Овладяване на умението за четене – къде педагогиката се среща с науката за четене?

mother-and-son-reading

Какво са установили експертите по четене за това кои са благоприятните условия за едно дете да усвои четенето по-лесно и бързо?

Децата в предучилищна възраст, които на които често се чете у дома или в детската градина, обикновено им е по-лесно да се научат да четат отколкото на тези, на които не им е било четено достатъчно. Децата в началното училище, които имат възможността да практикуват четенето и извън класната стая, напредват по-бързо с усвояването на това умение отколкото децата, които четат само в училище.

Подрастващите, които четат за удоволствие, имат способността да четат по-гладко и да учат по-ефективно използвайки текстовете в учебниците или слушайки обясненията на учителите в клас.

Истинското значение на гладкото четенето

В книгата си „Как учим: Защо мозъкът учи по-добре от която и да е машина…засега“, когнитивният невроучен и експерт по четене Станислас Дихейн обяснява защо усвояването на четенето изисква толкова усилия за децата. По отношение на умствените операции свързани с четенето, отнема години практика, за да може детето да развие умението да чете с голяма точност и това да се превърне в автоматичен процес.

В ранните класове учениците се учат да обръщат внимание на всяка буква от думата, постепенно да разпознават прецизно всички звуци съответстващи на всяка буква и да запомнят правописа на по-особените думи (това важи още повече за английския език). Това декодиране е необходимо да бъде бавно и с усилия в началото, изисквайки цялото внимание на детето.

schoolboy-writing

За да чете гладко и да използва четенето като средство за учене, детето е нужно да развие умението за декодиране до автоматичен и несъзнателен процес. Критериите за добре усвоено четене са: бърза скорост, умение за разбиране на прочетеното и затвърждаване на знанието.

Разбирането включва осъзнаването на значението на прочетената информация, но ние може да не я запомним от едно прочитане. Затвърждаването се случва, когато интегрираме това, което сме прочели с това, което вече знаем и това се случи в дълготрайната памет. Разбирането се случва по време на четене, а затвърждаването се случва в голяма степен по време на сън.

Накратко, усвояването на гладкост на четенето изисква скорост, разбиране в рамките на определен граматически контекст и затвърждаване, което включва свързване на всяко изречение с предишните пасажи както и предсказване на това, което следва в следващите пасажи базирайки се на прочетената информация до този момент.

Четенето е сложен процес – нищо чудно, че имаме нужда от много практика, за да го усвоим!

Защо децата се затрудняват с четенето?

Експертът Дихейн дава пример, за да може да илюстрира как недостигът на ресурси от внимание може значително да влоши способността за гладко четене и затвърждаване на прочетената информация, когато процесът на декодиране се случва бавно и с много усилия.

В книгата си „Как учим“, той обяснява:

„Представете си, че трябва да решите математическа задача и започвате да четете условието на текстовата задача, но нивото ви на четене е все още начално. Практически е невъзможно да правите двете неща едновременно – доброто разбиране на условието на задачата (или изчисляване на нещо) и четенето по начин, по който го прави някой в началния етап на усвояване на четенето. Трудността, която изпитва някой с четенето, когато все още не е усвоена гладкостта, пречи на възможността да извърши аритметичните изчисления в същия момент. За да се случи напредък в учебния процес, изключително важно е менталните инструменти каквито са четенето и аритметичните умения да се превърнат в наша втора природа – да се случват като автоматичен процес, без да изискват усилия.“

По подобен начин, учениците, които цялото си внимание в декодирането, не разполагат в този момент с менталните ресурси, които се изискват за разбиране на текста, а това означава, че не са ефективни в четенето и в ученето на информация от писмена реч. Това, което може да създаде моста между декодирането с усилия и гладкостта на четене без усилия е практикуването на четене на глас.

fast-forword

Невроучените разработват също така и иновативни технологични средства базирани на откритията за невропластичността, за да подпомагат децата и възрастните да развиват своите когнитивни умения, сред които са и четенето, концентрацията, запаметяването, изучаването на английски език, слуховата обработка и т.н. Програмите Fast ForWord и Reading Assistant се използват и като интервенция за преодоляване на трудностите при четене на деца и възрастни с дислексия, дефицит на вниманието, разстройство на слуховата обработка и т.н.

Можете да прочетете още по темата във втората част на статията.

Източник: Scientific Learning

И още: