Мъжете с аутизъм са с по-завишена възбудимост в „социалните“ зони в мозъка – нови открития на невронауката!

neurons-image

Нови изследвания на аутизма показват, че дисбалансът в мозъка между възбудните процеси и инхибиращите засягат някои хора с аутизъм повече от други. Това откритие насочва към целите на следващите изследвания, които ще измерват този дисбаланс в мозъка с неинвазивни техники на невросканиране. Това може да помогне на учените да оценят как различните методи за лечение могат да повлияят на този аспект от мозъчната биология.

Мозъкът притежава свой собствен баланс между възбудни и инхибиторни процеси, но този баланс се различава при отделните хора. По-високите нива на възбудни процеси са свързани с функцията на някои гени, които имат отношение към аутизма. Тези гени са открити в половите хромозоми и също така се влияят от хормоните произвеждани в по-големи количества при мъжете като тестостерона, например. Тези механизми свързани с пола обясняват защо аутизмът засяга мъжете и момчетата повече от жените и момичетата.

Ставрос Тракошис е един от авторите на изследването, който работи в Лаборатория за Аутизъм и Разстройства в Невробиологичното Развитие в италианския институт Istituto Italiano di Tecnologia в Роверето и с още един център в Университета на Кипър. Той обяснява, че са използвали компютърен модел, който симулира възбудни и инхибиторни неврони, които си взаимодействат и си влияят в мозъка. Моделът им е позволил да контролират съотношението между двата вида неврони и да симулират тези взаимодействия, за да видят как реагират във времето останалите неврони в резултат на тези взаимодействия.

Резултатите били подобни на информацията получена от измервания с елекроенцефалография (ЕЕГ) и функционален магнитен резонанс (fMRI).

След като изследователите установили, че неинвазивното изследване с функционален магнитен резонанс може да разкрие промените, които стоят в основата на съотношението между възбудните и инхибиторните процеси в клетките, те изследвали мъже и жени с аутизъм с този метод.

Резултатите показали, че мъжете с аутизъм, но не и жените, имат нетипично повишени възбудни процеси в зона в мозъка, наречена медиален префронтален кортекс. Функцията на тази зона в мозъка е свързана с себерефлексията и социалната когниция (мисловните процеси в социален контекст). При жените с аутизъм се наблюдавало по-малко завишена възбудимост на тази зона, което се свързва и с по-доброто им справяне с трудностите в социални ситуации в реалния живот.

Майкъл Ломбардо, един от екипа изследователи, пояснява:

„Нашата работа показва, че биологични механизми свързани с пола може да са ключови за това как балансът на възбудните и инхибиторните процеси се развива при мъжете в сравнение с жените. Нашият подход може да е полезен и за разбирането на други състояния свързани с неврологичното развитие, които засягат мъжете повече от жените. Пример за това е Разстройството с дефицит на внимание и хиперактивност.“

ForBrain-headphones

Невроучени работят и за създаването на иновативни решения за подобряване на когнитивните умения на деца и възрастни с разстройства на ученето – дислексия, разстройство с дефицит на внимание и хиперактивност, разстройство на слуховата обработка, аутизъм и др. В резултат на техните усилия са създадени програми като Fast ForWord, Reading Assistant, ForBrain и SoundSory. Те се използват като интервенция в училища и в домашна обстановка за подобряване на когнитивните умения на деца с разстройства засягащи уменията за учене.

Източник: Neuroscience News

И още: