Тишината подобрява функциите на мозъка – как да си осигурите време за тишина?
Според научни изследвания тишината има силно благотворно влияние върху мозъка ни. Ефектът е особено мощен, когато тишината настъпва след период на излагане на шум. По тази причина да си намираме малки „оазиси“ на тишина в градската среда е от изключително значение, защото 2 часа тишина на ден действат силно положително върху клетъчното развитие в тези региони на мозъка, които отговарят за паметта и формирането на спомени, свързани със сетивата.
Балансът е ключът
Според Теорията за възстановяване на вниманието (Attention Restoration Theory), когато сме в среда с по-ниски нива на сензорни стимули, мозъкът може да възстанови някои от своите когнитивни способности. Тъй като живеем в дигитален свят, мозъкът ни разполага с по-малко време за „изключване“.
Постоянно обработваме огромни количества информация. Проучванията показват, че непрекъснатото изискване на съвременната градска среда да отдаваме своето внимание на многобройните задачи и стимули, причинява голям стрес на префронталния кортекс в мозъка ни – тази част, която отговаря за взимането на решения, разрешаването на проблеми и т.н. Затова е изключително важно да подбираме внимателно външните стимули, на които сме изложени и да филтрираме нужното от ненужното. Добре би било да се намали ангажираността на мозъка с електронни устройства и да се изберат онези програми и онлайн занимания, които биха ни осигурили най-големи ползи и ефективност.
Учените-невробиолози постоянно изследват как работи мозъкът и по какъв начин може да се подобрят когнитивните му функции. Базирайки се на откритията за невропластичността, те разработват програми като FastForWord и Reading Assistant за подпомагане на създаването на нови невронни връзки в мозъка, за да се подобрят умения като четенето, запаметяването, концентрацията, слуховата обработка и т.н.
След период на работно натоварване и излагане на стимули от външната среда е важно да отделим време за тишина и липса на стимули, за да поддържаме добър баланс между работа и почивка, между шум и тишина.
Преценяваме житейските ситуации по-добре на тишина
Когато прекарваме време насаме в тишина, нашият мозък има възможност да релаксира. Изследователите са установили, че тишината помага на нови клетки да се диференцират в неврони и да се интегрират в системата и че когато сме в условия на тишина, мозъкът ни работи много по-добре по отношение на разбирането на това, което се случва вътре в нас и около нас. Тогава много по-ясно виждаме житейската ситуация, в която се намираме и придобиваме перспектива за нещата, а това е жизненоважно за нашето физическо и емоционално здраве.
Искате ли да научите повече:
- Как постиженията на модерната невронаука (науката за мозъка и нервната система) и високите технологии могат да помогнат на децата с аутизъм, дефицит на вниманието, хиперактивност, дислексия и обучителни трудности да достигнат пълния си интелектуален потенциал?
- За постиженията в невронауката, за изпълнителните функции на мозъка, юношеския мозък и предимствата на двуезичието, за новите открития и високотехнологични интервенции?
За първи път в България е Д-р Марта Бърнс, известен учен в областта на невронауките, автор на книги и водещ експерт в изследването на начините, по които децата учат.
Заповядайте на безплатната конференцията на д-р Бърнс, която е отворена за широката публика в събота, 19 януари 2019 г. от 11:00 часа.
Регистрирай сеТишината облекчава стреса и напрежението в мозъка и тялото
Шумът намалява нашата когнитивна сила, понижава нивото на мотивация и функциониране на мозъка, но изследванията показват, че прекарването на известно време в тишина може да ги възстанови по невероятен начин. Древните духовни водачи са знаели за лечебната сила на тишината, а сега науката потвърждава това и обяснява какво точно се случва в тялото и мозъка при смяна на средата от шумна към тиха и спокойна.
Както Буда казва: „Тишината е празно пространство. Пространството е домът на пробуденият ум.“
Планирайте си време за тишина
В забързаното ежедневие си планирайте „време за тишина“ по същия начин, по който си планирате задачите за деня. Вижте в кои моменти от деня бихте могли да се усамотите за поне 10 минути на тихо и спокойно място. В най-добрият случай това би могло да бъде парк близо до работата или дома ви. Пробвайте ефекта на това да прекарате известно време в парка по време на обедната почивка или след края на работния ден вместо да се прибирате веднага у дома.
Друг вариант е да се усамотите на тераса или дори в стая в офиса, която не се използва постоянно. Затворете очи и се опитайте да се концентрирате върху дишането си или дори само върху благотворното усещане за тишина. Оценете това време за себе си в тишина. Насладете му се пълноценно, без да се впускате в размисли за работата или други задачи. Постойте в това вътрешно и външно пространство на спокойствие и тишина.
Вижте повече информация по темата в първата част на статията.
Източник: Enlightened Consciousness