Дислексия
Същност на дислексията
Това е доста плашеща дума за родителите. Преди да вземете решение как да се справите с нея, трябва да откриете истината сред митовете, които се разпространяват. Два от тях са:
- Дислексията е медицинска диагноза. Не е вярно. Тя не е болест или вирус. Тя е образователно състояние, което описва затруднение при четене под определен праг.
- Дислексията е увреждане, основано на зрението. Почти никога това не е вярно. Тя се дължи на трудности при езиковата обработка, а не на проблеми със зрението.
Можем да добавим и трето погрешно схващане, свързано с идеята за справяне с нея. То е, че „дислексията не е фиксирана“. Това е много спорно и ще се върнем към него по-късно.
Децата с дислексия правят същите грешки като тези, които не могат да четат. Те произнасят грешно думи, разменят букви и пропускат думи, докато четат. Децата, които не могат да четат, правят същите грешки, но по-рядко. Няма ген за дислексията. Тя е по-ясно изразено затруднение при четене от това, което децата без дислексия изпитват.
Много деца, които не могат да четат, в крайна сметка успяват да подобрят уменията си с помощта на учителите и родителите си. Грешките им постепенно намаляват, което подсказва, че те преодоляват трудностите по пътя си.
За разлика от това, децата с дислексия обикновено няма как да се справят сами. Това е един от отличителните й белези. Грешките продължават дори и на шест или седемгодишна възраст, когато повечето деца започват да четат по-уверено.
Причинителите на дислексия не могат да се самокоригират чрез нормалното израстане на детето. Това означава, че децата обикновено не я преодоляват по естествен начин, без външна помощ.
Разбира се, има надежда. Знаем, че е възможно когнитивните умения да се упражняват и развиват и по този начин децата с дислексия да преодолеят трудностите, които срещат с четенето. Въпреки че няма гаранция за успех, има прекалено много истории за деца и възрастни, които побеждават дислексията, за да бъдат пренебрегнати.
Мнозина считат, че дислексията е трайна и нелечима, затова са скептични към начините за справяне с нея. Въпреки това, както вече обсъдихме, когнитивните умения могат да се подобряват по същия начин, както се подобряват и физическите умения.
Да победите дислексията или просто да я контролирате?
Има два подхода:
- Да премахнете симптомите
и/или - Да се опитате да намалите силата на симптомите, като обърнете внимание на проблемите, които ги причиняват
Най-честият подход не е да победите дислексията, а по-скоро просто да контролирате симптомите й. Това включва помощни средства като очила и специални шрифтове, както и стратегии за справяне с поведението в училище, като поставяне на деца с дислексия в предната част на класа. И накрая, налага се наемането на преподаватели, които да помагат с домашните работи и ученето за контролните.
Тези стратегии нямат шанс да победят дислексията, защото не се справят с основният проблем на децата. С времето нищо не се променя, дислексията продължава, както и разходите за обучение и допълнителна помощ. Това положение е скъпо за родителите и разочароващо за детето.
Домашните при децата с дислексия
Една от причините, поради които тези стратегии за справяне с дислексията все още доминират, е, че училищата се занимават с обучение, а не с подобряване на когнитивните умения. И така, те обучават децата „така, както са“ – работят с трудностите, но не се опитват да ги премахнат. Те знаят как да обучават и това правят, дори и детето да не е в състояние да разбере материала.
Вкъщи родителите също не са съвсем наясно какво трябва да направят. Частните уроци помагат за момента, но остава вероятността детето да се нуждае от помощ отново през следващата учебна година.
Скептицизъм за шансовете за справяне с дислексията
За разлика от преподавателите, упражненията, които имат за цел да намалят симптомите, отнемат време и резултатите не са ясни от самото начало. Прекарването на време в справянето със самата дислексия, вместо със симптомите й, е спекулативно и изисква доверие.
Понятието „лечение на дислексия“ или дори нещо, което намалява симптомите й, все още е малко противоречиво. Това е така въпреки големия брой деца, които са се развили до добро положение в живота. Това включва десетки известни писатели. Със сигурност тези успешни личности са преодолели симптомите си поне донякъде.
Дарът на дислексията
Нов фактор в решението между справянето с дислексията и управлението на симптомите й е новата идея за приемане на дислексията като дар от природата. Тя изгражда креативността, силата на характера и подобрява етиката, така че е полезна за индивида.
Дислексията обаче продължава да е умствено увреждане, което присъства във всеки аспект от живота. Вярно е, че децата, които се справят с дислексията, имат силни страни, ценности и съпричастност към трудностите на другите. Въпреки това, повечето деца биха предпочели едно детство, където всичко е малко по-лесно и не включва дислексия.
Мозъкът постоянно се променя
Способността на децата с дислексия да се развиват в големи писатели не трябва да бъде изненада, тъй като функциите на мозъка не само не са фиксирани, но непрекъснато се променят. Мозъкът е самоорганизиращ се орган, който винаги търси подобрение на ефективността. Това е невропластичността.
Въпреки че дислексията не е постоянна, някои уебсайтове, включително и Международната асоциация за дислексия, твърдят, че „няма лечение за дислексията, а хората с това състояние трябва да научат стратегии за справяне с него”. Това предполага, че няма начин тя да се преодолее, което означава, че дори не си струва да се опита.
Много авторитетни уебсайтове не са съгласни с идеята, че единственият начин за справяне с дислексията са стратегиите за справяне. Understood.org изброява редица начини за намаляване на симптомите, WebMD също.
Нарастващ брой терапии, базирани на научни изследвания
Не е изненадващо, че сега има десетки лечения за дислексия, базирани на научни изследвания, с които подкрепят твърденията си, че помагат за дислексията.
Освен това, много от тези терапии и програми, включително и нашата, са били подложени на безброй изследвания в продължение на години. Следователно, имало е много време, за да се докаже, че твърденията им, че помагат за дислексията не са верни, ако това наистина е така.
Много деца израстат трудностите си при четенето поради постепенното развитие на езиковите и фонологичните умения за обработка, необходими за четене. Децата с дислексия могат да се възползват от това, но те се нуждаят от повече упражнения от децата с трудности при четенето. Повечето програми за дислексия осигуряват допълнителни упражнения за ускоряване на естествения процес на развитие.
Оценяване на причините за дислексия
Част от решението, свързано с опитите да се намалят симптомите, се свежда до откриване на източника на дислексия. Ако знаете причината, тогава имате представа как да победите дислексията, като се фокусирате върху нея. Въпреки това, някои причини са по-трудни за лечение, отколкото други.
Фонологичното осъзнаване е ключът
Езиковата обработка е от основно значение за слушането и четенето. Ако детето не може да чуе разликата между близки по звучене думи, фонологичното осъзнаване ще се забави, четенето ще се забави и е възможно дислексията да се развие.
Наследствени фактори
Около 40% от случаите на дислексията са наследствени. Ако детето ви има съответните признаци и има дислексия в семейството ви, тогава детето ви е изложено на риск.
Ушни инфекции в ранното детство
Честите настинки или ушни инфекции през първите три години от живота могат да увредят слуха, лишавайки развиващия се мозък от възможността да овладее езика. Тези ушни инфекции могат да станат причина за дислексията.
Ако детето ви има видим езиков проблем, шансовете за справяне с дислексията или за намаляване на симптомите й са обещаващи, тъй като езиковата обработка е умение, което може да се упражнява и подобрява. Ако обаче вашето дете има затруднения при ученето, като например ADHD, то това е най-вероятният източник на дислексия.
Насочете се към причината
Както при повечето други проблеми, най-добрата помощ за деца с дислексия е да се обърне внимание на основния източник на проблема. Например ако вашето дете има и симптоми на ADHD, може да потърсите помощ за ADHD. Много често се случва, детето с дислексия да има признаци на трудности при слушането. Следователно трябва да потърсите програми, които работят върху езика и езиковата обработка. Дислексия с неясен причинител е проблематична от гледна точка на лечението. Няма смисъл да се инвестира в лечение, ако не сте сигурни в източника.
Да победите дислексията или просто да я контролирате?
Оценяване на причините за дислексия
Запиши за терапия