Дислексия и успешни стратегии за справяне с трудностите
Има едно общо нещо между всички успешни хора с дислексия – те са открили методи за справяне с тяхното затруднение, начини за използване на силните им страни и преодоляване на слабите.
Нещо толкова малко на пръв поглед като промяна на шрифта може да им спести време и да намали фрустрацията им. Ето някои примери за ефективни стратегии за справяне с предизвикателствата свързани с дислексията, които могат да се използват от деца и възрастни:
Диаграми
Тъй като хората с дислексия се затрудняват с обработването на езика, те имат склонност да търсят информация представена по други начини. За тях ще е полезно да помолят учителите или техните колеги да организират информацията с помощта на диаграми, графики, карти, схеми, картинки и т.н.
Още една полза от тази стратегия е, че информацията ще бъде представена във вид, който бързо се възприема и спомага научаването при всички деца и възрастни, без значение дали те имат дислексия или не.
Използването на хайлайтъри и бележки отстрани в полето на страницата
Това е добър начин за отбелязване на важната информация в текста, като отново би бил от полза за всички учащи, не само за хората с дислексия. Улеснява децата и възрастните да откриват бързо най-съществените идеи и данни и намалява нуждата от препрочитане на текста.
За да извлекат максимална полза, учениците и възрастните с дислексия могат да си създадат система, според която един вид маркиране с даден цвят означава едно нещо, а друг вид отбелязване с различен цвят – нещо друго.
Аудио книги
Когато има опция за запознаване със съдържанието на една книга в аудио вариант, това ще бъде още по-удобно за децата и възрастните с дислексия. Много хора откриват в сайтовете с аудио книги нещата, които са им задължителни за четене или са избрали да чуят по свое желание.
Освен аудио книгите, допълнителни начини за откриване на информация са подкасти, радио шоу, документални филми и т.н. Тези формати позволяват на хората с дислексия да се концентрират върху самото съдържание вместо върху процеса на декодиране на съдържанието.
Софтуер „текст в говор“
Аудио книгите са страхотни, но понякога дадено съдържание съществува само в писмен формат. В тези случаи използването на софтуер, който превръща писмения текст в говор може много да помогне.
Има много опции за избор на софтуер, чиято функция е такава и някои от тях са безплатни. Тези програми могат да бъдат използвани за различни видове текст, включително Word документи, PDF формат и дори имейли.
Иновативни програми базирани на откритията на невронауката
Невробиолози разработват програми, които стимулират изграждането на невронни връзки в областите на мозъка, които отговарят за четенето, писането, ученето на език, концентрацията, запаметяването и т.н. Програми като Reading Assistant и Fast ForWord подобряват тези когнитивни умения и се използват от деца и възрастни с дислексия, разстройство на слуховата обработка, дефицит на вниманието и др.
Можете да прочетете за останалите трикове във втората част на статията.
Източник: Gemm Learning