Разстройство на слуховата обработка – модел на Белис/Фере.
След установяване на разстройство на слуховата обработка при детето ви, важно е да се определи към коя подкатегория спада неговият случай, за да бъдат насочени усилия към преодоляване на специфичните дефицити. Различните подкатегории включват различни проблеми свързани с работата на конкретни зони в мозъка. Създадени са диагностични модели с прецизни тестове за откриване на дефицитите и поставяне на подходящите цели, за да бъдат преодолени затрудненията.
Модел на Белис/Фере
Вижте 5-те типа проблеми свързани с разстройство на слуховата обработка според модела на Белис/Фере и какво означават те:
- Дефицит в декодирането – този проблем се открива във функционирането на основния слухов кортекс и е свързан с трудности с писането, с чуването на реч в среда със странични шумове и смесването на звуци. Понякога бива объркван с частична загуба на слуха.
- Прозодичен дефицит – свързан е с неосновния (десен) слухов кортекс и се изразява в неразвита способност на детето за преценка на намерението, което стои зад думите на говорещия, социално-емоционални притеснения, говорене с монотонен глас, визуално-пространствени проблеми и затруднения с прозодията (използването на интонация и ударение в речта)
- Интеграционен дефицит – свързан е с функционирането на корпус калозум и се изразява в недобро свързване между прозодията и съдържанието на речта, фонологични дефицити, както и дефицити в слуховата обработка и работната памет и недобра координация между ръцете
- Слухово-асоциативен дефицит – има общо с функционирането на левия (асоциативен) кортекс и се изразява в затруднения с прилагането на математически правила, недобро разбиране на текста при четене и затруднения с възприемането на реч, която е сложна на лингвистично ниво.
- Организационен дефицит – има общо с работата на фронталната зона на мозъка и се изразява в затруднения на детето да чува, когато около него има шум, трудности с планирането на движения, неразвити умения за организация, за езиково изразяване на мислите, за спомняне на думи от речниковия запас, за разбиране на последователността в речта и т.н.
Моделът за обработка на устна реч
Този модел прилича на модела Бъфалоу, но добавя елементите на затруднения с прозодията и недобре функциониращата работна памет.
Специалистът, който ще работи с детето ви, ще избере кой от тези модели е най-близък до неговия случай.
Децата и възрастните с разстройство на слуховата обработка могат да постигнат оптимален напредък в преодоляването на затрудненията с помощта на научно-базирани интервенции каквито са програмите SoundSory, ForBrain, Reading Assistant и Fast ForWord. Те са създадени с цел стимулиране на мозъка да създава нови невронни връзки в съответните мозъчни региони и връзки между отделните центрове. Използват се и за ефективно подобряване на когнитивните умения в случаите на дислексия, дефицит на вниманието и т.н.
Можете да прочетете повече за модела Бъфалоу в първата част на статията.
Източник: Gemm Learning