Невронауката в педагогиката – кои са стъпките за разрешаване на затрудненията с четенето?

child-with-a-tablet

В съвременния свят една от необходимостите в образователната сфера е педагогиката да бъде в крачка с откритията на невронауката за начина, по който работи мозъкът. Правят се все повече изследвания за това кои зони в мозъка участват в дейности като четенето. Проучва се какви когнитивни процеси се случват, за да може едно дете или възрастен да разкодира знаците, от които се състоят думите, да ги свърже със значението, което носят в дадения контекст и да направят смислова връзка с предишния параграф и с очакванията за информацията в следващия параграф.

Едно от откритията е, че четенето на глас е изключително важно за доброто усвояване на това умение. Това подобрява няколко показатели: скоростта на четене, разбирането при четене и затвърждаването на информацията. За децата в основното и средното училище, които имат по-сериозни затруднения с четенето, един от най-добрите начини за практикуване на четенето на глас включва следните 4 стъпки:

  • Асистирано четене на глас, при което ученикът първо само следи текста, докато слуша изречение по изречение прочитането на текста от учител
  • Практикуване на четене на глас, при което ученикът прочита на глас параграфа и получава помощ от учителя само, ако се затрудни с дадена дума или ако я прочете погрешно.
  • Отговаряне на въпроси за определяне нивото на разбиране на текста
  • Препрочитане на текста на глас отново, докато ученикът не успее да завърши параграфа гладко и без усилие.

Обаче, осигуряването на достатъчно практикуване на четенето на глас по този начин за затрудняващите се ученици е трудно да се осъществи в класната стая, защото отнема много време. Освен това, когато затрудняващите се с четенето ученици четат на глас пред връстниците си, това може да бъде неудобна и притесняваща ги ситуация.

Елегантно решение

fast-forword

Едно от възможните решения, което е същевременно ефективно и базирано на научни открития, е използването на софтуерни програми, които тренират мозъка да извършва когнитивните процеси, стоящи в основата на четенето, за да се постигне оптимален и траен резултат. Програми като Fast ForWord и Reading Assitant осигуряват директни инструкции по време на четене и асистирано четене на глас адаптирано към нивото на всеки ученик.

Ученици на всяка възраст и на всяко ниво могат да подобрят фонологичната си осъзнатост, умението за декодиране и умението за четене с разбиране. Това, което учениците правят с помощта на тези програми е да слушат селектирани текстове, които биват четени на глас, после самите деца четат текстовете на глас в среда, която те усещат като психологически безопасна, защото са сами пред таблета или компютъра и не се налага да четат пред връстниците си, които може да са на много по-добро ниво от тях и да не показват емпатия към затрудняващите се съученици. Иновативната технология за разпознаване на устна реч ги коригира, когато засече грешка при прочитането на дадена дума. Учениците могат да практикуват и да записват всеки пасаж, докато тяхното четене на глас не стане гладко и лесно. Накрая, те завършват с упражнения с въпроси, които подобряват нивото на разбиране на текста.

Програмата Fast Forword се използва успешно за усвояване на английски език, за развиване на когнитивните умения на децата като концентрация, слухова обработка, запаметяване и т.н. Други програми, базирани на открития на невронауката и създадени като интервенция при разстройство на слуховата обработка, дислексия и т.н. са SoundSory и ForBrain.

Можете да видите първата част на статията тук.

Източник: Scientific Learning

И още: