Ползите от свободната игра за детския мозък – баланс между структурираното и неструктурирано време.

children-free-play

За много деца ваканцията продължава да бъде пълна с планирани дейности също както учебната година. Родителите имат доброто намерение да осигурят на децата си различни и полезни неща и да ги предпазят от скуката. Нови изследвания, обаче, показват, че неструктурираното време за спонтанна игра е също толкова важно и полезно за децата както и предварително планираните дейности – плуване, тенис, уроци по танци и т.н.

Сред ползите от неструктурираното време за игра спадат подобрените изпълнителни функции на мозъка, които контролират и управляват когнитивните процеси. Това помага на децата да развият умения като контрол на импулса, добра работна памет, взимане на решения, решаване на проблеми и организационни умения.

Университета в Колорадо публикува изследване, което потвърждава значението на неструктурираното време за игра. Децата, които се занимават със свободна игра, са често по-независими като ученици, поставят си свои цели и се концентрират се по-добре в клас.

Дори експертите препоръчващи структуриране на лятната ваканция за тези деца, които имат нужда да наваксат с неусвоените през учебната година умения, са съгласни, че играта е важна част от стратегията за подобряване.

Какво точно означава неструктурирана игра?

Помните ли, когато бяхте деца и нареждахте столове един срещу друг, след това слагахте чаршафи върху тях и така си създавахте „замъци“ или „укрепления“? Когато децата използват своето въображение и тичат диво из детската площадка все едно яздят кон или карат кола, те са потопени в неструктурирана игра.

girls-playing

За тези игри няма ясно определено време и няма предварително определен сценарий. Децата избират с находчивост и творческа мисъл предмети, които ще представляват нещо различно в тяхната игра и режисират сами сценките от играта.

Всяка дейност, която стимулира детското въображение и в нея детето твори по свободен начин, се счита за неструктурирана игра. Дори написването на своя собствена история и илюстрирането й спадат към неструктурираните дейности.

Осезаемите ползи от свободната игра

Американската Академия по Педиатрия насърчава родителите да оставят достатъчно време на децата за свободна игра. Според Академията:

„Играта е изключително важна за развитието на децата, защото допринася за когнитивното, физическото, социалното и емоционалното благосъстояние на децата.“

Играта също така е идеална възможност за родителите да се споделят тази дейност с децата като съпреживяват детските емоции и опознават техния вътрешен свят.

В тези игри децата могат да открият своите истински интереси и таланти, да развият умения за решаване на различни казуси, да развиват социалните си умения като играят с други деца, да намалят стреса, да преодолеят свои страхове като възприемат ролята на възрастни справящи се с различни ситуации, да изградят самоувереност и да развият самостоятелно мислене и креативност в процеса на сътворяване на собствени игри.

Баланс между структурирано и неструктурирано време

Включването на структурирани и неструктурирани занимания в ежедневието на децата е най-добрата комбинация, за да се постигне баланс и да се стимулира развитието на много важни умения по време на детството.

fast-forword

Ако детето се затруднява с определени умения като четенето, писането, усвояването на език, слуховата обработка или концентрацията, могат да се включат и занимания със специално създадени софтуерни програми като FastForWord, Reading Assistant, ForBrain и SoundSory. Те са разработени на основата на откритията на невронауката за мозъчната пластичност и стимулират развитието на когнитивните умения. Подобряват тези умения и при деца с дислексия, разстройство на слуховата обработка, дефицит на вниманието и разстройства от аутистичния спектър.

Източник: Scientific Learning

И още: