Йога и дихателни упражнения помагат на деца с дефицит на вниманието да се фокусират – невронауката го доказва!

Йогата и дихателните упражнения имат положителен ефект върху децата със Синдром нa дефицит на внимание и хиперактивност. След участие в специални часове, посветени на дихателни и телесно-ориентирани техники, децата подобряват способността си да управляват вниманието си, повишават концентрацията си, увеличават издръжливостта си и могат да поддържат ангажираността си в сложни дейности за по-дълго.

До това заключение са стигнали психолози към Федерален Университет „Урал“, които изучавали ефекта на различни упражнения върху функциите свързани с доброволната регулация и контрол у 16 деца на възраст 6-7 години със Синдром с дефицит на вниманието и хиперактивност. Резултатите от изследването са публикувани в списание „Биологична психиатрия“.

Сергей Киселев, водещ на изследването и директор на Лабораторията по Мозъчно и Неврокогнитивно Развитие, споделя:

„Известно е, че при децата с дефицит на внимание и хиперактивност частта от мозъка, която отговаря за регулацията на мозъчната дейност не е достатъчно развита. Това е причината в определени периоди те да са хиперактивни, неспособни да се концентрират, да достигат до изтощение и да имат затруднения с функциите за регулация и себеконтрол. Ние използвахме специални дихателни упражнения, които са базирани на диафрагменото ритмично дълбоко дишане – дишане с корема. Такъв вид дишане помага за насищане на мозъка с кислород и подобрява работата на онази част от мозъка, която отговаря за регулация и себеконтрол – ретикуларната формация.

В допълнение към дихателните упражнения, психолозите използвали телесно-ориентирани техники като упражненията с редуване на противоположни състояния – „стягане на мускулите – отпускане и релаксация.“ Тези специални часове продължили между 2 и 3 месеца с честота три пъти седмично.

Изследователят допълва:

„Упражненията имат не само мигновен ефект и видими резултати, но оказват и дълготрайни резултати върху детето. Открихме, че положителните ефекти върху регулацията и себеконтрола продължават дори година след приключване на часовете посветени на дишане и телесно-ориентирани техники. Това се случва, защото правилното дишане се е автоматизирало, превърнало се е в навик. Така мозъкът е добре снабден с кислород и това има положителен ефект върху поведението и психиката на децата диагностицирани с дефицит на внимание и хиперактивност.“

Тази програма от техники е развита от руската невропсихоложка Анна Семенович. Предстои да се направят още изследвания с тези техники и да се проучи влиянието на фактори като пола, възрастта, наличието на различни симптоми свързани с разстройството.

fast-forword

Освен този специален курс от дихателни и телесно-ориентирани техники, съществуват и други терапевтични програми базирани на откритията за невропластичността и създадени от невробиолози. Такива са програмите Fast ForWord, Reading Assistant, ForBrain и SoundSory. Те подпомагат изграждането на невронни връзки в областите в мозъка свързани с когнитивните умения – концентрация, работна памет, езикови умения, четене, слухова обработка и т.н. Прилагат се като като интервенция и в училищата, и в домашна обстановка.

Източник: Neuroscience News 

И още: