Подхранване на детската креативност – защо според изследванията похвалите и наградите не винаги са полезни?

kids-drawing-and-painting

Родителите, които искат да подпомогнат развитието на детската креативност, могат да запишат децата си на курсове по изкуство или да им купят игри, които са създадени с тази цел. Тези неща със сигурност са полезни, но е нужно да се обърне внимание и на отношението на родителите към постиженията на децата и как награждават тяхната креативност. Това е от голямо значение според изследванията на учени в областта на образователната психология.

Родителите могат да се почувстват изкушени да награждават децата за това, че са креативни, но проучвания показват, че това всъщност може да отклони децата от вродения им интерес към креативността.

Бъдете внимателни с наградите и подбирайте похвалите

Защо награждаването на креативността може да има обратен ефект? Това се случва, защото децата започват да асоциират креативната дейност с наградата, а не с удоволствието от самия процес на творене.

Поставянето на картина на детето на стената или залепянето й на вратата на хладилника е добра идея, но самата похвала за творбата е важно да не звучи прекалено общо като „Харесва ми всичко в нея“. По-ценно за детето би било да се фокусирате върху специфични аспекти на творбата, които наистина харесвате: „Харесва ми начина, по който си направил опашката на кучето да изглежда толкова сладко!“ или „Начинът, по който си комбинирал цветовете тук, е много хубав!“

Някои награди са полезни. Например, за дете с интерес към рисуването да му подарите материали за рисуване е добър пример за награда, която помага на детето да развива креативността си.

Имайте предвид, че насърчаването на креативността на детето в област, към която то не изпитва естествен интерес, не му носи много ползи.

Окуражавайте детето да бъде любопитно към живота и да не се страхува от нови дейности

Изследванията показват, че хората, които са по-отворени към нови идеи и преживявания, са по-креативни от тези, които странят от новото и непознатото. Давайте възможност на детето да опитва нови храни, дейности, игри и да се запознава с нови приятели.

Темпераментът също има влияние върху това дали детето е по-отворено към света. Въпреки, че има вродени особености, които са относително стабилни през живота на човека, съществува възможност те да бъдат променени в определена степен. Давайте личен пример на детето с готовност за опитване на нови неща – нов спорт, ново хоби, готвене по нова рецепта, промяна на вечерната рутина и т.н. Канете детето да участва заедно с вас в тези нови дейности.

Развиване на когнитивните умения

fast-forword

За да може детето да се почувства уверено, че се справя с училищните предизвикателства и задачи и да се отвори пространство за креативността, можете да му помогнете да развие когнитивните функции на мозъка с иновативни програми създадени от учени в сферата на невронауката. Такива програми са Fast ForWord, Reading Assistant, SoundSory и ForBrain. Те стимулират мозъка на децата да създава нови невронни връзки в областите свързани с логическото мислене, фокуса на внимание, работната памет, езиковите умения, слуховата обработка и четенето. Могат да се интегрират в учебния процес както в училище, така и в домашна обстановка.

Можете да прочетете повече по темата във втората част на статията.

Източник: Neuroscience News

И още: