Терапевтични ползи за децата с аутизъм от интеракцията с кукли

child-with-a-puppet

Ново изследване проведено от учени от Центъра по детски изследвания към Йейл показа, че пъпетите могат да привличат и задържат вниманието на деца с разстройство от спектъра на аутизма (РАС). Резултатите от проучването са обнадеждаващи по отношение на създаването на нови терапии за ангажиране на аутистичните деца със социални взаимодействия.

Научното проучване, публикувано в журнала „Изследвания на аутизма“ (Autism Research), показва, че децата с аутизъм, както повечето деца без нарушения в развитието, обръщат голямо внимание на пъпетите.

По време на самото изследване била използвана куклата Вайълет. Кукалата е изработена в ярки, привличащи окото цветове (виолетово). Децата и в двете групи (деца с РАС и деца без нарушения в развитието) обръщали еднакво внимание на куклата, гледайки лицето й и движенията й. Те показвали много по-голямо предпочитание и внимание към интеракцията с говорещата кукла, вместо с човека седящ зад нея.

Учените смятат, че пъпетите могат да бъдат използвани за постигане на терапевтичен ефект при децата с аутизъм.

Жената стояща зад пъпета в това изследване е г-жа Хенсън, която има дълъг опит в изнасянето на представления с пъпети пред деца с аутизъм. Тя споделя:

„От години наблюдавам как куклите имат способността да ангажират вниманието на децата с аутизъм и то по много смислен начин. Децата често установяват и силна емоционална връзка и привързаност към пъпета.

За целта на изследването е използвана софтуерна програма, която проследява движението на очите на децата, докато те наблюдавали „разговор“ и игра на топка между жената управляваща пъпета и него самия. Децата с аутизъм не обръщали внимание на очите и лицето на жената, а само на нейното тяло и движенията й. Това е основна черта на тези деца. При децата с аутизъм е силно нарушен очния контакт и неговата устойчивост, докато децата без нарушения в развитието установяват по-лесно и за по-дълго време очен контакт с околните.

По отношение на вниманието към пъпета, обаче, не е установена разлика между двете групи деца.

Интересно откритие е също така и фактът, че терапевтичните ефекти от интеракцията с пъпета са еднакво силни както при децата със слабо изразени аутистични симптоми, така и при тези с по-сериозна симптоматика.

fast-forword

Невроучени са разработили и друга ефективна интервенция, която подпомага развиването на когнитивните функции при деца с разстройства засягащи уменията им за учене. Това са програми като Fast ForWord, Reading Assistant, SoundSory и ForBrain. Те тренират мозъка на децата да създава невронни връзки в областите отговарящи за вниманието, работната памет, четенето, слуховата обработка, езиковите умения и т.н. Програмите се използват в училищна и домашна обстановка като интервенция при деца с дислексия, дефицит на вниманието, разстройство на слуховата обработка, разстройства от аутистичния спектър и др.

Източник: Neuroscience News

И още: