Музиката подобрява когнитивните функции на мозъка – как да се постигне оптимален ефект при децата през ваканцията?
Ваканцията е в разгара си и децата се наслаждават на няколко месеца без домашни. Дали е възможно мозъкът на децата да се стимулира, за да развива продължи да развива когнитивните си функции и през лятото, така че, когато учебната година започне, децата да се чувстват в добра умствена кондиция и с подобрени умения за учене?
Възможно е и дори по един много приятен начин – с помощта на музиката. Свиренето на музикален инструмент и дори само слушането на музика може да подпомогне когнитивното развитие и да подобри функциите на мозъка.
Ефектите на музиката върху мозъка
Слушането на класическа музика може да подобри концентрацията и другите когнитивни функции. „Ефектът Моцарт“, който бебетата изпитват върху себе си, когато слушат класическа музика, представлява подобряване на когнитивното им развитие и в последствие има за резултат по-добро представяне на децата в предучилищна възраст при изпълнение на подходящи за възрастта им задачи.
Ученето на музика не е като никое друго умение. Ползите от свиренето на музикален инструмент включват:
- Подобряване на ученето на език
- Подобряване на целенасоченото префокусиране на вниманието
- Подобряване на работната памет
- Подсилване на изпълнителните функции на мозъка (взимане на решения, решаване на проблеми, контрол на импулса)
- Повишаване на кръвния поток към мозъка
- Подобрено цялостно усещане за увереност
Жанрът на музиката не е от толкова голямо значение, колкото начина, по който мозъкът работи, за да разбере акустичните сигнали. Мозъкът не работи толкова упорито, когато обработва сигнали, които вече са му познати – както когато слушаме добре известни песни. Те стават рутинни сигнали за мозъка. За да се избегне тази рутинност, за мозъка е важно да бъде провокиран да се развива с нови стимули. Концепцията за невропластичността ни казва, че когато осигуряваме нови стимули на мозъка, той създава нови невронни пътища ( или подсилва вече създадени), за да обработи сигналите.
Но ваканцията е време за наслаждаване на лятото: Да извлечем максимума от ваканцията
Не е нужно детето ви да знае как да пее или свири на инструмент, за да има ползи от свойството на музиката да развива мозъка. Един от начините е като се използват слушалките на ForBrain. Те са специално разработени, за да помагат да се създадат благоприятни условия за когнитивно развитие и всичко, което е нужно, е да бъдат носени.
Динамичният филтър използван в слушалките ForBrain осигурява постоянни изненади за мозъка с разнообразните музикални сигнали, които човек получава, докато ги носи.
Костната проводимост предава звуковите вибрации към вътрешното ухо и мозъка десет пъти по-бързо от външното ухо, което обработва сигналите чрез въздушна проводимост. Костната проводимост звучи като инвазивен метод, но е съвсем естествен. Става въпрос за изпращане на звука чрез вибрациите на костта зад ухото. Това е начинът, по който ние чуваме собствения си глас.
Тези слушалки са снабдени и с микрофон, за да се оптимизира аудиалния фийдбек, което е естественият процес, чрез който ние чуваме и настройваме собствения си глас и речта си. Този процес може да бъде нарушен по различни причини, но с помощта на ForBrain се постига оптимизиране на процеса, което води до подобрена концентрация, внимание, работна памет и краткосрочна памет.
Как да използвате музиката, за да поддържате когнитивните функции на децата през лятото?
Използването на ForBrain слушалките с музика е много добър начин за това. Преносими са, лесни за употреба и са с доказана ефективност за подобряване на уменията за четене, писане, говорене, запаметяване и концентрация. Повишават и увереността при говорене и пеене.
С тези слушалки децата могат да:
- Слушат музика и да запомнят текстове
- Да свирят на инструмент
- Да пеят. Децата обичат да са „на сцената“ с Forbrain.
- Да практикуват произнасянето на трудни звуци
- Да подобряват дикцията си
Пеенето има и доказан ефект за намаляване на стреса и подобряване на емоционалното състояние. Диафрагменото дишане, което се учи по време на пеене, помага за подобряване на въздушния поток и намалява кръвното налягане.
Когнитивните функции на мозъка могат да бъдат развивани по забавен и интересен начин и с програмите Reading Assistant и FastForWord, които също са създадени от невроучени на базата на изследванията за невропластичността. Постига се стимулиране на мозъка да създава нови невронни връзки и мрежи в зоните, които отговарят за концентрацията, паметта, четенето, писането, ученето на език и т.н. Използват се за подобряване на когнитивните функции и на деца с дислексия, разстройство на слуховата обработка, дефицит на вниманието, аутизъм и др.
Източник: ForBrain