Тишината има мощен оздравителен ефект – научни изследвания доказват това!
Тишината е успокояваща, уютна и презареждаща. Отваря вратите на съзнанието ни към вдъхновението и действа подхранващо на ума, тялото и душата. Междувременно, непрестанният шум в ежедневието в големия град може да бъде пречка пред връзката с вътрешния ни свят и креативността. Науката сега доказва, че тишината има регенериращ ефект върху телата и умовете.
Ефектите на шума
Изследванията показват, че шумът има мощен физически ефект върху мозъка като увеличава хормоните на стреса. Звукът се придвижва до мозъка с електрически сигнали през ухото. Дори когато спим, тези звукови вълни карат тялото да реагира и активират амигдалата – онази част от мозъка, която се асоциира с емоциите и паметта.
Интересен факт е, че думата „шум“ идва от латинската дума nausia, което в превод означава „отвращение“ или „гадене“. Има общо и с думата noxia, която значи „повреда, увреждане, нараняване“. Шумът се свързва с високо кръвно налягане, сърдечни заболявания, шум в ушите и безсъние. Огромен процент от хората в днешно време страдат от шумово замърсяване. Също така все повече хора имат високо ниво на чувствителност към шума и изпитват затруднения да работят в хаотична и шумна среда. Тишината е лечебна и е важно за всеки човек да си осигурява достатъчна доза от нея.
През 2011 г. беше изнесен доклад от Световната Здравна Организация, в който заключението от научни изследвания показва, че 340 милиона жители на Западна Европа страдат от шума и причината за смъртта на 3000 души болни от сърдечни заболявания се корени в излагането им на прекомерен шум в продължение на години.
В едно изследване на професор Гари Евънс от Университета в Корнъл, публикувано в Психологическа наука (Psychological Science), децата в училище намиращо се в близост до летището на Мюнхен, са развили стресова реакция към шума от излитащите и кацащи самолети и впоследствие са започнали да игнорират шума, както и шумове от други източници в ежедневието им като начин да намалят стреса.
Искате ли да научите повече:
- Как постиженията на модерната невронаука (науката за мозъка и нервната система) и високите технологии могат да помогнат на децата с аутизъм, дефицит на вниманието, хиперактивност, дислексия и обучителни трудности да достигнат пълния си интелектуален потенциал?
- За постиженията в невронауката, за изпълнителните функции на мозъка, юношеския мозък и предимствата на двуезичието, за новите открития и високотехнологични интервенции?
За първи път в България е Д-р Марта Бърнс, известен учен в областта на невронауките, автор на книги и водещ експерт в изследването на начините, по които децата учат.
Заповядайте на безплатната конференцията на д-р Бърнс, която е отворена за широката публика в събота, 19 януари 2019 г. от 11:00 часа.
Регистрирай сеЕфектите на тишината
Учените не са имали за цел да изследват активно ефектите от тишината, но са открили ползите от нея за здравето на хората съвсем случайно. Тишината първоначално е присъствала само като контролно условие в изследванията спрямо което учените са проучвали ефектите на шума и музиката. Лекарят Лучиано Бернарди е изучавал физиологичните ефекти на шума и музиката през 2006 г., когато е достигнал до впечатляващо откритие. Когато обектите на неговото изследване били в среда на тишина за определени отрязъци от време между периодите, в които били изложени на шум или музика, те изпитвали мощен оздравителен ефект.
Двуминутните паузи на тишина били много по-релаксиращи за ума дори от релаксиращата музика. Всъщност, Бернарди установил, че лечебните ефекти на тишината се засилват от контраста с шума. След период на шум мозъкът разпознава настъпилата тишината и откликва много по-мощно.
Много учители по медитация съветват учениците си да си правят кратки паузи за медитация през деня, за да прекъснат шума от ежедневието с контраста на тишината. Проучване на биолога Имке Кирсте от Duke University показва, че два часа тишина на ден спомага за клетъчното развитие в хипокампуса – област в мозъка, която е свързана с паметта и формирането на спомени, включващи сетивата.
Изследвания на невронауката за създаването на нови невронни връзки в мозъка са установили благоприятния ефект и на използването на специално разработени програми като FastForWord и Reading Assistant върху когнитивните функции на мозъка (запаметяване, концентрация, четене, усвояване на нов език, слухова обработка на информацията и др.).
Още информация по темата можете да прочетете във втората част на статията.
Източник: Enlightened Consciousness