Буквите като изящни форми или как дислексията променя начина ни на възприятие: Говорим с Кристина Костова
Дислексията е една от най-често срещаните специфични обучителни трудности. Проучвания сочат, че тя засяга над 5% от хората, но въпреки широкото ѝ разпространение, тя остава доста погрешно разбрана. Децата с дислексия нямат зрително, слухово или интелектуално нарушение. Те срещат трудности при четене, които произтичат от невъзможността им да разграничат сходно звучащи звукове или сходно изглеждащи графеми (букви).
Обсъдихме един от начините да контролираме това с Кристина Костова, създател на специализиран шрифт за дислексици Adys, графичен дизайнер и човек, който описва думата “както” като правоъгълник.
Като човек, който също има дислексични трудности, за нас беше изключително интересно да надникнем малко повече в съзнанието ѝ и да разберем как тя вижда буквите и думите.
“Разглеждам буквите като едни идеални изящни форми, които въздействат на окото по различен начин” споделя тя. “Всъщност дислексикът работи със своя база данни на форми, сякаш снимки, на думите. Колкото повече излизания има отгоре и отдолу, толкова по-характерна и запомняща се е формата на цялата дума. За мен беше много странно, когато започнах да се запознавам наистина с дислексията, докато разработвах шрифта, и чета “Дислексикът си представя…”. И в следващия момент се питам “А как си го представят другите хора?”
Нейните трудности, в комбинация с интереса ѝ към визуалните изкуства, я мотивират да създаде шрифт. Замисълът е да бъде визуално приятен и да не пречи на обикновения читател, но едновременно с това да бъде функционален и да улеснява читателите с дислексия. Как успява да го направи? Чрез двугодишен труд и консултации със специалисти в сферата като доц. д-р Екатерина Тодорова. Кристина среща и подкрепата на хора с дислексия, които са споделяли впечатления от шрифта в процеса на работа.
ADYS е свободен за теглене напълно безплатно от 2017 година насам, като търпи различни подобрения с времето. Има три основни отличителни характеристики, които да улесняват четенето:
- Буквите са удебелени в долния им край, като по този начин Кристина успява да “обрисува” линия, която да ги стабилизира.
- Разстоянието между самите букви е по-голямо, като това помага те да не се сливат.
- Сходно изглеждащите букви са направени така, че да се отличават максимално чрез малки, но осезаеми детайли (виж пример долу).
Кристина е амбицирана да събере достатъчно данни от специалисти (психолози, логопеди, педагози), които да потвърдят ползите от шрифта Adys, като в резултат, той да бъде използван и в учебните помагала в начален училищен етап (1ви – 4ти клас).
В момента на сайта ѝ могат да бъдат намерени и безплатни игри, чрез които децата да могат да се запознаят с буквите по интерактивен и забавен начин, използвайки различни сетива.
Комбинацията от такива помощни средства и специализирани упражнения, развиващи когнитивните умения (като Fast ForWord), осигуряват нужното, за да може децата с дислексия да развият пълния си потенциал и да ни разкрият техния свят.
А те наистина имат какво да покажат.
Вижте във видеото отдолу история, която Кристина ни разказа, и бързо ни се превърна в любима.