Изолацията влияе негативно на паметта и обработката на информация – как може да се подобрят тези когнитивни функции?

Учени са открили, че изолацията по време на локдауните влияе негативно на паметта и когнитивната ни способност. В изследването са участвали италианци, които са прекарали 2 месеца в локдаун през 2020 година. Установено било увеличаване на разсейващите фактори и на блуждаенето на ума.

Професор Брет Хайес от Училището по Психология към Университета в Сидни (UNSW) споделя, че при 30% от общо 4000 души участвали в проучването е имало някаква степен на промяна в когнитивните им способности на ежедневна база.

Какви били едни от най-честите проблеми?

Едни от най-честите проблеми били свързани с паметта. Участниците установили, че често забравяли неща свързани с ежедневните им задачи, трудно управлявали вниманието си и често губели фокус, когато се опитвали да четат книга или да гледат нещо онлайн.

Когнитивният психолог пояснява:

„Един от наблюдаваните ефекти беше започване на една задача и прекъсването й без човека да е осъзнат, че го прави и започване на втора дейност без да е свършена първата. Най-засегнати бяха хората с емоционални проблеми. Тези, които се чувстваха депресирани, стресирани или тревожни, имаха най-голямо влошаване на когнитивните способности. Но дори и участниците без емоционални проблеми изпитваха затруднения с концентрацията и паметта.“

Как мозъкът съхранява спомени?

Професор Хайес обяснява:

„Това, което знаем за човешката памет е, че контекстът е много важен елемент, който подпомага процеса на запаметяване. Когато работим на работното си място, извършваме домакински задължения, занимаваме се с някакво хоби или учим, ние може да сме фокусирани върху основното си занимание, но всъщност мозъкът ни закодира много други неща от средата – какво се случва около нас, обстановката, къде и по кое време се случва дейността и т.н.

Мозъкът ни е чувствителен към контекста, който предлага обстановката, в която се намираме. Контекстът ни помага за запаметим преживяването и да възстановим спомена след това. Но когато си в локдаун, възможностите да сменяш обстановката и дейностите са ограничени, а това затруднява процеса на запаметяване и спомняне.“

Научно-доказан начин за подобряване на когнитивните функции

fast-forword

Учените са установили, че след приключване на локдауна, когнитивните способности се възстановяват до нивото им от преди това. По отношение на подобряване на функциите на мозъка по време на локдаун, както и през останалото време, невробиолози предлагат иновативно решение под формата на софтуерни програми, които могат да се използват от деца и възрастни в училище или в домашна обстановка.

Такива програми са Fast ForWord, Reading Assistant, SoundSory и ForBrain. С тяхна помощ, децата и възрастните могат да тренират мозъка си да развива когнитивните си функции свързани с процеса на учене – управление на вниманието, работна памет, четене, слухова обработка, логическо мислене, усвояване на английски език и т.н.

Очаквайте още по темата във втората част на статията.

Източник: Neuroscience News

И още: