Имат ли ресурсните учители подходящите ресурси – кои са съвременните начини за интервенция?

teacher-supporting-a-student

В едно изследване на нагласите на ресурсните учители, било установено, че много от тях започват с голяма мотивация и желание да помогнат на децата да подобрят значително своите умения, но в някакъв момент натрупват разочарование, умора и загубват първоначалната си мотивация. Ето някои от нещата, които ресурсните учители споделят:

„Казвам на моите ученици в 5-7 клас, че ще се научат да четат и че нещата ще се наредят, до момента, в който те влязат в средното училище. Не искам да ги лъжа, чувствам се уморена от това.“

Системата прави така, че обучителите да са ангажирани изключително много с документация и не им дава достатъчно добри инструменти и средства, за да има реални резултати. Изтощена съм от липсата на резултати. Напускам системата именно заради това и искам да се насоча към нещо, където ще чувствам, че времето ми е оползотворено.“

„Стигнах до момента, в който разочарованието надделява. Използвала съм своите ресурси и това не е променило много, особено в дългосрочен план.“

Нито един от тези ресурсни учители не е започнал работа с тези чувства. Но има предел на това докога един обучител да вижда огромните затруднения на учениците му и как те губят вяра, без той самият да се почувства емоционално изцеден.

Изследването показва, че много от ресурсните учители се чувстват объркани как да се справят с различни предизвикателства и какво ново да опитат след като са направили това, което университетът им е дал като подготовка. Повечето от тях споделят, че имат нужда от приложими стратегии и инструменти, които да доведат до осезаема промяна.

Какви ресурси са им нужни? Ето някои от тях:

  • Съвременно обучаване на ресурсните учители за това как мозъкът учи, което да включва откритията на невронауката и как да бъдат прилагани в работата им
  • Обучаване относно когнитивните умения, които са съществени за процеса на учене
  • Обучаване на ресурсните учители как да открият индивидуалните когнитивни силни страни на всеки един ученик и слабостите му
  • Инструменти, с помощта на които да бъдат подсилени когнитивните умения на даден ученик
  • Инструмент, който помага на учениците да започнат да четат гладко и с добро разбиране и да усвояват езиците по-лесно

Всички тези ресурси съществуват. Важно е да бъдат осигурени на учителите преди те да загубят мотивация и да напуснат работата в училище или да работят без желание и без вяра във възможността за промяна у учениците.

Съвременните интервенции при дислексия, разстройство на слуховата обработка, дефицит на внимание, проблеми с усвояването на език или други разстройства засягащи уменията за учене включват използването на софтуерни програми в училищна и домашна обстановка, които са разработени въз основа на невронауката.

teacher-and-student-using-ForBrain

Такива програми са Fast ForWord, Reading Assistant, ForBrain и SoundSory. Те са създадени от невроучени с цел подобряване на когнитивните умения (за четене, слухова обработка, концентрация, езикови умения и т.н.) чрез стимулиране на невроните в съответните области на мозъка да формират и засилват връзките помежду си, които са свързани с тези умения. Използването на такива ресурси от ресурсните учители в работата им би дало нови резултати и повишена мотивация както за специалистите, така и за самите деца.

Източник: My Brain Ware

И още: