Фитнес книги с картинки за деца с аутизъм – забавен начин за повече структурирана физическа активност!
Докато физическата активност е важна за всеки човек без значение от възрастта му, едно изследване показва, че децата и юношите с разстройства засягащи когнитивното им развитие се движат по-рядко от техните връстници.
В опит да се преодолее това неравенство, един изследовател от Университета в Мисури наскоро създаде фитнес книги с картинки, които да помогнат на децата и младежите с аутизъм да правят физически упражнения по-често. Изследователката Лорейн Бесера, професор в Университета в Мисури, напомня:
„Важно е да имаме предвид, че освен подобряване на академичното представяне, социалните и комуникативни умения на децата с разстройства засягащи уменията им за учене, е необходимо и да бъдат осигурени добри условия за физическа активност и здравословен начин на живот. Има многобройни здравни ползи от упражненията, които подобряват циркулацията на кръвта и съня, и намаляват риска от наднормено тегло. Също така, ако успеем по-често да ангажираме децата с аутизъм с физическа активност, ще се увеличи и вероятността те да играят с връстниците си, което означава подобряване на живота им на няколко нива.“
Лорейн Бесера е също така анализатор на поведението към „Томпсън Център за Аутизъм и Разстройства на Невроразвитието“. Тя забелязала, че доста от нейните клиенти с аутизъм имали индекс на телесното тегло много над нормата. Това се дължало на заседналия начин на живот и затова Бесера решила да потърси решение на проблема. Тя споделя:
„Някои училища нямат добре оборудвани гимнастически салони и ресурси подходящи за децата на различна възраст. Хубавото на фитнес книгите с картинки е, че те осигуряват простички, заангажиращи упражнения, които могат да бъдат изпълнявани в различен тип среди – училищния двор, на детската площадка около жилищните блокове, в парка или на поляна в природата. Също така, тези книги с картинки са бърз и лесен начин за грижещите се за децата специалисти и учителите да им осигурят структура по време на свободното време, като например по време на междучасие.“
Бесера пояснява:
„Навикът да се движиш активно се изгражда още от ранна детска възраст. Като се отделя време още в детските години за приятни физически дейности и упражнения, се спомага за поддържането на тези здравословни навици по-нататък в живота.“
Учените в сферата на невронауката са открили иновативни и интересни начини за подобряване и на когнитивните умения на децата, които изпитват затруднения с ученето в резултат на различни разстройства – от аутистичния спектър или разстройство на слуховата обработка, разстройство с дефицит на вниманието и хиперактивност, или дислексия. Успешна интервенция в тези случаи се постига с използването на софтуерни програми като Fast ForWord, Reading Assistant, SoundSory и ForBrain. Те могат да се прилагат както в училище, така и в домашна обстановка. Програмите подпомагат развитието на уменията за четене, слухова обработка, концентрация, работна памет, учене на език и т.н.
Източник: Neuroscience News