Разстройство на сензорната обработка – кои дейности стимулират мозъка да интерпретира сензорната информация!
Сензорната обработка се отнася до начина, по който нервната система интерпретира сензорните сигнали и ги превръща в подходящи физически реакции. Вашето тяло обработва сензорна информация постоянно, без значение дали се храните или четете, но при някои деца се откриват нарушения на сензорната обработка, което води до определени затруднения при справянето с всекидневните задачи. Състоянието се нарича „Разстройство на сензорната обработка“.
За да се тренира мозъка да подобри сензорната обработка, специалистите препоръчват използването на различни дейности. Всяко дете би имало полза от тези стимулиращи мозъка активности, дори и то да не страда от разстройство в областта на сензорната обработка.
Пропиоцептивни дейности
Пропиоцепция е усещането, че знаете къде е позиционирано вашето тяло по отношение на другите части на тялото без да има нужда да поглеждате към тялото си. Изборът на пропиоцептивните дейности зависи от възрастта на детето. Например, дете на възраст 1-3 години може да бута количка или да се опита да се отвие от одеяло, след като вие сте го завили в него на руло (като хлебче бурито). За по-големите деца подходяща дейност е скачането на трамплин или бутането на по-тежък предмет като прахосмукачка.
Тактилни дейности
Тактилното ви възприятие ви позволява да усещате температурата на даден предмет, материала, от който е изработен, вибрациите, натиска, болката, топлината и докосването. Тактилните дейности за едно дете могат да включват игра със сапун и пясък, изработване на арт и предмети от глина или пластелин, месене на тесто за сладки и опитване на храни с различни текстури и температура. Градинарството, шиенето и създаването на албум с изрезки от любими списания също са подходящи за развиване на сензорната обработка на тактилна информация.
Вестибуларни дейности
Вашата вестибуларна система използва органи във вътрешното ухо, за да ви дава усещане за баланс, да ви помага да усещате движението си и да стоите изправени. Дейности като люлеенето на люлка, висенето на лост, въртенето в кръг осигуряват на тялото добра стимулация на вестибуларната система и съответните зони в мозъка, обработващи информацията постъпваща от вестибуларния апарат. Танцуването на музика и подскачането също имат изключително благоприятно въздействие.
Зрителни дейности
Към тях спадат: нанизването на мъниста, намирането на предмети в картинка и игри, в които децата да намират съответстващите си карти по даден критерий. Игри с фенерчета, в които детето използва фенерче, за да следва движението на светлината на вашето фенерче по стената в тъмна стая също е забавна и стимулираща мозъка игра.
Тъй като децата в днешно време растат заобиколени от всякакви визуални стимули, понякога мозъкът им бива претоварен с обработката на всичката тази информация и затова специалистите съветват да се дозира зрителната стимулация при децата. Някои детски филмчета или компютърни игри не са подходящи заради визуална свръхстимулация на постоянно и бързо сменящи се образи.
В някои случаи, в които детето е много чувствително към претоварване с визуални стимули, родителите може да помолят учителите да сложат детето да седи на първия чин, за да се намалят зрителните стимули и да се осигури по-добра концентрация по време на час.
Дейности свързани с чуване и слушане
Подходящи дейности са игри, в които детето трябва да имитира различен ритъм на барабанене или да питате детето от къде идват определени звуци. Слушането на любима музика и на природни звуци по време на разходка също повлияват добре сензорната обработка.
Освен това, децата могат и да използват мултисензорна терапия в домашна обстановка, която се осигурява с помощта на SoundSory – програма, която е разработена от учени на базата на музика и движения, които имат функцията на неврофизиологична тренировка, стимулираща създаването на нови невронни връзки. Тя представлява 40-дневна програма, при която се използват специални слушалки. Резултатът е подобрена сензорна обработка, емоционална регулация и когнитивни умения.
При деца с разстройство на слуховата обработка, дислексия, хиперактивност и дефицит на вниманието и други състояния на нарушени или недобре развити когнитивни функции, се прилагат и програми като FastForWord и Reading Assistant, които са създадени въз основа на откритията за мозъчната пластичност.
Дейности свързани с вкуса и мириса
Възприятията за вкус и мирис са тясно свързани. В случаите, в които детето страда от недобра сензорна обработка на информация постъпваща от носа и вкусовите рецептори, може да включите игри, в които детето със затворени очи да се опитва да познае дадена храна само по мириса й. Може да използват и ароматизирани листчета за тази игра. Ако детето е прекалено чувствително към миризмата на определени храни, може да се опитате постепенно да ги интегрирате в ястия с други съставки, така че смесването на храните да намали интензитета на миризмата, към която детето е прекалено чувствително.
Източник: ForBrain