Чувствате ли се блокирали, когато сте изправени пред проблем? Вижте как да излезете от рамките на старите модели на мислене!

woman-thinking-outside

Кога беше последният път, когато се почувствахте блокирали по отношение на някакъв проблем? Продължихте ли да си „блъскате“ главата в опит да намерите решение въпреки усещането за изтощение и „въртене на празни обороти“?

Оказва се, че мозъчните функции са като мускули и е нужно да се замислим какво се случва, когато тренираме определен мускул с много серии и повторения без (или с прекалено малка) почивка? Ефективно ли изпълняваме упражнението или след определен брой повторения започваме да го правим неправилно? Или да си представим атлет, който пробягва няколко километра в една посока и се чувства невероятно добре в края на отсечката. Но как би се чувствал атлетът, ако трябва да пробяга същото разстояние обратно веднага след това? На следващия ден би имал изключително тежка мускулна треска от натрупаната млечна киселина в мускулите.

Мозъкът също като мускулите има нужда от редовна тренировка и разнообразие от задачи, пред които се изправя, за да е в добра кондиция. Но също като мускулите, мозъкът се нуждае и от време за почивка, за да може да работи ефективно.

Другото нещо, което е важно да имате предвид е, че човек свиква с определени модели на мислене и поведение и има склонността да се опитва да вмъкне решаването на нова задача в рамките на познатите му вече решения, а това често води до усещане за блокиране, защото новото предизвикателство изисква креативност и комбинативност на мисленето.

Как може да тренираме мозъка си да бъде по-ефективен и креативен, когато се изправя пред нови предизвикателства? Ето няколко начина да стимулирате мозъка си да излиза от рамките на познатите модели, чиято ефективност е установена с научни изследвания:

fast-forword
  • Подобрете когнитивните функции на мозъка със софтуер разработен специално за тази цел от невробиолози. Програмите FastForWord и Reading Assistant помагат на деца и възрастни за развиването на умения за запаметяване, концентрация, слухова обработка на информацията, четене, учене на английски език, писане, смятане и т.н.
  • С нетипичната ДРУГА ръка мийте зъбите си, напишете списъка със задачи за деня и наберете телефонен номер
  • Изберете няколко думи от чуждия език, който учите, и напишете по едно изречение с всяка една от тях
  • Чуйте нова песен и се концентрирайте върху нея изцяло от началото до края без да я използвате за фон на друга дейност
  • Купете си книга с предизвикателства за ума. Можете да намерите такива сборници със забавни задачи, с които да тренирате мозъка си. Реденето на пъзел също е добра идея.
  • Изберете си стих, който ви харесва и го научете наизуст
  • Запишете се на йога, танци или бойно изкуство, в което ще научите цяла серия от нови модели на движение, което раздвижва и самия ум.

И още нещо много важно: когато се усетите блокирали, не продължавайте с усилията, а си дайте почивка, в която бъдете активни и направете нещо, което ви е приятно – разходка, танци на любима музика, разговор с приятел и т.н. Мозъкът продължава да работи по проблема през това време и често решението се появява изведнъж, докато се занимавате с друга дейност.

Източник: Scientific Learning

И още: