Слаби резултати от тестове и изпити при много усилия за подготовка – какви са алтернативите?
Ученици, които имат средни оценки, но влагат много усилия и прекарват изключително дълго време в подготовката на домашната работа, може да имат проблем със скрити дефицити на умения, свързани с процеса на учене. Преподавателите понякога забелязват, че има ученици, които са концентрирани в час, но им отнема повече време за изпълнението на поставени задачи и упражнения. Те показват, че разбират преподавания материал в часа, но след това на тестове и контролни, обхващащи няколко урока, показват доста по-ниски резултати от очакваното.
Това означава, че материалът не е бил добре затвърден и запаметен. В някои случаи се дължи на пренебрежителното отношение на учениците към подготовката у дома и написването на домашните, но в други случаи учениците имат отговорно отношение към самоподготовката и въпреки това резултатите не съответстват на усилията. Когато се установи, че притеснението и стресът не са факторите, влияещи на тяхното представяне на тестовете, остава още един фактор, който е важно да се вземе предвид от учителите и родителите – възможно е тези ученици да имат дислексия, затруднения с обработката на голям обем информация или слаборазвито умение за запазване на информацията в дълготрайната памет.
Учени от Университета в Централна Флорида за Комуникационни Разстройства направили изследване на ученици, които имали среден успех, но полагали много усилия в самоподготовката си у дома. Това, което изследователите установили било, че учениците имали значителни скрити дефицити в уменията за учене.
Учениците в изследването били от 10-ти и 12-ти клас и изразявали тревога, че не могат да се справят с учебното натоварване и обема на материала за усвояване въпреки продължителното време прекарано в подготовка на домашните работи – средно три пъти повече отколкото времето за самоподготовка на техните съученици. Налагало им се да препрочитат материала много пъти, за да запомнят информацията.
Изследователите решили да включат учениците в програма за краткосрочни интервенции със съвременните технологични решения за повишаване ефективността на работата на мозъка, базирани на откритията за невропластичността. В рамките на 6 седмици учениците работили с високо ниво на интензивност с компютърните програми FastForWord и Reading Assistant. Основният фокус бил подобряване на способностите за обработване на информацията, запаметяване и бързина и гладкост на четенето на глас.
След края на тази интензивна, краткосрочна интервенция учените измерили промяната в показателите за ниво на уменията за учене на участниците. Резултатите показали значително подобрение. Но учените искали да разберат дали тази интервенция продължава да дава резултати и след дълъг период от време. Шест месеца след участието на учениците в тази програма за интервенции с програмите FastForWord и Reading Assistant, учениците показвали много по-добри резултати на тестовете и контролните и времето им за самоподготовка вкъщи се съкратило, защото усвоявали материала по-бързо и ефективно.
Изследователите изтъкват и факта, че подобрените умения за учене променят самооценката на учениците в положителна посока и те изявяват много по-голямо желание за развитие и усвояване на нови знания и умения в различни сфери.
Източник: Scientific Learning