Признаците на дислексия – четири начина на проявление в ежедневието!
Огромен брой хора се борят с трудностите, които произлизат от дислексия. Състоянието представлява неспособността на даден човек да разпознава връзката между звуците, думите и начина на изписване на думите. Ефектите от дислексия варират при всеки отделен човек. Има цял спектър от трудности, които се появяват и обхващат затруднения с ученето и четенето.
Това, което е важно да се запомни за дислексията е, че тя не е болест. Тя е набор от симптоми свързани с обработката на слухова и писмена информация.
Дори и симптомите да варират много, има някои знаци, по които родителите могат да се ориентират дали детето им има дислексия. Ранната интервенция дава много по-добри резултати за справяне със затрудненията.
Обърнати наобратно букви
Това е едно от първите неща, които родителите могат да забележат. Възможно е децата да изписват само някои букви и числа наобратно или всички букви и числа. Например, дете, което пише английската азбука и всеки път изписва буква „b“ като буква „d“ и не е наясно, че го прави, е много вероятно да показва първи признаци на дислексия. При тези деца за мозъкът е трудно да различава огледалните образи на някои двойки букви.
Затруднение с разбирането на писмен текст и цифри
Друг знак, че е възможно да става дума за дислексия е неспособността да се разбират писмен текст и цифри. Степента на затруднение може да варира. Причината се корени в неосъществени връзки между невроните в определени зони на мозъка.
Тези, които страдат от дислексия, се затрудняват да разбират връзката между определени форми и значението, което стои зад тях. Това води до различна степен на неспособност да се разбира писмена информация. Родителите е важно да знаят, че проблемът се изразява в трудности със самия процес на четене, а не в разбирането на информацията.
Трудности при изписването на думите
Когато има разлика между звуците, които се чуват и буквите, които се изписват, това води до объркване на учениците, но при децата с дислексия проблемът е много по-голям и това важи още повече за езиците, при които има голямо разминаване между изговарянето и изписването на думите. Такъв е случаят с английския език.
Малък интерес към ученето и постигането на учебни цели
Дислексията влияе върху способността за учене, тъй като голяма част от информацията се предава в писмен вид и е необходимо добре развито умение за четене. По тази причина, при висок процент от децата с дислексия се наблюдава липса на мотивация и занижен интерес към учебния процес и постигането на академични цели. Това възпрепятства тяхното личностно и професионално развитие и е необходимо да се потърсят ефективни начини за подпомагане на децата с дислексия да преодолеят тези затруднения.
Съвременните изследвания в областта на невронауката са в основата на разработването на софтуерни програми като Fast ForWord и Reading Assistant, които тренират мозъка да създава невронни връзки в областите свързани с когнитивни умения като четенето, слуховата обработка, концентрацията, езикови умения и т.н. Тези програми се използват и като ефективна интервенция в случаите на дислексия, разстройство на слуховата обработка, дефицит на внимание и разстройства от аутистичния спектър.
Източник: Gemm Learning