„Изключването“ при децата – как да им помогнете да преодолеят тази поведенческа реакция?

child-anxious

Изключването при децата се случва като поведенческа реакция, когато те са ментално или емоционално претоварени и не могат да се справят с някаква ситуация като извършването на определена задача или дейност в учебния процес.

Някои изследователи твърдят, че изключването при децата е необходимо понякога, за да могат да намалят напрежението от прекалено стресираща за тях ситуация. Всъщност, неговата роля наподобява ролята на съня или дори хибернацията при животинските видове.

И все пак, достигането до поведение като изключването е сигнал за възрастните, че детето е достигнало лимита си за справяне с дадена ситуация. Може да става въпрос за чисто академично затруднение в учебния процес или за емоционално претоварване.

Изключването като поведение може да се наблюдава при децата още в детската градина. Опитайте да си спомните какво е помогнало на детето да излезе от това състояние. Имахте ли усещането, че има някакъв повтарящ се модел – определен тригър (ситуация) предизвиква изключването? Как реагирахте вие на изключването на детето и как вашата реакция влияеше на детето? Говорихте ли с детето за изключването и какво ви казваше то за това свое поведение?

Помогнете на детето, което се изключва – открийте източника на проблема

Наблюдавайте внимателно детето, за да установите кога се случва моментът на изключване.

Дали се случва, когато трябва да чете?

Дали се случва, когато получава устни инструкции без да му се дават и визуални помощни средства – картинки, схеми, диаграми?

Ако детето е било диагностицирано с дефицит на вниманието, тогава е малко вероятно причината за изключването да е вид бунт или предизвикване на учителя/родителя. Опитайте се да не го съдите и критикувате.

Когато откриете причините за изключването или ситуациите-тригъри, тогава можете да определите най-подходящите стратегии за справяне с този проблем и да помогнете на детето да избира по-конструктивни начини за реагиране на изникнали трудности.

Когато проблемът е четенето

Купете същата книжка за себе си като тази, която детето трябва да прочете за училище. Четете по роли заедно с него вечер преди лягане или в друго време, когато детето е свободно и може да се наслади на вашето желание да направите тази дейност споделена.

Използвайте маркери за подчертаване на трудни думи и фрази или различен цвят за репликите на отделните герои. Важното е детето да се забавлява и да се чувства спокойно по време на четене.

fast-forword

В случай, че затрудненията продължават, можете са интегрирате и интервенции като програмите Fast ForWord и Reading Assistant, разработени от учени в сферата на невронауката за подобряване на когнитивните умения, включително и четенето.

Използвайте вдъхновяващи филми, за да мотивирате детето

Понякога една въздействаща история може да промени нагласата на детето към ученето. Сред вдъхновяващите филми спадат: „Великите дебатьори“, „Теорията на всичко“, „Социалната мрежа“, „Клуб закуска“, „Добрият Уил Хънтинг“ и т.н. Хубавите филми са и добра отправна точка за разговори с детето за нещата, които го притесняват или мотивират.

Говорете с учителите на детето

Важно е да споделите своите наблюдения относно причините за изключването при детето и кое може да помогне за превъзмогването на тази поведенческа реакция. Когато причината е някакво затруднение с уменията за учене, можете да обсъдите с учителите възможности те да дават инструкциите една по една с паузи между тях или да осигуряват на детето и визуални помощни средства за разбиране на някаква задача или концепция (картинки, схеми).

Създайте атмосфера на сътрудничество с учителите. Бъдете разбиращи в ситуациите, в които някой от тях не е успял да се справи с изключването на детето. Имайте предвид, че учителите са ангажирани с голяма група деца, като всяко едно има различен характер, темперамент и ниво на умения. Нека учителят да усети, че сте на негова страна и съветите, които давате идват от намерението ви да помогнете както на детето, така и на учителя в учебния процес, осъзнавайки колко ангажирано е вниманието му с особеностите на децата в класа.

Бъдете осъзнати за начина, по който поднасяте инструкциите на детето

Необходимо е да са кратки и с прости думи. Дайте време на детето да обработи информацията за това, което искате да направи. Отдръпнете се и му дайте пространство. Кажете му, че ако има нужда от вашата помощ, може да разчита на нея. Избягвайте да използвате емоционален тон, говорете равномерно и спокойно.

Ако след няколко минути видите, че детето не прави никакви усилия и се е изключило, отново повторете това, което то е нужно да свърши като задача със спокоен и равен тон. Отново го уверете, че може да разчита на помощта ви и че вярвате, че може да се справи със задачата стъпка по стъпка. Обяснете му, че ученето обикновено се случва поетапно и на малки стъпки. Насърчете го да се концентира върху първата малка стъпка от задачата.

Използвайте визуални помощни средства – нарисувайте отделните стъпки, направете план или календар за нещата, които му предстоят като проекти или задачи.

Говорете с детето и за това, че е важно да обясни с думи, когато се затрудни и изпита желание да се изключи. Постепенно изградете у детето навика да говори за нещата, които го притесняват и обсъдете как да споделя за тези неща и с учителите.

ForBrain-Intervention

Ако детето често се изключва, нужно е да разберете дали става въпрос за наличие на дислексия, дефицит на вниманието, разстройство на слуховата обработка и т.н. Ефективните и навременни интервенции с програми като SoundSory, ForBrain, Fast ForWord и Reading Assistant ще помогнат за подобряване на когнитивните умения на детето и ще направят излишно изключването, защото то ще се чувства по-уверено и способно да се справи със задачите в учебния процес.

Източник: Gemm Learning

И още: