Подобряване на мозъчните функции извън училище – кои са забавните начини за това?

children-role-playing

Свързваме развитието на когнитивните (познавателните) умения само с училище, но всъщност невронауката изследва кои неща спомагат за развитието на съответните мозъчни структури и се оказва, че голямо разнообразие от дейности извън училище стимулират изграждането на тези важни невронни връзки. Ваканцията през лятото може да бъде изключително ползотворен период в този аспект, ако децата включат следните дейности в летния си репертоар:

Когнитивни игри

Малките деца откликват най-добре на дейности, които се случват под формата на игра. Игрите, които децата по принцип избират да играят със своите играчки могат да се превърнат в когнитивна игра, ако родителите стоят до децата и разговарят с тях по време на играта като задават въпроси, правят предположения, дават идеи и питат децата за мнение дали идеята е добра според тях и защо. Например, ако детето си играе с камионче, родителят може да го попита:

  • Къде отива камиончето?
  • Можеш ли да ми покажеш колелата?
  • Какъв цвят е камиончето?
  • Какво ще стане, ако бутна камиончето?
  • Кой кара камиончето?
  • За какво можем да използваме камиончето?
  • За какво служи тази част? ( показвайки вратата или някоя друга част)

В терапията на говора този тип дейност често се определя като „детето води, вие следвате“. Детето избира дейността, от която се интересува и вие надграждате над това, което дейността позволява да надградено с въпроси и предположения, които децата обсъждат.

ForBrain-SoundSory

Тези дейности с разговори може да бъдат допълнени и подобрени с помощта на ForBrain bone conduction (костна проводимост) и използването на динамичен филтър. Програмата ForBrain e създадена въз основа на откритията на невронауката за мозъчната пластичност, подобрява слуховата обработка, което помага за усъвършенстване на концентрацията в социалните контакти и развива когнитивните умения на децата и възрастните.

Правете си театрални представления

Децата се учат като възпроизвеждат преживяванията, които наблюдават. Те разбират концепциите за различни професии и социални дейности като ги изиграват като роли. Прилагането на ForBrain е възможно и тук като с помощта на слушалките за костна проводимост се въздейства върху способността на мозъка да се фокусира и да не се разсейва от външни дразнители.

girls-role-playing

Играенето на сценки е ефективен метод за изпробване на нови роли и трениране на децата да могат да се поставят на мястото на някой друг. Родителите могат отново да участват със задаването на въпроси и даването на идеи, които децата да обсъждат, като по този начин те развиват логическото си мислене, умението за планиране и взимане на решение, както и вербалните умения.

Ако се включат сценки, взети от детски книжки, в които децата трябва да възпроизведат думите на даден герой, се получава и трениране на паметта. Изиграването на сценки, в които участват няколко деца подобрява и умението за работа в екип и разрешаване на спорове.

Създаване на график

Съставянето на график с дейности за деня, седмицата или месеца също помага на децата да развият когнитивните си умения. Планирането е функционално умение, което ги подготвя и за живота им като ученици и след това като възрастни. Така те придобиват увереност и се чувстват „по-големи“, което им носи голяма доза удовлетвореност. Отидете в книжарница и им дайте възможност да изберат красив календар или тетрадка-планер, за да се почувстват ангажирани с дейността още от самото начало.

Играйте на настолни игри

family-playing-board-games

Това може да звучи просто, но не подценявайте положителните ефекти на настолните игри върху мозъка. Те подобряват паметта, бързината на реакция, логическото мислене, пространствената ориентация и т.н. И не на последно място, тези игри помагат за сплотяване на семейството и подобряване на комуникацията.

Танцувайте с децата

Танците изискват едновременни усилия от страна на мозъка и тялото. Да се движиш в ритъм с мелодията има доказани ползи за когнитивните умения като паметта, вниманието, пространствената ориентация и мускулната памет (изисква когнитивни умения и контрол над тялото).

Танците подобряват стоежа и функцията на вестибуларната система. Психологическите ползи включват намаляване на стреса и подобряване на настроението.

Не е нужно специално планиране на време за танци. Просто след вечеря, пуснете музика и започнете да танцувате. Децата ще се включат с ентусиазъм и удоволствие.

Компютърни програми за подобряване на когнитивните уменията

fast-forword

Освен ForBrain, съществуват и други програми, създадени от невробиолози с цел развиване на уменията за четене, писане, концентрация, запаметяване, усвояване на език, слухова обработка и т.н. Такива са програмите FastForWord, Reading Assistant и SoundSory които се използват и за развитие на когнитивните умения при деца с дислексия, разстройство на слуховата обработка, дефицит на вниманието, разстройства от аутистичния спектър и т.н.

Източник: ForBrain

И още: