Здраве и добра форма на мозъка – петте най-важни неща?

family-active-lifestyle

Един от важните фактори за успех в училище, в професионалната сфера и въобще в живота е доброто състояние на мозъка. От това дали мозъкът функционира оптимално и извършва ефективно операции като анализ на информацията, синтез, запаметяване и т.н., зависи способността на човек да учи качествено и да прилага успешно научените знания в различните ситуации. Учените отдавна изследват структурата и функциите на мозъка и постоянно откриват нови парчета от пъзела за поддържане здравето на този орган и оптимизиране на когнитивните (мисловни) процеси.

Експертът по грижа за здравето на мозъка Д-р Пол Нюсбаум набляга на факта, че изборите, които човек прави в ежедневието си пряко влияят върху състоянието на мозъка и са важна превенция срещу заболявания на нервната система. Изводът, до който този учен достига след многобройни изследвания е, че фактори като по-високото образование, професията свързана с по-усилена умствена работа, участието в разнообразни дейности и усвояването на нови умения през целия живот правят мозъка устойчив и поддържат добрата му форма.

Д-р Пол Нюсбаум извежда и още няколко важни фактора за здравето на мозъка:

  • Храна за добра форма на мозъка – яжте повече добри мазнини, включително Омега-3 мастни киселини каквито има в рибата, рибеното масло и в тъмнозелените листни зеленчуци; включете като цяло повече зеленчуци и плодове и изключете вредните мазнини и силно преработените храни, съдържащи овкусители, оцветители и консерванти
  • Социализация – участвайте в различни събития, комуникирайте с приятели, с членовете на семейството си, колегите и други хора, с които се срещате в ежедневието си. Изграждайте по-дълбоки отношения и връзки, в които споделяте не само хобита, но и емоционална близост и общи интелектуални интереси и търсения.
  • Физическа активност – бъдете активни и увеличете движението в ежедневието си – разходки из парка или квартала, джогинг, каране на колело, фитнес, работа в градината, изкачване на планини и т.н. Тези дейности снабдяват мозъка с кислород и изследванията посочват, че са добра превенция срещу заболявания на нервната система. Повечето заболявания са следствие на задържани и подтиснати чувства и емоции. Спортът, особено динамичния спорт с активно потене, както и народините танци са идеален начин да изкараме напрежението от подтиснатите чувства и емоции, които най-често са „негативните“, защото сме научени да не ги изразяваме и показваме.
  • Умствена стимулация – научете втори език или да свирите на музикален инструмент, четете, играйте fast-forwordнастолни игри, пътувайте, слушайте музика. Откритията за невропластичността показват, че умствената стимулация създава нови невронни връзки в мозъка и променя структурата му. На базата на тези открития са създадени софтуерните програми FastForWord и Reading Assistant, които подпомагат развитието и съдействат за подобряването на когнитивните умения като четене, запаметяване, слухова обработка на информацията, способност за концентрация и фокус и т.н. Чрез специално разработените програми се усъвършенстват уменията за учене на децата и възрастните и те показват много добри резултати на изпити и тестове и в други ситуации изискващи ефективно справяне с умствени задачи.
  • Духовни практики – научните изследвания са потвърдили положителния ефект на медитациите и практиките за релаксация върху мозъчната дейност. Освобождаването от хроничния дистрес чрез такива техники и чрез изследване на мисловните модели на човек и отношенията му с околните и последващо изграждане на нови, по-добри модели на мислене и отношения, има изключително голямо значение за поддържането на добрата форма на мозъка.

Източник: Scientific Learning

И още: