Връзката между двигателните умения и сензорната обработка при децата – кое пречи на развитието им?

children-and-teacher-at-the-playground

Когато едно дете се роди, сетивото, което е напълно готово да се използва е слухът. Затова то извърта главата си в посоката, от която идва звукът, а крачетата и ръчичките му автоматично започват да се движат като рефлексно действие. През следващите 7 години детето ще мине през фазите на развитие, за да придобие съзнателен контрол над моторно-двигателните си умения.

За съжаление, 70% от децата, които са на възраст до 5 години, развиват отит (възпаление на вътрешното ухо). Доказано е, че играчките за вана като гумените патета могат да задържат във вътрешността си бактерии, които да причинят ушна инфекция.

Някои деца се раждат преждевременно с недостатъчно развит слух или проблеми със слуховата обработка. В тези случаи може да се наруши изключително важната връзка между звука и движението и при много деца това забавя правилното развитие на моторно-двигателните им умения, усвояването на правилна стойка и постигане на високо ниво на когнитивни умения.

Във Великобритания експертите по детското развитие са установили, че забавянето в развитието на моторно-двигателните умения е доста често срещано. През 2018г. организацията Fit 2 Learn CIC е изследвала 400 деца от Кройдън, Южен Лондон, на възраст над 8 години и е открила, че 90% от децата се затрудняват да извършат двигателни дейности, които би трябвало да са усвоили на тази възраст: способност да скачат напред и назад с противоположни крака и способност да стоят на един крак за 30 секунди.

Установени са нарушения и дефицити в умението да използват лявата и дясната страна на тялото едновременно по флуиден, плавен начин (билатерална координация), както и в умението за балансиране.

children-cutting-paper

По време на изследването на децата експертите от Fit 2 Learn са проверявали следните неща:

  • Примитивните рефлекси
  • Съзнателен контрол над отделните крайници
  • Развитието на билатералната координация в 4 фази: симетрична билатерална координация (например пляскане с ръце), реципрочна билатерална координация (въртене на педалите на велосипед), асиметрична билатерална координация (например с едната ръка държи лист хартия, а с другата изрязва с ножица), извършване на задача с която и да е ръка/крак от двете страни на тялото.
  • Развитие на координирани движения с противоположни крайници (например скачане с противоположни крайници)

Контрол над стойката

Контролът над стойката би трябвало да бъде напълно усвоен до 7-годишна възраст. Това умение е съществено за едно дете, за да може да държи тялото си изправено и да използва пособия с помощта на фините моторни умения.

Когато детето стои дълги периоди от време в неестествена стойка, то блокира и развитието на добра слухова обработка. Когато детето не е усвоило необходимите моторни умения, то често компенсира с някакви жестове, докато изпълнява физическа дейност, с която се затруднява. Например може да стиска челюстта си, а това да доведе до тинитус (шум в ушите) или мигрени.

SoundSory-headphones

Ако децата нямат добра билатерална координация и добър контрол над стойката, те не могат да развият успешно и уменията на фината моторика.

Базирайки се на установена връзка между моторно-двигателното развитие и сензорното развитие (уменията за визуална и слухова обработка), както и на откритията в областта на невронауката, учените са разработили програми като ForBrain, SoundSory и FastForWord, които да подпомогнат правилното развитие на тези умения в децата.

Източник: ForBrain

И още: