Разнообразие, физически упражнения и иновативни средства – доказани ползи за паметта и концентрацията!
Проведено е изследване на 4000 италианци, които са прекарали период от няколко месеца затворени в домовете си. Тези условия на социална изолация, за жалост, са добре познати на всички ни. Целта на изследването била да се установи влиянието на социалната изолация и затварянето у дома върху паметта, концентрацията и другите когнитивни функции.
Значими промени били наблюдавани при всички участници в излседването, като най-съществени били при хората с емоционални проблеми като тревожност и депресия.
Интересено е, че след връщането към „нормалния живот“, при изследваните лица се наблюдавало занчително подобрение във функциите на мозъка и връщане към нивото на ефективност от преди затварянето у дома и изолацията.
Още едно изследване било проведено с жители на Шотландия. На участниците били дадени онлайн задачи за тестване на паметта им, способността им за взимане на решение и селективното им внимание.
Учените установили, че представянето на участниците на тези онлайн задачи било на по-ниско ниво по време на локдауна, но след като ограниченията били премахнати, техните когнитивни способности се подобрили, което довело и до по-високи резултати на тестовете.
Поддържането на общуване и социални контакти е благотворно за когнитивните ни функции
Учените открили, че нивото на социални взаимодействия и общуване осъществено онлайн или по телефона по време на локдаун също има значение за когнитивното представяне. Хората, които успявали да поддържат социалните си контакти се справяли по-добре със задачите, които изследователите им давали.
Изводът е, че пълната изолация влияе силно негативно на когнитивните функции, но ако се опитаме да поддържаме общуването, дори и ако е онлайн, това ще има положителен ефект върху работата на мозъка, особено по отношение на паметта и концентрацията.
Начини за подобряване на когнитивните функции на мозъка
Други изследвания се фокусират върху начините за подобряване на когнитивните функции по време на локдаун. Ето кои фактори влияят положително:
- Постигане на по-голямо разнообразие в ежедневието
- Физическа дейност всеки ден
Когнитивният психолог д-р Хайес пояснява:
„Положителен ефект върху паметта се постига, ако имате възможност да се упражнявате извън къщата и апартамента като разнообразявате местата, на които тренирате. Така създавате различен контекст за мозъка и му помагате да закодира спомените по-добре. Редовните физически упражнения са доказан начин да се поддържа паметта и способността за взимане на решения.
- Има доказателства и за когнитивните ползи дори и от използване на Exergames (онлайн игри за физически упражнения), при които човек подскача в ритъма и по модела показан на екрана. Ако това се прави и заедно със семейството, се постига и социален елемент, който увеличава ползите.
- Онлайн сесии по йога и танцуване също се смятат за ефективен начин за подобряване и подържане на когнтивните функции.
Базирани на невронауката средства
Съвременните иновативни начини за подобряване на когнитивните функции базирани на откритията за невропластичността са програми като Fast ForWord, Reading Assistant, SoundSory и ForBrain. С тяхна помощ деца и възрастни тренират мозъка си да създава нови невронни връзки в областите, които отговарят за работната памет, концентрацията, езиковите умения, слуховата обработка, логическото мислене и т.н. Програмите се прилагат също така и като интервенция при деца с дислексия, дефицит на вниманието, разстройство на слуховата обработка и други разстройства засягащи уменията за учене.
Можете да прочетете повече по темата в първата част на статията.
Източник: Neuroscience News