Играчките с балончета за пукане – най-новата тенденция с терапевтични ползи за деца и възрастни!

Най-новата тенденция сред играчките са тези, които наподобяват опаковъчния найлонов материал с балончета пълни с въздух. Отдавна се знае, че за много хора пукането на балончетата от този материал служи за намаляване на напрежението.

Производителите на играчки са взели от там идеята за създаването на новия вид играчки, които са предназначени и за деца, и за възрастни. Те са направени от силикон и се предлагат в голямо разнообразие от размери, форми и цветове. Балончетата, които са всъщност полусфери, могат да бъдат пукани, като при това действие се чува приятен звук. След като всички полусфери бъдат изпукани от едната страна, детето или възрастният може да обърне играчката от другата  страна и да започне отначало.

Възниква въпросът: Има ли вероятност тези играчки да са дразнител за околните или осигуряват основно ползи заради възможността да се намалява стреса с тяхна помощ?

Изследвания показват, че такъв тип дейности и играчки действително имат свалящ напрежението ефект и едва ли скоро ще изчезнат от рафтовете в магазините за играчки и от ежедневието на деца и възрастни.

Кои са конкретните ползи?

По-добро фокусиране

Този тип дейности съществуват много преди създаването на опаковъчния материал с балончетата и най-новия модел играчки. Бързото и продължително включване и изключване на химикалка по време на обмисляне на даден въпрос или задача е нещо обичайно за голям процент хора. Това им помага да останат фокусирани за по-продължително време.

Психологически изследвания върху търсенето на усещания показват, че хората се опитват да адаптират и настроят средата и изживяванията си по такъв начин, че да получат най-подходящото за тях самите ниво на стимулация. Различните хора функционират добре при различни обстоятелства. Някои имат нужда от пълна тишина, за да се фокусират, а други се чувстват по-съсредоточени, когато работят в шумна среда с много стимули.

За да се фокусира, даден човек може да има нужда да изразходи физическа енергия с ходене или някакво упражнение. Ако средата не дава възможност за подобна физическа дейност, играенето с предмети като тези играчки с балончета е една алтернатива.

Ползи при деца със Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност

Съществуват изследвания върху ефекта на движението на едно място при децата със Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност. Когато им се позволи да сменят често позицията си на седене, да се въртят на стола или някакъв друг вид движение на тялото на място, те се справят по-добре с когнитивни задачи. Извършват се и изследвания върху терапевтичния ефект на играчки подобни на тези с полусферите за пукане при деца със Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност.

fast-forword

Ефективна и иновативна терапевтична интервенция при проблеми с концентрацията и другите когнитивни умения са програми като Fast ForWord, Reading Assistant, ForBrain и SoundSory. Те са разработени от невроучени с цел да се подобрят уменията за четене, фокусиране, използване на работната памет, езиковите умения, слуховата обработка и т.н.

Облекчаване на тревожността и освобождаване от гнева

Децата и възрастните използват предмети за регулиране на емоциите. Стискането на „стрес топка“ помага за освобождаване на енергията на гнева, а галенето на някаква мека, пухкава играчка намалява тревожността. По същия начин, играчките за пукане на балончета могат да помогнат за регулиране емоциите на гняв и тревожност.

В едно изследване шестокласници, които стискали „стрес топка“ по време на урок в класната стая, след това докладвали, че тяхното внимание, умения за писане, отношение към учебния процес и взаимодействие със съучениците се подобрили осезаемо.

Друга терапевтична играчка, която може да навлезе в по-широка употреба е наречена „разтревоженото същество“. Тя прилича на животинче, което децата могат да гушкат и да галят, за да го успокоят. В началото „съществото“ има учестен пулс, а след като бъде гушкано и погалено, започва да издава мъркащи звуци, за да покаже, че вече е успокоено. Резултатите от лабораторните изследвания с тази интерактивна играчка са обещаващи. В бъдеще тя може да бъде използвана с терапевтични цели.

Много от тези терапевтични играчки може да се използват и в класната стая, ако не разсейват останалите деца. Играчките, които издават звуци, са подходящи за използване в междучасията и в домашна обстановка, когато детето има нужда от регулиране на емоциите или от по-добро фокусиране.

Източник: Neuroscience News

И още: