Фокусираното дишане като училищна практика – какви са ползите за мозъка според невронауката!

children-and-teacherin-a-circle

Забавете дишането и се фокусирайте върху дъха. Този съвет се свързваше само с практикуващите йога и медитация, но научните изследвания доказват, че е крайно време да бъде възприет като основна грижа за мозъка и когнитивните му функции. Ползите включват и регулиране на емоциите и справяне със стреса.

Изследване публикувано в Журнал за неврофизиология (Journal of Neurophysiology) разкрива, че няколко зони в мозъка свързани с емоцията, концентрацията и осъзнаване на тялото се активират, когато се практикува фокусирано дишане.

Децата могат лесно да прилагат практиката, ако тя бъде част от програмата в училищата и детските градини, тъй като не се изисква нищо друго освен вдишване и издишване според определен ритъм, което може да се прави в група заедно с учителя. Например, вдишване с броене до 4 или 6 и издишване с броене до 4 или 6.

Това регулира нервната система и подпомага развиването на ключови когнитивни функции като управление на вниманието. Когнитивните функции имат съществено значение за умението за учене и затова тяхното подобряване чрез различни начини като фокусираното дишане, ще има значителен ефект върху учебния процес и справянето на децата с предизвикателства от всякакъв характер.

В изследването учените от Файнстайн Институт за Медицински Изследвания искали по-добре да разберат как мозъкът реагира на различни дихателни упражнения. Те изследвали 6 души с електроенцефалограф като била проследена мозъчната им дейност, докато изпълнявали три различни вида дихателни упражнения.

В първото упражнение, участниците си почивали с отворени очи за около 8 минути и дишали нормално. След това трябвало да забързат дишането в продължение на 2 минути, дишайки през носа, след това отново забавяли дишането до нормалния му ритъм. Повторили този цикъл 8 пъти.

В следващото упражнение участниците трябвало да броят колко пъти вдишват и издишват за интервали от 2 минути.

В третото упражнение участниците изпълнили задача за концентрация, докато носели устройство, което наблюдавало техния цикъл на дишане. В тази задача те трябвало да гледат видео екран, върху който имало черни кръгове на различни фиксирани места. Участниците били помолени да натиснат един от четири клавиша колкото се може по-бързо, когато видят, че някой от кръговете се промени от черен в бял.

В края на изследването учените проучили как ритъма на дишане се е променял при различните упражнения и забелязали, че мозъчната активност се променяла в зависимост от упражнението. Установили, че дишането влияе върху зони в мозъка, включително и кортекса и средния мозък, много повече отколкото преди се е смятало.

Изводите от изследването:

  • Страхът и тревожността могат да бъдат намалени чрез забавяне на дишането.
  • Фокусираното дишане подобрява осъзнатостта за състоянието на тялото.
  • Фокусираното дишане влияе върху зоните в мозъка отговарящи за мисленето, поведението и емоциите. Това го прави ценен инструмент за подобряване на мисловните процеси, концентрацията, настроението, емоционалните и поведенчески реакции.

Всички тези ползи са особено важни както за възрастните, така и за децата, които се изправят пред много предизвикателства в учебния процес и в процеса на израстване. Когато става въпрос и за деца със затруднения с ученето като в случаите на дислексия, разстройство на слуховата обработка, дефицит на вниманието и хиперактивност, тази практика на фокусирано дишане може да бъде изключително важна интервенция.

fast-forword

Изследванията в областта на невронауката са довели и до други начини за подобряване на когнитивните функции на мозъка с помощта на съвременни технологии като програмите Fast ForWord, Reading Assistant, ForBrain и SoundSory. Те се използват за развиване на уменията за четене, писане, концентрация, слухова обработка и изучаване на английски език. Прилагат се и като терапевтична интервенция при дислексия, дефицит на вниманието, аутистични разстройства и разстройство на слуховата обработка.

Източник: Greater Good Berkeley Edu

И още: