Неравномерно развити когнитивни умения – историята на Чарли за преодоляването на трудностите в учебния процес!

boy-happy-in-class

Синът ми Чарли е на 12 години. Като родител и като учител, бях наясно, че Чарли е много будно и умно дете, но че се затруднява значително с някои от задачите за домашна работа. Децата като Чарли се чувстват фрустрирани в училище, защото част от нещата, които получават като задачи и упражнения са им прекалено лесни, докато други задания им изглеждат невъзможни за изпълнение. Основната причина за такива ситуации в обучението на някои деца често е неравномерното развитие на когнитивните умения.

Знаех, че е важно да стигна до корена на проблема и да осигуря на Чарли подкрепата, от която той се нуждае. В началото беше трудно дори да говорим за неговите трудности с ученето. Децата не могат да си обяснят защо имат някакъв проблем в училище и често разговорите на тази тема са съпроводени с тревожност и изнервеност у децата.

Време беше да потърся нов подход за решение на проблема и част от новия подход беше да намеря начин за обективно оценяване на когнитивните умения на Чарли. Използвах теста наречен Mindprint. Беше лесно да го направи у дома, а докладът свързан със затрудненията на Чарли, който получихме след тестването, напълно промени разговорите ми с Чарли на тази тема. Докладът беше много разбираем и не можех да повярвам, че този тест може да създаде толкова точно описание на ситуацията със сина ми.

Това, което се случи след това беше трансформиращо. С Чарли имахме много по-смислени и спокойни разговори за трудностите му. Той разбра своите слаби и силни страни и благодарение на теста имахме план, по който да действаме, за да му помогнем да преодолее трудностите. Обсъждането на тази тема вече не беше нещо плашещо или дразнещо за него!

Препоръките включваха техники за прилагане в училище и вкъщи. Поведението му много се промени. И Чарли, и аз, осъзнавахме, че той е надарено и талантливо дете с неравномерно развити когнитивни умения.

Едно от съществените неща, които новият ни подход включваше, беше използването на софтуерни програми специално разработени от невроучени за развиване на когнитивните умения (за четене, концентрация, слухова обработка, логическо мислене и т.н.) на деца и възрастни с едно или повече затруднения в тези сфери. Такива програми са BrainWare Safari, Fast ForWord, Reading Assistant, ForBrain и SoundSory. Те осигуряват подходяща когнитивна тренировка за мозъка във формат на видео игри.

fast-forword

Докато Чарли се забавляваше и обичаше игрите в повечето случаи, имаше и моменти, в които се чувстваше фрустриран от предизвикателствата на задачите в някои от „игрите“. Упоритостта му, обаче, му се отплати. След като Чарли беше завършил почти всички нива на този вид мозъчно трениране, премина отново тест за оценяване на когнитивните умения (около година по-късно). Бях смаяна, когато видях трансформацията, която се беше случила за този период. Имаше значителни подобрения именно в областите, които му бяха слаби страни преди това. Вече не изоставаше в нито една от тези области и когнитивните му умения съответстваха на това, което се очакваше за неговата възраст.

Чарли се чувства изключително доволен и горд от своята промяна и се радва, че носи отговорността за подобряването на уменията си в учебния процес. Вижда смисъл от правенето на усилията и от постоянството му в тренирането на мозъка с помощта на специалните софтуерни програми.

Г-жа Симънс, майка на Чарли, преподавател и специалист в областта на Ранното Детско Образование

Източник: My Brain Ware

И още: