Ранна диагностика на аутизъм с помощта на мобилно приложение – ново изследване!
Изследователски екип създал приложение, с което да се оценят моделите на движение на погледа на децата, докато гледат кратки, стратегически проектирани филмчета на телефон или таблет. След това използвали компютърна програма, за да определят дали детето гледа по-често към човека във видеото или към предметите. По този начин може да се установят първи признаци за наличие на аутизъм. Очаква се, че тази технология може някой ден да се превърне в ефективно и нескъпо средство за ранна диагностика.
Д-р Джералдин Доусън, директор на Центъра по Аутизъм и Мозъчно Развитие към университета Duke University и автор на изследването, споделя:
„Вече се знае, че бебетата, които имат аутизъм, разглеждат околната среда по различен начин от другите бебета и обръщат сравнително малко внимание на хората в средата.“
Изследователите създали видео, в което радостна жена играе с играчка. Жената се появява основно в едната част на екрана, а играчката се върти в другия край на екрана. Децата без аутизъм, които били на около 1 година, наблюдавали целия екран, като се фокусирали главно върху жената.
Децата в изследването, които били диагностицирани по-късно с аутизъм, се фокусирали много повече върху играчката отколкото върху жената във видеото.
Друго видео, проектирано от изследователите, включвало мъж, който правел сапунени балончета. Децата с аутизъм обръщали много по-малко внимание на мъжа отколкото на останалата част от предметите на екрана. Тези резултати се затвърдили и когато на децата с аутизъм били пуснати още подобни видеа чрез приложението.
Един от изследователите споделя своето въодушевление от постигнатия успех при разработването на приложението:
„Невероятно е, че стигнахме толкова далеч в технологичен план, така че да можем да оценяваме движението на погледа без специализирано оборудване, а само като използваме достъпно за всички устройство, каквото е телефонът и таблетът.“
За да тестват приложението, учените включили в изследването 993 деца на възраст между 16 и 38 месеца. Средната възраст била 21 месеца. Това обикновено е възрастта, в която най-често се идентифицира наличие на аутистично разстройство.
Учените споделят радостта си от факта, че тази технология осигурява достъпен скрийнинг за аутизъм на много ранен етап от детското развитие. Това е важна стъпка за прилагане на ранна интервенция. В бъдеще се очаква това приложение да може да се използва от грижещите се за децата в яслите и от родители в домашна обстановка.
Освен това иновативно приложение, невроучени са създали и терапевтични програми за подобряване на когнитивните функции на деца с разстройства засягащи уменията за учене. Такива програми са Fast ForWord, Reading Assistant, SoundSory и ForBrain. Те се използват като интервенция при дислексия, разстройство на слуховата обработка, разстройство с дефицит на внимание или аутистично разстройство. С помощта на тези програми се стимулира мозъка да създава невронни връзки и мрежи в зоните, които отговарят за уменията за учене (концентрация, работна памет, слухова обработка, четене, езикови умения и др.)
Източник: Neuroscience News