Витамини за невроните – как мозъчната пластичност се подобрява от дериват на витамин А!
Мозъкът има огромен капацитет да се адаптира към средата си. Тази способност постоянно да учи и да формира нови спомени съществува благодарение на пластичността на невроните.
Един от най-важните механизми зад мозъчната пластичност е промяната в структурата и функциите на синапсите – точките на контакт между невроните, където се случва комуникацията. Точките на синаптичен контакт се образуват чрез микроскопични издатини на клоните на невроните, наречени „дендрити“. Тези дендрити са много динамични, променят формата и размера си в отговор на различни стимули.
Ново изследване показа, че дериват на витамин А подпомага синаптичната пластичност на мозъчните клетки. Учените използвали разтвор на ретиноидна киселина (дериват на витамин А), за да третират невронни клетки на мозъчния кортекс в продължение на 6-10 часа. Приложили различни техники, за да измерят невронните функции, както и няколко вида микроскоп, за да оценят структурните промени в дендритите.
Тези експерименти показали, че дериватът на витамин А стимулира синаптичната пластичност в кортекса на мозъка. По-конкретно, това, което се случва, е увеличаване на размера на дендритите и подсилване на способността им да предават сигнали.
Тези открития допълват познанията за мозъчната пластичност и са основа за разработване на нови ефективни методи за подобряване на мозъчните функции.
Включването в менюто на повече храни, които осигуряват витамин А – плодове и зеленчуци, риба, яйца и т.н. Известна е връзката между храненето и качеството на мозъчните функции. За подобряване на паметта и по-ефективно учене са необходими разнообразни хранителни вещества. Например, цинкът в тиквените семки, мононенаситените мастни киселини в авокадото, фолиевата киселина в ядките и холинът в карфиола са полезни за паметта, концентрацията и работата на онази зона в мозъка, която отговаря за взимането на решения.
Невроучените са създали и иновативни методи за стимулиране на мозъка да изгражда невронни връзки и мрежи в областите, от които зависят когнитивните функции. Програмите Fast ForWord, Reading Assistant, SoundSory и ForBrain са разработени от невробиолози на основата на откритията за мозъчната пластичност. Те подобряват уменията за учене и помагат на деца и възрастни да преодолеят проблеми с четенето, изучаването на нов език, концентрацията, работната памет, слуховата обработка и т.н. Могат да се интегрират в учебния процес в училище и същевременно да се използват в домашна обстановка.
Източник: Neuroscience News