Котките увеличават емпатията и намаляват тревожността при деца с аутизъм – ново изследване!

Проучване проведено в Център за изследвания на взаимодействието между човека и животните изучава ползите от домашните любимци върху семействата, които се грижат за даденото животно. Предишни изследвания са доказали положителния ефект на компанията на кучета върху деца с аутизъм. Според последното проучване, котките могат да спомогнат за изграждането на емпатия у деца с аутизъм, както и да намалят тревожността от раздяла у тези деца.

Изследователят Карлисъл споделя:

Предишни изследвания са показали, че родителите на деца с аутизъм изпитват по-високо ниво на стрес от родителите на деца с което и да е друго разстройство. Ако дадено семейство обмисля да осинови домашен любимец, ние искаме да осигурим информация, която е научно доказана, за да помогнем на родителите да вземат възможно най-доброто решение. Оказва се, че котките може да носят повече ползи от кучетата за някои семейства.“

В изследването участвали семейства с деца с аутизъм на възраст 6-14 години. Те били наблюдавани как си взаимодействат с новия им домашен любимец след осиновяване на котка. Котките били предварително подбрани според критерия за спокоен темперамент, за да са подходящи за семействата. Не само, че родителите докладвали за моменталното изграждане на връзка между тяхното дете с аутизъм и новата им котка, но и се оказвало, че връзката оставала силна във времето и постепенно тревожността на детето намалявала.

Изследователят Карлисъл пояснява:

„Открихме, че основната полза от компанията на котките е тяхното безусловно приемане. Някои деца с аутизъм страдат от сензорни проблеми и трудно понасят силни шумове. По тази причина котката е подходяща компания заради своето успокояващо присъствие.“

Карлисъл също така споделя:

„Като бивша медицинска сестра в педиатричен кабинет, винаги съм се стремяла да помогна на децата. Едно важно нещо, което съм осъзнала е, че е необходимо родителите да бъдат информирани от специалистите, за да могат да вземат възможно най-добрите решения по отношение на децата им. Виждам домашните любимци като начин да се увеличи благосъстоянието на семействата с деца с аутизъм.“

Освен ползите от осиновяването на котка, учени са открили и други иновативни начини за подобряване на когнитивните умения на деца с разстройства засягащи уменията за учене. На базата на откритията за невропластичността, са разработени програми като Fast ForWord, Reading Assistant, SoundSory и ForBrain, които стимулират изграждането на невронни връзки в областите в мозъка свързани с уменията за слухова обработка, четене, концентрация, работна памет, усвояване на език, логическо мислене и т.н. Тези програми се използват като интервенция в училищата и в домашна обстановка.

Източник: Neuroscience News

И още: