Четенето намалява стреса, нормализира сърдечния ритъм и кръвното налягане, подобрява работната памет и способността за задържане на вниманието.

woman-reading-a-novel-at-home

Четенето е сред най-здравословните навици.

Научни изследвания показват какво точно се случва в мозъка ни по време на и след четене!

fast-forwordЗа повечето хора четенето е автоматичен процес и е от ключово значение за успешното ни развитие в живота. Но при хората с дислексия този процес изисква големи усилия. Важно е те да не се отказват да подобряват умението си за четене. Съществуват иновативни, научно-базирани начини за постигането на тази цел като програмите Reading Assistant и FastForWord, които са разработени от учени в сферата на невропластичността.

Освен че е информативно и образователно, четенето е и едно от най-здравословните хобита, които човек може да развие.

Изследванията са показали, че четенето:

  • Намалява стреса
  • Нормализира сърдечния ритъм и кръвното налягане
  • Подобрява работната памет и способността за задържане на вниманието
  • Създава нови невронни връзки и увеличава капацитета за работа на мозъка
  • Подобрява умението за емпатия
  • Свързано е с по-голяма продължителност на живота

Четенето създава промени, които оставят трайни следи в мозъка

Изследователи от Emory University в САЩ са открили, че в мозъка настъпват промени при четене на книга, които продължават поне няколко дни след като сте прочели книгата. Участници в изследване, трябвало да прочетат романа „Помпей“ и мозъкът им периодично бил изследван с електромагнитен резонанс в моменти, в които не се занимавали с четене, а си почивали. Скенерите показали повишено ниво на създаване на невронни връзки в лявата част на кортекса, който отговаря за възприемането и разбирането на езика.

Неврологът Грегъри Бърнс казва: „Въпреки че участниците не четяха в моментите на сканиране на мозъчната им дейност, ефектите от четенето продължаваха да се случват. Това наподобява на мускулната памет, която се развива при хора, които спортуват.“

Тялото ни реагира на биохимично ниво според това, което изживява героят в книгата

boy-reading-a-novelИзследователите са открили и по-голямо ниво на създаване на невронни връзки и в областта на централния сулкус – зоната, която е отговорна за сензорно-моторната дейност на тялото. Там е мястото, където мозъкът активира невроните за физическия акт на бягане само като си помислите за…бягане.

Бърнс казва: „Невронните промени, които открихме, че са свързани с физическите усещания и с движението, доказват, че четенето на роман може да „транспортира“ човек в тялото на героя. Ние вече знаехме, че добрите истории ни помагат да си се представим на мястото на героя в преносен смисъл. Сега, обаче, виждаме, че това се случва и на биологично ниво.“ 

Неговият екип открил промени в мозъка, които продължават до 5 дни след като човек е приключил с четенето на романа.

Така че как точно усвояваме умението за четене и какво се случва във и на мозъка по време на четене?

Поглед с „дрон“ над мозъка

Ако можехме да видим всички процеси, които се случват в мозъка по време на четене с помощта на дрон снабден с ядрено-магнитен скенер, щяхме да видим как точно се случват анализът на думите, различаването на звуците, вокализирането (произнасянето) и визуализирането (изграждането на образи в съзнанието).

Изследователят Никола Бел към Университета в Куинсленд, Австралия, казва, че няма специален център за четене в мозъка, който по магичен път да се формира там:

„Вместо това, мрежа от връзки се създава, за да свърже съществуващи зони в мозъка, които не са били свързани преди това. Четенето става начин за достъп до езика чрез зрението, което означава, че в процеса на четене се използват и надграждат структури, които вече съществуват за разпознаване на визуални модели и разбиране на устната реч.“

Можете да прочетете повече за това какво се случва в мозъка, докато децата се учат да четат във втората част на статията.

Източник: Gemm Learning

И още: