Проблеми с четенето и уменията за учене – научно-базирани възможности за подобрение?
Изследователи на когнитивните умения като четенето са открили, че в този процес участват и други когнитивни умения, от които зависи доколко добре ще се справя с четенето едно дете. Два от важните фактори са работната памет и слуховата обработка. Когато има дефицити в развитието на тези два когнитивни процеса, това се отразява негативно на усвояването на четенето.
Добрите обучители обръщат внимание на причините, поради които едно дете се затруднява с четенето. Какви стъпки могат да предприемат, за да гарантират оптимален резултат при учениците?
- На първо място един общовалиден съвет към обучителите: Бъдете отворени към търсене на информация за науката за четенето. Дори и да сте изучавали в университета как се обучават децата да четат, имайте предвид, че невронауката прави открития за това как мозъкът работи по време на отделните дейности и се изясняват причините и факторите за затрудненията и начините за тяхното преодоляване. Приемете изследователите като част от вашия екип, които ви съдействат от разстояние, за да разполагат с необходимите знания и най-нови открития. Усещането, че не сте сами в предизвикателствата на вашата работа е важно. Както Хенри Форд е казал:
„Да събереш екип е началото; да останете заедно е прогрес; да работите заедно е успех.“
- Говорете с родителите на децата, които се затрудняват с четенето, за да разберете дали децата са имали проблеми още в ранна детска възраст с езиковите умения, с концентрацията или с изговарянето и различаването на отделни звуци. Често дефицитите в когнитивните умения започват да се забелязват в детската градина. Може да откриете признаци при детето за неидентифицирани дислексия, разстройство на слуховата обработка или дефицит на вниманието.
- Проучете специализираните иновативни програми за развиване на когнитивните умения (четене, слухова обработка, концентрация, изучаване на език, работна памет) разработени от учените в сферата на невронауката. Такива програми са Fast ForWord, Reading Assistant, SoundSory и ForBrain. В първата част на статията беше описан фонологичният метод в изучаването на четенето, който науката доказва като по-ефективен от предишни методи. Тези програми са изцяло съвместими с фонологичния метод. Те се използват както в домашна обстановка, така и в училищата, за подобряване на изброените умения, които са в основата на уменията за учене и предопределят в голяма степен бъдещия успех на детето в училище, в университета и професионалната му реализация. От нивото на усвоените умения за учене зависи и самочувствието на детето. Неговото емоционално състояние също бива значително повлияно от това доколко добре се справя със задачите и предизвикателствата в училище.
Говорете с училищните директори и родителите за възможностите, които невронауката предоставя и предложете въвеждане на тези програми за преодоляване на затрудненията при четене. Навременните интервенции при дислексия, разстройство на слуховата информация и дефицит на вниманието са от съществено значение за бъдещето академично развитие на детето.
Източник: SciLearn