръчай от производителя

Може да поръчате от нас на цена 250 евро без ДДС, като направите поръчка тук:

    Процесът на слухова обработка

    Каналът за въздушна проводимост

    Звукът започва своето пътуване, когато е уловен от външните ви уши – двете образувания от двете страни на главата ви – минава през въздуха през няколко структури в ухото, след това е преведен от нервната ви система и мозъка ви за използване под формата на информация за живеене в света.

    При хората с нормален слух, звуковите вълни навлизат във външното ухо, преминават през средното ухо до слуховите костици – три малки кости, които предават звуковите вибрации на нерва на спиралния орган (охлюв) във вътрешното ухо.

    Задачата на спиралния орган е да превърне тези звуци в електрически импулси и да ги изпрати по слуховия нерв към мозъка.

    Каналът за костна проводимост

    Има и друг вълнуващ начин, по който тялото ни обработва звука. Звуковите вълни се предават и през костите в главите ни!

    Когато костите ни вибрират, звукът се изпраща директно на нерва на спиралния орган във вътрешното ухо. Това предаване на звука директно през костите е подобно на това звукът да минава през тъпанчето и средното ухо. Тази вибрация също създава нервни импулси и свързва звуците с нашите мозъци. Това се нарича костна проводимост!

    Във ForBrain® усилената костна проводимост и естествената въздушна проводимост работят с гласа на човека, за да преработват по-ясно информацията и да разбират по-добре комуникацията.

    Звуково-гласовият цикъл или звуковата обратна връзка

    Това е естественият процес, чрез който всеки човек възприема, анализира, асимилира и непрекъснато коригира информацията, която е получена индивидуално и произведена чрез звука.

    За да функционира правилно, този звуково-гласов цикъл използва способностите за слухова дискриминация, фонологично осъзнаване и интегриране на ритъма, които всеки човек активира без усилие. Тези умения са естествени за човешкото функциониране и отиват далеч отвъд речта. Те са необходими във всички учебни процеси.

    Поради много причини този кръг може да бъде прекъснат.

    Чрез оптимизиране на оперативната способност на звуково-гласов цикъл, ForBrain® може значително да подобри:

    • Вниманието
    • Концентрацията
    • Вербалната работна памет
    • Краткосрочната памет

    Звуковата технология на ForBrain®

    Слушалките ForBrain® използват високочестотните вибрации, за да помогнат на потребителя да създава и обработва звука. Патентованият електронен динамичен филтър блокира шума от околната среда като изолира и усилва гласа на потребителя, давайки на нервната система солидна сензорна тренировка. Той също така увеличава дългите гласни и другите звуци, които са критични за изграждането на езика. Полученият звук се предава през костите и костната проводимост, вместо през ушите или въздушната проводимост, към нервната система и мозъка.

    Подобрено внимание към сензорното послание заради костната проводимост

    „Слушаме себе си чрез костите си“. Когато излъчваме звук, гласовите ни струни вибрират. Тази вибрация се предава главно чрез костната проводимост и вторично чрез въздушната проводимост през тъпанчето. Ето защо, когато покрием ушите си, можем без никакво затруднение да чуем собствените си гласове. Това предаване през костите е съществено, тъй като предотвратява загубата на слух и предпазва от загубата на звукова информация, която се получава при въздушната проводимост и шума от околната среда.

    Целта на ForBrain® е да усили предаването на звука чрез костната проводимост. Потребителят подобрява възприемането на собствения си глас благодарение на слушалките за костна проводимост, оборудвани със силно чувствителен микрофон. Така човек може лесно да анализира и усвоява предаваната информация. Като се постави в оптималната позиция на слушане на себе си, потребителят проявява по-голямо внимание към това, което казва.

    Тъй като ForBrain® се поставя на слепоочията, оставяйки ушите непокрити, той позволява на потребителя да продължи да възприема нормално околните звуци. Човек може не само да се концентрира върху собствения си глас, без да спира външните звуци, но също и да се научи да се фокусира ефективно върху значимите звуци. В същото време и докато използва ForBrain®, той може да слуша и общува нормално с други хора (родители, учители, терапевти, треньори и др.).

    По-качествена сензорна информация благодарение на динамичния филтър

    Докато костната проводимост подобрява слушането на себе си, съобщението, което се предава от гласа, осигурява звук с добро качество! ForBrain® е оборудван с динамичен филтър, който реагира на интензивността на гласа.

    Потребителят чува собствения си глас, филтриран с редуващ се контраст. Това изменение на звука или редуване се случва предимно в началото на произнасянето на думи и при дългите гласни – „ясните звуци”, които са участват активно в изграждането на езика. Като чува и избира това ново възприятие на звуците, потребителят незабавно и несъзнателно значително подобрява качеството и ритъма на гласа си.

    Освен това, този редуващ филтър е проектиран да усилва високите честоти и едновременно с това да намалява ниските честоти. В резултат на това този динамичен филтър подчертава предаването на високочестотни хармоници, които играят основна роля в коровата стимулация и повишената енергия.

    Динамичният филтър подобрява не само слуха на потребителя, но и цялата му вестибуларна система, управлението на движението, стабилността, моторното планиране, баланса и пространствената ориентация. Резултатът? По-ясно гласово качество и ритъм. Подобрено слушане. По-голям фокус и концентрация. По-добра способност да се „впишеш“ и по-високо самочувствие.

    ForBrain® подобрява дейностите, които включват допълнителни области на представяне, като четене (по-добро разбиране) или отиване във фитнеса (по-продуктивни тренировки). Той намалява чувствителността ви към шума, помага ви да се свързвате по-лесно със собствения си глас и по този начин увеличава самочувствието ви. С ежедневната употреба на ForBrain® тялото ви получава по-качествена сензорна информация.

    Прилагане на ForBrain®

    Подобрете сетивата си!

    Чрез използването на динамичния филтър на ForBrain®, вашата сензорна система се обучава да интегрира по-ефективно звуците с друга сензорна входяща информация, което води до редица важни подобрения. Вашият глас става по-ясен и по-отчетлив. ForBrain® спомага за подобряване не само на качеството на гласа, но и на способността ви да слушате внимателно и да общувате. Тези промени имат положително въздействие в работата, дома и училището. Има много приложения на ForBrain®, които носят лекота и наслада от всичко, което правите в деня си.

    Четене и писане

    С по-голямата яснота на приемане на звука и по-ефективната преработка се подобрява значително разбирането на написаното слово. Тази новооткрита лекота на четене стимулира мозъка ви и ви мотивира да четете повече. Говоренето и четенето на глас с микрофона на ForBrain® и с динамичния филтър укрепват вашето слухово възприятие, зарежда ви с енергия и ви мотивира. Тази повишена способност за преработване стимулира и вербалната гладкост и писменото изразяване.

    Вербална или краткосрочна памет

    Повтарящата се употреба на гласа ви упражнява и тренира мозъка ви. Тези повтарящи се упражнения се свързват със зоните на спиралния орган, които са свързани през слуховите пътища към вашата вербална и краткосрочна памет. Когато говорите или четете на глас, използвайки системата ForBrain®, вашият глас активира тези слухови пътища в мозъка ви, като прави по-лесен достъпа до паметта. Ежедневната употреба на ForBrain® подкрепя подобряването на паметта.

    Внимание и способност за придържане към задачата

    Проблемите с внимание често възникват поради затруднения със възприятието на звука. 80% от сетивната информация идва през ухото, което определя общото ниво на бдителност и внимание на мозъка. Чрез повишената костна проводимост и използването на динамичния филтър, ForBrain® подобрява обработката на звука и вашето внимание. Това подобрява способността ви да елиминирате разсейващите елементи, които са основната причина за липсата на ефективност. Фокусираното внимание позволява по-ясно мислене, по-голяма производителност и подобрена памет.

    Концентрация и фокус

    Дали съзнанието ви препуска или работи непрекъснато? Улавяте ли се, че мислите ви са разхвърляни и ви е трудно да се отпуснете? Чрез използването на фино настроения, висококачествен микрофон на ForBrain®, подобрената яснота на гласа и по-доброто слухово възприятие ще ви помогнат да останете фокусирани върху задачата и да довършвате нещата докрай. Постоянното използване на ForBrain® подобрява фокуса, така че можете по-добре да се концентрирате през целия ден и да довършвате задачите и действията си.

    Реч, произношение и свободно владеене на езика

    Костната проводимост осигурява яснота и сензорно интегриране, което подобрява уменията за произношение. Това повишено осъзнаване и възприемане на речта е предпоставка за фонологичното и езиково осъзнаване. Фонологичното осъзнаване – способността да се тълкуват основните звуци на езика – има ключово значение за ясното създаване на речта. Развитието на четенето също много зависи от фонологичното осъзнаване и способността точно да се свързват звуците към думите. Костната проводимост е от решаващо значение за развитието на фонологичния цикъл, който също участва в съхранението и извличането на вербалната информация. По този начин ForBrain® може да подобри не само слуховата вербална памет, но и вътрешната реч и вербалната гладкост.

    Мотивация, самочувствие и самоувереност

    Чрез повишаването на сетивното възприятие, фокуса и яснотата и минимизирането на разсейването, ForBrain може да успокои нервната система. ForBrain® работи директно върху нервната ви система, като фокусира вниманието върху гласа ви и намалява звука и другия сензорен хаос в мозъка ви. Това успокоява нервната система и подобрява увереността, мотивира ви да предприемете действия и да успеете.

    Научна оценка

    Невронни механизми, лежащи в основата на ефектите на ForBrain®: изследователски проект

    от проф. д-р Carles Escera
    Директор на Институт на мозъка, когницията и поведението (IR3C)
    Катедра по психиатрия и клинична психобиология в Университета в Барселона (повече информация)

    Изтегли целият документ в PDF

    Откъс:

    Най-съвременна технология

    ForBrain® е устройство, удобно за потребителя, което използва костната проводимост и серия от динамични филтри, за да даде на потребителя обратна връзка, която се смята, че подобрява възприятието чрез оптимизиране на всички компоненти на звуково-гласовия цикъл. Той се смята за продукт, който може да подобри речта, гладкостта на речта, паметта, фокуса, координацията и много други сензорни функции, което води до няколко корекции в психологическата / когнитивната / емоционалната област.

    Използването на костната проводимост от ForBrain® разширява възможностите за манипулиране и представяне на стимулите по безпрецедентен начин, което води до нови начини за обогатяване на звуковата среда. Чрез костната проводимост (вибрация на костите), движещата се вълнова форма на звука достига до вътрешното ухо, предизвиква вълна в базиларната мембрана и стимулира спиралния орган (охлюв), използвайки същите механизми като нормалната въздушна проводимост (Stenfelt et al., 2003). По този начин спиралният орган, неговата базиларна мембрана и кодирането на входящия звуков сигнал в невронен пулс създава тесен вход, при който и въздухът, и костно проведените звуци се събират по пътя си към централната слухова система (Stenfelt et al., 2003; 2005). Ако амплитудата и фазата на определен звук са настроени подходящо, сигналът на спиралния орган се отменя. Ето защо, чрез динамичния филтър, използван във ForBrain®, се въвеждат неочаквани и случайни промени в сигнала от костната проводимост, които могат да отменят или нарушат сигнала от въздушната проводимост до същите звуци, което води до неочаквани, редки и потенциално изненадващи промени в звуковия сигнал.

    По отношение на ForBrain® и като критичен фактор, който трябва да се вземе под внимание, трябва да се подчертае, че спиралният орган, неговата базиларна мембрана и кодирането на входящия звуков сигнал в невронен импулс могат да се считат за тесен вход, при който и въздухът, и костно проведените звуци се събират по пътя си към централната слухова система (Stenfelt et al., 2003; 2005). Следователно, ако амплитудата и фазата на определен звук са настроени подходящо, сигналът на спиралния орган се отменя. Това вече е забелязано от Békésy за тона от 0,4 kHz при хора и впоследствие е възпроизведено при животни и хора за честотни диапазони от 0,1 до 15 kHz (Wever and Lawrence, 1954; Khanna et al., 1976). Това е важно, защото чрез динамичния филтър, реализиран в ForBrain®, може да се получат непредвидени и случайни промени в сигнала от костната проводимост, което може да отмени или поне да промени значително сигнала от въздушната проводимост до същите звуци (т.е. казаното от потребителя, достигащо по въздушния канал и излъчвано по костния канал след модификацията от филтрите на ForBrain®, което води до неочаквани, редки и потенциално изненадващи промени в звуковия сигнал, който е окончателно преобразуван в спиралния орган и е предаден на централната звукова система.

    Тук предлагаме, че ForBrain® може действително да предизвика пластични промени в централната нервна система чрез поне два независими, но свързани невронни механизма: 1) чрез предизвикване на звуково-гласовия цикъл чрез модифицирания речев сигнал, водещ до обогатена звукова среда, даваща слухова пластичност и 2) чрез налагане на серия от механизми за контрол на вниманието, за да се справи с неволните сигнали, предизвикани от несъответстващата речева входяща информация. Крайният резултат от всички тези процеси може да бъде засилването на механизмите за контрол на вниманието, водещи до по-добра концентрация, по-голяма устойчивост към разсейващите стимули, подобряване на капацитета на работната памет и усещане за по-голяма фокусираност.

    В сравнение с много други методи за обучение и рехабилитация за комуникативни умения, подобряване на езика и когнитивно усъвършенстване, ForBrain® има предимството, че макар и активен – изисква от потребителя да говори на глас и да следва определен режим от упражнения – налага много малко изисквания към потребителя. Всъщност, докато други методи изискват постигане на определено ниво на изпълнение на редица упражнения с нарастваща трудност в продължение на няколко седмици, упражненията на ForBrain® са съобразени с мотивацията, ангажираността и желанието на потребителя да изпълнява обучението. Това очевидно е силен конкурентно предимство.

    Ако „естественият“ входящ сигнал на очаквания глас през въздушния канал се манипулира чрез осигуряване на „неестествена“ („допълнителна“ обратна връзка чрез костната проводимост) и следователно „неочакван“ входящ сигнал през костния канал, сензорните прогнози, предизвикани от еферентното копие са нарушени, което води до необходими корекции на модела на сетивното очакване. Това нарушаване на шаблона чрез неочакван входящ сигнал неизбежно води до предизвикателство за вниманието, тъй като слуховата система идентифицира входящия сигнал като „девиантен“, „рядък“ или „неочакван“, което води до неволево превключване на вниманието (Escera et al., 1998). Всъщност, голямо количество доказателствата сочат, че новите или неочаквани слухови стимули предизвикват принудително превключване на вниманието към входящия стимул, което води до разсейване от текущата основна задача и съпътстващата корекция на мозъчната активност в стоящата в основата невронна мрежа (вижте рецензиите в Escera et al., 2000, Escera и Corral, 2007). Така, в условията на слухова обратна връзка чрез костната проводимост, може да се очаква, че слуховата система ще бъде подложена на режим на постоянно предизвикване чрез нови или неочаквани стимули, увеличавайки изискванията към вниманието. Освен това, прилагането на филтъра манипулира честотата и времето на излъчвания глас, така че допълнително да отклони входящия сигнал от неговото еферентно копие, увеличавайки още повече предизвикателството към вниманието, управлявано от ForBrain®.

    Звуково-гласовият цикъл

    Използването на динамични филтри от ForBrain® променя речевия сигнал на потребителя, който след това се изпраща обратно чрез костната проводимост и не съответства на естествения изходящ сигнал (еферентно копие) на планираните звуци. Това принуждава текущи малки промени в звуково-гласовия цикъл, което води до звукова пластичност. Гласовата (двигателната) система изпраща еферентно копие или естествения изходящ сигнал, който цели да породи, така че кодирането на слуховия входящ сигнал, произтичащ от произведените от потребителя звуци, отслабва в слуховата система (Aliu et al., 2008; вижте Wolpert et al., 1995; Crapse and Sommer, 2008; Scott, 2013).

    Установено е безспорно, че мозъчната кора, отговаряща за слуха, може да претърпи пластични промени в реакция на поведенчески релевантни звуци (Fritz et al., 2005; Nelken, 2009), като тези, които са обусловени за възнаграждение или наказание при опити с животни. Това, което изглежда критично за индуцирането на тези пластични промени, е поведенческата важност на стимула. Най-важен пример за това свойство на слуховата система се вижда при мозъците на музиканти, които показват големи функционални и анатомични разлики в сравнение с не-музикантите (Zatorre, 2013). Все пак, слуховата пластичност не се забелязва само в активни условия. Например, Eggermont и колеги демонстрираха при котките, че пасивното продължително излагане на спектрално подобрена слухова среда предизвиква солидна реорганизация на тонотопната карта в мозъчната кора, отговаряща за слуха (Noreña et al., 2006; Pienkowski и Eggermont, 2012). Също така, мозъчна пластичност, предизвикана от пасивно слушане на музика (един час дневно в продължение на два месеца, на самостоятелно подбрани материали) се наблюдава в изследване на пациенти, възстановяващи се от инсулт (Särkämo et al., 2008). Тези пациенти показват засилено възстановяване на вербалната памет, фокусираното внимание и няколко критерия за оценка на настроението, които продължават след 6 месеца от лечението.

    Церебралната мрежа на езика включва областта на Брока в предния дял на лявото полукълбо и съответстващата част, която отговаря за разбирането, разположена в областта на Вернике в задната част на темпоралния лоб. Обаче, има и отделна област, свързана със слуха, разположена в задната част на Planun Temporale на лявото полукълбо, която също участва в производството на речта, така наречената област Spt (Hickok et al., 2000, 2003). Spt се активира по време на пасивното възприемане на речта и по време на скритата (субвокална) говорна артикулация (Buschbaum et al, 2001, 2005). Тя е силно корелира с pars opercularis (Buschbaum et al., 2005) – анатомична област, обслужваща част от областта на Брока – с която тя е плътно свързана чрез пътищата на бялото вещество (Hickok et al., 2011). Следователно, като се намира в средата на мрежа от слухови (темпорални бразди) и моторни (pars opercularis) области, Spt се счита за център на сензорно-двигателната интеграция на речта и свързаните с нея функции на гласовия тракт (Hickok et al., 2010), участващи в контрола на слуховата обратна връзка при производството на речта. Има предположения, че областта Spt функционира като контролен механизъм за динамично променяне на сигналите на планираната реч, докато тя се произвежда (Hickok et al., 2010).

    Това е свързано с ForBrain®, защото сензорната обратна връзка, осигурена от костната проводимост и динамичните филтри, наистина нарушава вътрешните прогнози, водещи неизбежно до текущи корекции и пренастройка на вътрешния модел за говор. Например, едно проучване показва, че хората, които заекват постоянно, показват недостатъчна репрезентация на звуците на техния роден език (фонеми), в присъствието на запазена репрезентация на акустичните характеристики, измерено в пасивни условия (Corbera et al., 2005). Освен това, тези недостатъчни фонемни репрезентации корелират с тежестта на заекването, поддържайки теоретичния модел, описан по-горе. Важен смисъл на модела като цяло и по-специално по отношение на ForBrain® е, че използването на собствения глас е достатъчно, за да генерира коригиращи сигнали за моторни речеви актове, така като слушането на гласовете на други говорещи е достатъчно, за да се научат и настроят нови моторни речеви модели. Следователно, може да се очаква, че моторните речеви мрежи в предната част на мозъчната кора се активират по време на пасивното слушане на речта, като в същото време се осъществява сериозно текущо рекалибриране на системата на много фино ниво при нормално производство на реч. Ако очакваните входящи сигнали от собствения глас са дълбоко нарушени, както се случва с ForBrain®, в звуково-гласовия цикъл се очакват драматични пластични промени.

    Механизми за контрол на вниманието

    Неочакваните нарушения на шаблонните прогнози на произведените самостоятелно звуци предизвикват каскада от процеси на неволево внимание, които пренасочват вниманието към основната задача (напр. текущото съобщение. Всъщност, следствие от механизмите, обяснени по-горе, е, че сензорните прогнози, предизвикани от еферентното копие на речта, са нарушени от манипулирания входящ сигнал от костната проводимост, което води до неизбежни корекции на модела на сензорното очакване. Това нарушаване на шаблона чрез неочакван входящ сигнал предизвиква вниманието, тъй като слуховата система идентифицира входящия сигнал като „подривен“, което води до неволно превключване на вниманието (Escera et al., 1998). Голямо количество доказателства сочат, че нови или неочаквани слухови стимули предизвикват неволево пренасочване на вниманието към входящия стимул, което води до разсейване от текущата основна задача и съпътстваща корекция на мозъчната активност в основната невронна мрежа (вижте рецензиите в Escera et al , 2000, Escera и Corral, 2007). Активирането на тази невронна мрежа може да бъде проследено чрез записване на нейния неврален подпис на скалпа, т.е. чрез извличане на съответните мозъчни потенциали, свързани със събитията, от текущия ЕЕГ. Идентифицирани са редица форми на вълни, които съответстват на така наречения потенциал на разсейване (DP; вижте Фигура 1), и които отразяват трите последователни етапа в неволевата верига на вниманието: негативността на несъответствието (MMN), отразяваща откриването на несъответствието (Escera et al ., 1998); новостта-P3, отразяваща ефективното ориентиране на вниманието към предизвикващия звук (Escera et al., 1998), и преориентиране на негативността (RON) (Schröger and Wolff, 1998; Escera et al., 2001). Също така, потенциалът на разсейване може да разкрие взаимодействията между различните форми на внимание, като например по време на натоварване на работната памет (San Miguel et al., 2008) и емоционално предизвикателство (Domínguez-Borràs et al., 2009). Както е обсъдено по-горе, много вероятно е, поради естеството на манипулациите, които въвежда в гласа на потребителите, ForBrain® да предизвиква забележително предизвикателство към тази церебрална мрежа за неволеви контрол на вниманието и записването на тези неволеви потенциали, свързани с вниманието, да осигури безпрецедентна рамка за потвърждаване на нейните принципи на действие.

    Освен това, слуховата система може също да се справи с разсейващите стимули, лесно преориентирайки вниманието обратно към изпълнението на задачите след краткотрайно превключване на вниманието (Escera et al., 2001; Schröger and Wolff, 1998; вижте Escera и Corral, 2007). Крайният резултат от всички тези процеси на ориентиране и преориентиране на вниманието може да бъде общо подобряване на способностите за контрол на вниманието, което позволява по-добра защита срещу разсейващи стимули и по-добре фокусирано поведение.

    Фигура 1. Потенциал за разсейване (DP). (ляво) Мозъчните потенциали, свързани със събитията, предизвикани от стандартни, девиантни и нови изпитания по време на визуална работа, като в същото време се игнорира слуховата стимулация. (дясно) Форми на вълни на изваждане (разсейващи, т.е. девиантни и нови, минус стандартни опити), разкриващи DP. DP се появява като трифазна форма на вълната, разкриваща приноса на MMN, N1-усилване, РЗа / новост-РЗ и RON. Адаптирано от Escera и Corral (2007).

    Потенциално поле на интерес: Речта в шума

    Докато възприятието за слух и реч за повечето хора е естествено, дори когато се извършва в нормална среда, като например на оживени градски улици, кафенета, съвпадащи социални събития и дори в класната стая, слуховата система трябва да приложи това, което е известно като успешно „възприемане на речта в шума“.

    Децата, особено тези с обучителни затруднения и възрастните хора, са особено уязвими към ефектите от шума върху възприятията за реч (Bradlow et al., 2003; Ziegler et al., 2005; Kim et al., 2006). Тези трудности могат да възникнат дори при наличието на нормална слухова аудиометрия, което предполага, че основните дефицити възникват от централни слухови дефицитни механизми (Anderson and Kraus, 2010). Следователно, има предположение, че някои обучителни увреждания при децата могат да доведат отчасти до дефицит на изключване на шума, който се проявява при наличието на шумни, но не и при тихи ситуации (Sperling et al., 2005; Ziegler et al., 2009).

    Възприемането на речта в шума е сложна задача, включваща взаимодействието между сетивните и когнитивните процеси. За да идентифицира целевия звук на говорителя от фоновия шум, слуховата система първо трябва да формира слухов обект на това, което чува, въз основа на спектро-времеви сигнали. Например, гласът на говорителя се идентифицира чрез слухово групиране на критичните акустични характеристики, като основната честота (F0) и вторият хармоник на стимула (H2), определящи височината на гласа (Anderson and Kraus, 2010). Няколко изследвания са показали, че слуховата реакция на мозъчния ствол, записан от човешкия скалп, известен като честотна последваща реакция (FFR), считана за биологичен подпис на звуковото кодиране в слуховия мозъчен ствол, се забавя и намалява, когато е получена при условия на фонов шум (Cunningham et al., 2001; Anderson and Kraus, 2010). Освен това, няколко неотдавнашни проучвания показват, че различни програми за обучение могат да помогнат за подобряване на възприемането на речта в шума, като подобряват кодирането на характеристиките, свързани със речта, в слуховия мозъчен ствол (Anderson and Kraus, 2013; Kraus, 2012). Изглежда, че ForBrain® е много ефективен начин за предизвикване на необходимите слухови пластични промени за подобряване на възприемането на речта в шума.

    Фигура 1. Честотната последваща реакция (FFR) (А) и няйните съответни компоненти на спектрите (В) за стимулите /ba/, /wa/1, /wa/2, /wa/3, /wa/4, представени с равна вероятност в една и съща последователност от стимули. А) Обърнете внимание на значителното повишаване на амплитудата на отговор в двата прозореца на латентност (18-22 ms и 27-31 ms) по време на преход на F1 и F2, наблюдаван за сричка /ba/ в сравнение със сричка /wa/1 (´*´, p <0.05). Б) Забележително е, че амплитудите на H2 хармоници следват увеличаването на продължителността на прехода, така че може да се разглежда като биологичен маркер на кодирането на тази звукова функция в частта от човешкия мозък, отговаряща за слуха. Адаптирано от Slabu et al. (2012).

    Научни резултати

     

    1.1 Потенциалният ефект на Forbrain като устройство за променена звукова обратна връзка

    Автори: Carles Escera, Fran López-Caballero и Natàlia Gorina-Caretaa

    Цел: Целта на това изследване е да представи доказателство за концепцията за ново търговско устройство, ForBrain® (Sound For Life Ltd / Soundev, Люксембург, модел UN38.3), за да провери дали може да модулира речта на своите потребители.

    Метод: Участниците бяха инструктирани да прочетат на глас текст по свой избор по време на три експериментални фази: изходящо ниво, тест и след тест, докато носеха слушалки ForBrain®. За половината от участниците (групата ForBrain) устройството беше включено по време на тестовата фаза, докато за другата половина (контролната група) устройството е било изключено. Бяха анализирани гласовите записи, за да се получат 6 количествени измервания на качеството на гласа за всяка от фазите на експеримента.

    Резултати: Беше получено значително взаимодействие между групата × фазата за изравнената изпъкналост на пиковете на Cepstral, измерване на гласовата хармония, и за линията на тенденцията на дългосрочния среден спектър, мярка за устойчивост на гласа, последната оцеляла корекция на Bonferroni за множество сравнения.

    Изводи: Резултатите от това проучване показват ефективността на ForBrain® за модифициране на речта на потребителите. Допускаме, че ForBrain® работи като изменено устройство за слухова обратна връзка. Следователно може да се използва като клинично средство в клиники за логопедична терапия, но са необходими допълнително изследвания, за да се провери полезността му в клинични групи.

    Вижте пълния доклад тук.

     

    1.2 Ефектът на речево-слуховата обратна връзка (ForBrain®) върху когнитивните дисфункции при пациенти с инсулт

    Автори: Sun Jinju, Chen Changxiang, Li Shuxing, Li Dan

    Цел: Този експеримент беше направен, за да се определи ефектът от обучението на речево-слуховата обратна връзка върху когнитивната дисфункция при пациенти с инсулт.

    Метод: 80 пациенти с инсулт с когнитивна дисфункция бяха произволно разделени на експериментална група (n = 40) и контролна група (n = 40). Контролната група получи конвенционална рехабилитация, докато експерименталната група получи и обучение на речево-слуховата обратна връзка на ForBrain, 20 минути за сесия, 5 сесии седмично, общо за 10 седмици. Всички участници бяха оценени използвайки теста за оценка на когнитивните функции „Монреал” (MoCA) и теста за оценка на когнитивните функции на Ливингстън II (LOTCA-II) преди и след интервенцията.

    Резултати: Не са забелязани разлики в резултатите на двете групи преди експеримента (P> 0.05). След интервенцията общата оценка на MoCA, резултатите за вниманието и концентрацията, визуално-пространственото конструиране, езика, абстрактното мислене, паметта, ориентацията на експерименталната група бяха по-високи от тези на контролната група; също така, общият резултат на LOTCA-II, резултатът за визуалното възприятие, визуалното движение, мисловната операция, вниманието и концентрацията нарастват в сравнение с тези на контролната група (Р <0.05).

    Заключение: Речево-слуховата обратна връзка може да подобри когнитивните функции на пациенти с инсулт.

    Вижте пълния доклад тук.

     

    1.3 Ефект върху сестринската грижа от когнитивното обучение на ForBrain® върху когнитивната дисфункция при пациенти с инсулт

    Li Shuxing, Sun Jinju, Sun Dongmei, Chen Changxiang

    Резултатите от визуално-пространственото конструиране, вниманието и концентрацията, паметта, езика, абстрактното мислене и общата оценка в експериментална група 1 бяха значително по-високи от тези в експериментална група 2 и в контролната група (Р <0.05); разликата между експериментална група 2 и контролната група след интервенцията не е статистически значима (Р> 0.05). В такава светлина може да се заключи, че когнитивното обучение, осигурено от ForBrain®, е ефективно за подобряване на когнитивните функции на пациентите с инсулт.

    В заключение, когнитивното обучение на мозъка с ForBrain® може ефективно да подобри когнитивните функции на пациентите с инсулт. ForBrain® е лесен за прилагане и гарантира висока степен на спазване на процедурата от страна на пациентите, което е голяма интервенция за рехабилитация на когнитивните функции. Ограниченията във времето и размера на извадката обаче изискват по-нататъшни изследвания с по-голяма извадка и подобрени техники за групиране.

    Вижте пълния доклад тук.

     

    1.4 Обучение с речево-слуховата обратна връзка (ForBrain®) върху когнитивните дисфункции при пациенти с инсулт

    Автори: Sun Jinju, Chen Changxiang, Zhang Min, Dou Na, Li Shuxing, Li Dan

    Цел: Този експеримент беше направен, за да се наблюдава ефекта от обучението на речево-слуховата обратна връзка на ForBrain при пациенти с инсулт, които имат когнитивни дисфункции.

    Метод: 120 пациенти с инсулт с когнитивни дисфункции бяха разделени на случаен принцип в експериментална група 1 (n = 40), експериментална група 2 (n = 40) и контролна група (n = 40). Контролната група е получила конвенционална рехабилитация, докато в допълнение, експерименталната група 1 е получила стандартно обучение за речево-слуховата обратна връзка на ForBrain, а експерименталната група 2 получи нестандартно обучение за речево-слухова обратна връзка на ForBrain. Всички изследвани лица бяха оценени с теста за оценка на когнитивните функции „Монреал” (MoCA) преди започването и в края на изследването.

    Резултати: След 10 седмична интервенция, резултатите от визуално-пространственото конструиране (2.05 ± 0.50), вниманието и концентрацията (2.15 ± 0.36), паметта (2.18 ± 0.59) и общата оценка на MoCA (18.75 ± 2.05) в експериментална група 1 са по-високи от тези в експериментална група 2 (1,80 ± 0,46,1,90 ± 0,441, 1,90 ± 0,55, 17,53 ± 2,41) и в контролната група (1,78 ± 0,53), 1,85 ± 0,36,1,70 ± 0,56, 17,18 ± 2,37) (Р <0,05) Резултатите от езика в експериментална група1 (2.03 ± 0.48) и експериментална група2 (1.85 ± 0.53) са по-високи от тези в контролната група (1.70 ± 0.46) (Р <0.05).

    Заключение: Обучението на речево-слуховата обратна връзка, осигурено от ForBrain, може да подобри когнитивните функции на пациенти с инсулт.

    Вижте пълния доклад тук.

     

    1.5 Представяне на случай на фазовото усилване на способностите за внимание с ForBrain® при заекване

    Д-р Carles Escera, професор

    Тук представяме случай с потенциална клинична значимост на ново изменено устройство за звукова обратна връзка (Forfrain®) при заекване. Беше тестван един възрастен, който заеква, в подходящо контролирано изследване на случай в изследване в поредица от серии (A-B-A). Във всеки от шестте последователни работни дни, заекващият възрастен беше инструктиран да чете на глас по време на три различни експериментални фази: изходящо ниво, тест и след тест, докато носеше слушалки ForBrain®. По време на тестовата фаза устройството беше включено и беше изключено по време на фазите на изходящото ниво и след теста. По този начин можахме да анализираме преходните ефекти на ForBrain®. Бяха извлечени шест количествени измервания на качеството на гласа от гласовите записи на участника по време на четенето му за всяка фаза на експеримента. Данните бяха статистически анализирани чрез d-статистика на случай. Наблюдава се ясен преходен ефект на ForBrain®, когато е включен, при качеството на гласа, подкрепено от значителни разлики между изходното ниво и теста, и теста и след теста в наклона на линията на тенденцията на дългосрочния среден спектър (tLTAS) на гласа. Това изследване потвърждава ефективността на ForBrain® за модифициране на гласа при заекване, поддържайки ролята му на изменено устройство за звукова обратна връзка.

    Вижте пълния доклад тук.

     

    2.1 Научно изследване на случай на говора, слуховата обработка и засилването на вниманието с ForBrain

    Д-р Carles Escera, професор

    Като първа стъпка в изследването на ефектите от ограниченото използване на ForBrain, резултатите показват, че съществува реална основа за твърденията, че ForBrain може да подобри качеството на гласа и механизмите на вниманието и паметта. Резултатите показват, че ForBrain® може да помогне за подобряване на фокуса при хора, които имат нарушения на вниманието като напр. при синдрома на хиперактивност и дефицит на вниманието, и хора, които имат затруднения с говоренето и слуховата обработка. Освен това, всяко подобрение на вниманието, както беше демонстрирано в това изследване, може да помогне за всички за подобряване на паметта, фокуса и гладкостта.

    Изтеглете резюме на доклада тук.

     

    3.1 Изследване на владеенето на речта, паметта и вниманието с ForBrain

    Carmen María Gómez Guillermo, Магистър по невропсихология и образование

    Настоящото изследване се фокусира върху тестването на ефективността на устройството ForBrain® за подобряване на скоростта на четене, работната памет и вниманието. За да се тества тази ефективност, се работи с 29 изследвани лица, 14 от които бяха експерименталната група и 15 – контролната група, на които е направено първоначална оценка на нивата в скоростта на четене, паметта и вниманието. След това беше проведена програма за обучение на всички участници, която включваше ежедневно 15-минутно четене за 10 дни. Експерименталната група проведе това обучение, използвайки устройството ForBrain, докато контролната група проведе това обучение без устройството. След завършване на обучението беше направено второ измерване на нивата на различните споменати променливи, за да се оцени ефективността на устройството. Резултатите показаха значително подобрение в експерименталната група, но не и в контролната група, в променливите скорост на четене и внимание, след като завършиха обучението с устройството. Резултатите, получени за работната памет, са неокончателни, тъй като могат да бъдат повлияни от повторението на теста, тъй като и двете групи показаха подобрение след теста. Тези резултати показват значителна ефикасност на ForBrain във важни области на образованието, като четене и внимание, и са окуражаващи за възможното използване в училищата на устройството ForBrain за коригиране на възможните проблеми.

    Вижте пълния доклад тук.

     

    3.2 Ефектите на ForBrain® върху скоростта на четене и способността за разбиране

    Изследване, проведено в училището Mediterrani de La Ampolla (Тарагона, Испания)

    Тази програма за невросензорна стимулация беше използвана с 8 ученика от началното училище: 4 от тях в първи клас, 2 във втория клас и 2 в шести клас за 2-месечен период, с 4 седмични сесии, като са проведени общо 20 сесии с ForBrain® на дете. За да измерим напредъка на учениците и да оценим ползата от програмата в училището, използвахме стандартния тест за скорост на четене GALÍ на каталонски. ForBrain® подобри всички умения за четене на участващите ученици. Ние също взехме под внимание факта, че ForBrain има важни ефекти и върху други аспекти на развитието на детето.

    Средният напредък на базата на скоростта на четене GALÍ беше 25%.

    Вижте пълния доклад тук.

     

    3.3 Въздействие на ForBrain върху процеса на четене

    Магистърска теза на Beatriz Aguilar Guerrero

    Това експериментално изследване е част от тезата, написана от Беатрис Агилар Герреро в UNIR за магистърска степен по невропсихология и образование. Целта му е да изследва работните механизми на ForBrain и да определи количествено възможните подобрения на процесите на четене на деца в първите години на началното училище. Изследването беше проведено, използвайки експериментална и контролна група, както и оценки преди и след употребата. Децата използваха ForBrain ежедневно за 10-минутни сесии в продължение на 10 дни.

    През това време децата четяха истории и текстове, адаптирани към тяхното ниво на четене. За количествената оценка на резултатите беше използвана батерията от тестове PROLEC-r в опростената й версия. Това позволи получаването на забележителни резултати както в способността, така и в изпълнението при следните променливи: брой букви, псевдо-думи, граматически структури и разбиране на прочетения текст. Статистическият анализ на получените данни показа отлични резултати. Учениците, използващи ForBrain, показаха значително подобрение във всички тестове в сравнение с контролната група.

    Въз основа на тези резултати може да се заключи, че ForBrain подобрява когнитивните способности, включени в процеса на четене, поради модифицирането и подобряването на пластичността на мозъчните структури, включени в процеса на четене. Това упражнение с ForBrain позволи на учениците да подобрят способността си да четат и да декодират всеки звук, дума, псевдо-дума и синтактична структура, която е в центъра на процеса на четене. Учениците също така подобриха и всички лексикални, синтактични и семантични процеси, които са основни за способността им за учене. Усъвършенстването, което учениците имаха, особено при четене на псевдо-думи, представлява важно откритие в организацията на фонемната кореспонденция или фонологичното декодиране. Това е основополагащо за всички процеси на четене и е основният елемент, допринасящ за развитието и реорганизацията на фонологичното осъзнаване чрез слуховата система. Присъщата пластичност на слуховата система позволява радикални подобрения на възможностите за обучение чрез въвеждане на модифицирани звукови стимули чрез костната проводимост. Предаването на звук чрез костната проводимост е критично, тъй като оказва коригиращо действие в областта Spt, улеснявайки процеса на модифициране на звука в тази област.

    Това позволява подобренията да станат забележими дори след използването нае ForBrain за няколко минути. Целта на нашето изследване беше да проучим как работи ForBrain и да проверим ефективността му, което беше потвърдена от получените резултати.

    Употребата на ForBrain се препоръчва силно за превенция и работа със затруднения в обучението, свързани с фонологичното осъзнаване, декодирането и слуховата дискриминация като цяло и по-специално с фоно-артикулационния кръг.

    Вижте пълния доклад тук.

     

    3.4 Ефектът от звукотерапията с ForBrain® върху уменията за четене и слуховата дискриминация за ученици със затруднения в четенето

    Автор: Д-р M.Estaki (Esteki), асистент

    Контекст: Липсата на успех в придобиването на умения за четене в ранните училищни години може сериозно да попречи на учениците да имат постижения в повечето други учебни предмети. Изследванията показват, че повечето от децата със затруднения в четенето и ученето имат проблеми на слуховата обработка. Следователно може да е подходящо тези, които имат затруднения в четенето, да бъдат лекувани със звукова терапия. Това изследване имаше за цел да оцени ефекта от звуковата терапия с ForBrain върху уменията за четене и слуховата дискриминация при ученици със затруднения в четенето.

    Материали и методи: Това изследване имаше квази-експериментален дизайн с тест преди и след и контролна група. Изследваната група е 20 ученици, които се обучаваха в начално училище (втори и трети клас). Тя в подбрана според тяхната наличност и са разпределени на случаен принцип в две групи – експериментална и контролна. Данните бяха събрани чрез тест за четене и дислексия (Karami nori & Moradi 1378) и тест за слухова дискриминация на Вепман (WADT 1987). След предварителния тест експерименталната група за 20 сесии беше обучена чрез звукова терапия с ForBrain, докато контролната група не получи интервенция. След това, изследваните лица от две групи бяха оценени със след тест. Използваният статистически модел беше анализ на ковариацията (ANCOVA).

    Резултати: В измерването след теста средната стойност на уменията за четене (р = 0,000 <0,001) и слуховата дискриминация (р = 0,000 <0,001) в експерименталната група намаляват значително. Тази разлика е значима и за всички подскали на уменията за четене, с изключение на рима и четене на не-думи (p = 0.07, 0.96)

    Заключения: Резултатите показват, че звуковата терапия с ForBrain има значителен ефект върху четенето и слуховата дискриминация при учениците със затруднения в четенето.

    Вижте пълния доклад тук.

     

    4.1 Въздействие на лечението на говора и обучението за слухова обратна връзка с ForBrain при деца с говорни и езикови нарушения

    Д-р Alycia Cummings, асистент, CCC-SLP

    От пет до осем процента от всички деца в САЩ имат говорни и езикови нарушения. Децата с говорни и езикови нарушения имат затруднения да произвеждат звуци от тяхната езикова система. Някои от тези деца освен това имат затруднения да възприемат и категоризират звуците от речта. Понастоящем не е известно какви механизми отговарят за проблемите с комуникацията, с които се сблъскват децата с говорни и езикови нарушения. Едно възможно обяснение е, че децата с говорни и езикови нарушения не могат да произвеждат правилно звуци от речта, тъй като имат лошо дефинирани фонологични репрезентации, които са резултат от неточно възприятие на звуците от речта. По този начин, грешките в производството на звуци от речта могат да произлизат от неточното възприятие на речта и произтичащите от него недостатъчни фонологични репрезентации.

    Предлагаме да използваме електрофизиологични мерни единици (потенциали, свързани със събития), за да изследваме как фонологичните репрезентации и свързаните с тях слухови сензорни реакции се променят във връзка с два традиционни подхода за лечение на говора: такъв, който включва слухова обратна връзка с ForBrain, и такъв, който не включва. По-доброто разбиране на фонологичните репрезентации и слуховата сензорна система при деца с говорни и езикови нарушения ще дадат информация за това как най-добре да се извършва оценката и лечението на говора от патолозите, работещи с говорни/езикови дефекти.

    Основната ни цел е да характеризираме как традиционното лечение на говора (със и без слухова обратна връзка с ForBrain®) променя слуховите неврални реакции на звуци, които са фокус на лечението. Тъй като говорните и езикови нарушения се срещат сравнително често, доброто разбиране на основната им природа може да помогне клиничното им управление, което в крайна сметка може да подобри живота на засегнатите деца и техните семейства. По-специално, децата, които са лекувани за говорни и езикови нарушения имат по-добри дългосрочни социални, академични и комуникативни прогнози, отколкото тези, които не получават лечение. Тук предлагаме за измерване да се използват потенциали, свързани със събития, за оценка на слуховата сензорна обработка на сричките на речта при деца с говорни и езикови нарушения.

    Цел: Да се оцени как слуховите сензорни отговори, измерени чрез потенциали, свързани със събития, и предизвикани от английските срички, се променят с времето. Това ще позволи по-добро разбиране на начина, по който невронните механизми, свързани с възприемането на речта при говорни и езикови нарушения, се променят след период на традиционно лечение на говора или интервенция, която съчетава традиционното лечение и слуховата обратна връзка. Предвижда се, че програмата за лечение на речта, която включва слухова обратна връзка с ForBrain®, ще подобри фонологичните репрезентации на децата с говорни и езикови нарушения над и извън това, което се случва като се използва само традиционното лечение, което ще доведе до промени в амплитудата и латентността на потенциалите, свързани със събития.

    Лечение: Лечение на говора на деца с говорни и езикови нарушения. Лечението ще следва изпитани методи, базирани на доказателства, на изследвания на предишни лечения на деца с говорни и езикови нарушения (Cummings & Barlow, 2011; Gierut et al., 1996; Gierut & Morrisette, 2010; Morrisette & Gierut, 2002). В тази програма на лечение ще бъде използван дизайн с множество изходни данни за всяко изследвано лице, тъй като е доказано, че е полезен при изследване на лечението на комуникативни разстройства (Connell & Thompson, 1986; McReynolds & Kearns, 1983; McReynolds & Thompson, 1986). ). Следвайки процедурите на този дизайн, децата с говорни и езикови нарушения ще бъдат произволно разпределени в едно от двете условия на лечение: само традиционно говорно лечение (Tx) или традиционно лечение на говора с обучителна обратна връзка чрез ForBrain® (AFTx). Всяко дете ще бъде оценено в начален период, в който не е осигурено лечение, последвано от лечение на говора.

    В съответствие с ефективните и ефикасни процедури, базиран на доказателства, използвани преди това от PI (Cummings & Barlow, 2011) и други (Gierut et al., 1996; Gierut & Morrisette, 2010; Gierut & Neumann, 1992; Gierut, 1992; Morrisette & Gierut, 2002), лечението ще бъде проведено в две фази: „имитация” и „спонтанно производство”. Лечението ще се провежда два пъти седмично в едночасови сесии, до 14 сесии. Всеки звук, който е обект на лечението, ще бъде таргетиран чрез продуциране на пет думи, които първоначално ще бъдат представени на детето, използвайки формат четене на приказки. По време на фазата на лечението „имитация”, на всяко дете ще бъде показана картина на целевата дума и ще бъде помолено да повтори вербалния модел на клинициста, докато не се постигне предварително установеният критерий за изпълнение или критерият за време, в зависимост от това кое от двете настъпи първо. По-конкретно, лечението „имитация” ще продължи, докато детето поддържа 75% точна продукция на третираната фонема в продължение на две последователни сесии (т.е. критерий, базиран на изпълнението) или до завършване на седем последователни сесии (т.е. времеви критерий) (Gierut et al., 1996). ). По време на фазата „спонтанно производство” всяко дете ще произвежда обработената фонема без модел. С други думи, думите, които са обект на лечението, ще бъдат предизвикани като помолим децата да назоват картини, да етикетират обекти, да преразкажат истории и т.н. Тази фаза на лечение ще продължи, докато детето поддържа критерий, основан на 90% точна продукция на третираната фонема в продължение на три последователни сесии, или критерий, основаващ се на времето от седем последователни сесии, в зависимост от това кое настъпи първо (Gierut et al., 1996). Очаква се, че децата ще бъдат подложени на лечението около 3 месеца.

    Обучение с обратна връзка за деца с говорни и езикови нарушения. Половината от децата с говорни и езикови нарушения ще получат слухова обратна връзка чрез ForBrain® по време на сеансите на лечение на говора, които ще се провеждат два пъти седмично. Всяко дете ще носи устройството ForBrain® в продължение на 20 минути по време на всяка сесия. По-конкретно, детето ще постави устройството ForBrain® веднага след прочитането на историята и след това ще го носи непрекъснато през следващите 20 минути от лечението. Този избран период от време в лечебните сесии обикновено включва оформянето/ предизвикването на звука на лечението в изолация, както и производството на думите от лечението в дейностите по тренировка. След като времето за носене на ForBrain® приключи, детето ще свали устройството за остатъка от лечебната сесия.

    Вижте пълния доклад тук.

     

    4.2 Могат ли модификациите на слуховата амплитуда с помощта на ForBrain да подобрят способността за четене

    Д-р Scott Decker, асистент

    Целта на това изследване е да се определи дали модификациите на слуховата амплитуда с помощта на ForBrain могат да подобрят способността за четене. Динамичният филтър на ForBrain изолира гласа на потребителя и променя честотата на звука, за да промени слуховата преработка. Освен това е установено, че слуховата преработка е със значителен недостиг при деца с нарушения в четенето. Ето защо, обучението на слуховите компоненти за децата има потенциала да подобри способността за четене. Настоящото изследване има за цел да определи дали използването на устройството ForBrain по време на инструкция за четене увеличава способността на учениците да четат.

    Д-р Скот Л. Декер от Университета на Южна Каролина, асистент по програмата за училищна психология USC, координира работата с Трейси Ели, директор на Центъра за обучители „Eau Claire” в окръг Ричланд, за да се съберат данните за това проучване. Събирането на данни ще се осъществи в центъра за обучители „Eau Claire” от екипа на USC. Ще бъдат приложени около 10 тестове, включително тестове от Woodcock Johnson IV и AIMS Web. Ще бъде определена стандартизирана батерия от всички тестове за оценка както за клиничните, така и за изследователските цели.

    Настоящото изследване ще има контролна група, която получава само намесата на Ортън Гилингъм, а експерименталната група ще получи интервенцията на Ортън Гилингъм, както и интервенцията на ForBrain. Всяка група ще получава Ортон Гилингъм за 45 минути, два пъти седмично, до последната сесия на 19/11. Първата сесия ще се проведе на 08/09. На 20/11 ще бъдат получени предварителните данни за интервенцията (…)

    Изследователски консорциум за деца и семейства: www.sc.edu/research/childfamily

    Д-р Scott L. Decker: https://sites.google.com/site/acnlabatusc/

     

    4.3 Фазово повишаване на способностите за внимание с ForBrain® сесия

    Д-р Карлес Ескера, професор

    Цел: Целта на това емпирично проучване е да се възпроизведат ефектите от една петнадесетминутна сесия на ForBrain® върху невронни, физиологични и поведенчески тестове при група здрави участници, както беше описано в нашето доказателство за изследване на случай (ForBrain N1).

    Изследване: Ще фокусираме своето тестване само върху параметрите, които произведоха значими резултати в предишното ни изследване: ATTN теста, сърдечната честота, проводимостта на кожата и гласовите променливи. Дизайнът ще бъде много подобен на този, използван в предишното изследване, със следните промени: 1) вместо дизайн на случай (N=1 участник) сега ще има 32 изследвани лица (N=32 участника) и 2) половината (n=16) от участниците ще бъдат произволно разпределени в контролна („плацебо“) група, за която устройството ForBrain® ще бъде изключено по време на цялата сесия. Тъй като в нашето първоначално проучване ясните ефекти се появиха след еднократна употреба, ще направим по една сесия на участник. Въпреки това, преди да започне действителният експеримент, ще съберем някои фиктивни данни за всичките три измервани единици, за да позволим на участника да се запознае с лабораторните процедури и така да се избегнат нежеланите ефекти върху сърдечния ритъм, наблюдавани по време на сесия 1 в предишния ни експеримент. Следователно протоколът за изследването ще бъде следният:

    1. Запознаване с лабораторните процедури
    2. Предварително използване на тест ATTN (2 цикъла от 10 минути)
    3. Физиологични и гласови записи по време на четене (с изключен ForBrain) – (7 минути)
    4. Физиологични и гласови записи по време на четене (с включен ForBrain) – (15 минути). Обърнете внимание, че за контролната (плацебо) група, ForBrain ще бъде изключена по време на цялата лабораторна сесия.
    5. Физиологични и гласови записи по време на четене (с изключен ForBrain) – (7 минути)
    6. Тест ATTN след употреба (2 цикъла от 10 минути)

    Въздействие: Предложеният дизайн, контролираното плацебо, а накрая двойното-сляпо изследване (участниците няма да бъдат информирани за групата, в която се намират, а изследователят, анализиращ данните, ще игнорира заданието на групата, докато не бъдат направени заключенията), ще предостави най-силните доказателства в подкрепа на фазовите ефекти на ForBrain. Очакваме да повторим предишните си резултати от единичния случай. Ако стане така, се очаква, че от това проучване ще се получи научна публикация с голямо въздействие.

    Методология: За да се тестват способностите за внимание, концентрацията и способността да се справят с неволевото внимание, изпълнението на участниците върху задача, в която те трябва да се справят с разсейващите стимули, както и мозъчните реакции, предизвикани от тези разсейващи стимули (потенциал на разсейване – DP, включително ще бъдат използвани негативността на несъответствието (MMN), отразяваща откриването на несъответствието, новостта-P3 и преориентиране на негативността (RON) (виж Escera et al., 1998; Escera and Corral, 2007). [тест ATT].

    Освен това ще бъдат тествани ефектите на ForBrain® върху качеството на гласа и емоционалната възбудимост. Първото ще бъде проверено чрез записване на гласа на участника по време на четене; второто ще бъде проверено чрез измерване на електродермалната активност (ЕДА) и електрокардиограма (ЕКГ) за получаване на сърдечната честота.

    Изследвани лица. В изследването ще участват общо 32 участници. Те ще бъдат здрави студенти (възрастова група от 18 до 35 години; мъже или жени), които нямат анамнеза за неврологични или психични разстройства и имат нормален слух (нивото на слуха ще бъде определено чрез стандартна аудиометрия). Опитът с музика ще бъде пренебрегнат, тъй като е доказано, че той подобрява кодирането на характеристиките на звука на говора и слуховата дискриминация.

    Експериментът ще се проведе в съответствие с Етичния кодекс на Световната медицинска асоциация (Декларация от Хелзинки). Преди експерименталната сесия, всички детайли от изследването (с изключение на хипотезите) ще бъдат обяснени на участника, който ще бъде информиран и за характеристиките на методите (ЕЕГ).

    По време на протокола за активен говор, участникът ще получи текст, който е избрал самостоятелно, и ще бъде инструктиран да чете на глас за период от 15 последователни минути, докато носи устройството ForBrain®.

    Презентация на стимулите и ЕЕГ запис. [тест ATT] За да измерим неволевия контрол на вниманието ще използваме парадигма за разсейване. В тази парадигма участниците ще бъдат инструктирани да разграничават визуални стимули (съгласни и гласни), като пренебрегват предходния слухов стимул. Двойките „звук-буква” ще бъдат представяни на всеки 1,2 секунди, а участниците ще бъдат инструктирани да натиснат съответния бутон за отговор (съгласна/гласна) възможно най-бързо и възможно най-точно. Повечето от звуците се състоят от многократно пиукане, което понякога се заменя с „разсейващ” нов звук. Освен това, мозъчните отговори на разсейващите звуци ще се записват, за да се изолират нервните сигнатури на трите етапа на неволеви контрол на вниманието: откриване на разсейващ стимул (MMN), ориентиране на вниманието (новост-P3), възстановяване на вниманието към изпълнението на първичната задача (RON) (Escera и Corral, 2007).

    ЕЕГ-то ще бъде записано в помещенията на Изследователска група по когнитивна невронаука „Brainlab” (www.ub.edu/brainlab), намираща се в катедрата по психиатрия и клинична психобиология, Университета в Барселона, чрез усилвател SynAmpsRT. Параметрите за събиране на данни ще бъдат настроени на: 20000 kHz честота на дискретизация, настройки на филтъра: 0.5-2000 Hz, и записите ще бъдат получени от най-малко 7 места на скалпа (FPz, Fz, Cz, F3, F4, C3, C4); обмисля се използването на повече локации за записване на потенциала на разсейване.

    Ще бъде използвана сляпа процедура за анализ на независим компонент (ICA) за сканиране на всички ЕЕГ периоди за артефакти, а тези с артефакти ще бъдат изключени от средните стойности. Отговорите ще бъдат анализирани поотделно по индивид и състояние. Зависимите променливи ще бъдат: амплитудите на хармоници на FFR, получени в CV /da/ в двата контекста (безшумен и реч-в-шум); амплитудата и латентността на MMN, предизвикани от девианти F0, INT, voD, voI; и времето за реакция и степента на уцелване на визуалните цели, предшествани от повтарящи се и нови звуци, както и амплитудата на отговорите на MMN, новостта-Р3 и RON, предизвикани от разсейващите стимули. Върху данните ще бъде приложен статистически подход, основан на времеви анализ на серии.

    Протокол и предложения за използване на програмата

    ForBrain® се използва като ежедневно пособие за четене, говорене, участие в клас или за общо ползване. С 15 минути говорене чрез микрофона на ForBrain® и стимулиране на собствените уши с вашия глас, укрепвате приемането и преработката на слуховата информация.

    Комуникацията е по-ясна, тъй като лесно участвате в разговорите и разбирате звуците, които чувате. Поставете слушалката около задната част на главата като самите слушалки поставете върху двете кости до външните уши. Поставете микрофона до устата си, за да можете лесно да чувате гласа си. След това настройте нивото на звука.

    Веднага ще чуете собствения си глас, променен и изчистен чрез ефекта на звуково-гласовия цикъл. Вашият глас се коригира от тълкуването на това, което мозъка ви чува и от този естествен ефект се чувствате заредени с енергия и мотивирани.

    Постепенно ще усетите естествената промяна на гласа си, както и способността ви да говорите и се фокусирате по-добре. ForBrain® постепенно обучава гласа ви да стимулира ефективно мозъка ви.

    Вие подсилвате гласа си, за да подобрите мозъка си!

    Ранна възраст

    10 минути на ден:
    • При затруднения с произношението и речта

    Деца 5-15 години

    15 минути на ден:
    • Затруднения с фокусирането и вниманието
    • Затруднения при четене
    • Затруднения с работната памет
    • Затруднения с произношението и речта

    Тинейджъри и възрастни

    20 минути на ден:

    • Затруднения с речта
    • Липса на увереност
    • Липса на енергия
    • Лош тембър и вокално качество
    • Затруднения с ритъма, фалшиво пеене

    В напреднала възраст

    30 минути на ден:

    • Липса на енергия
    • Влошена памет
    • Затруднения с речта и гладкостта на говорене

    Интензивна употреба

    3 x 20 минути на ден при възраст над 15 години:

    • За подготовка за устно представяне
    • За запомняне на текст или реч
    • За подготовка на домашна работа и за изпити
    • За подобряване на динамиката и самочувствието

    Специфична употреба

    Специфична програма с професионална подкрепа

    Можете да използвате ForBrain® като допълващ инструмент на терапевтична, преподавателска или треньорска подкрепа. Не се колебайте да се консултирате с професионалист и да говорите за ForBrain®.

    Настройки

    За да използвате ForBrain, просто говорете нормално в микрофона. Не твърде силно, нито твърде тихо, а сякаш говорите с друг човек.

    ВНИМАНИЕ! Микрофонът е настроен по подразбиране на най-подходящия обем за оптимално използване и препоръчваме да не променяте тази настройка. Променяйте силата на звука само ако вашият слух е много лош или свръхчувствителен.

    Включете устройството като натиснете бутона Вкл./Изкл.

    Поставете обръча зад главата си, над врата

    Поставете слушалките на костта пред ушите

    Поставете микрофона на 3 см от устата, леко вдясно