Трудно ли се концентрира детето ви? Ето как да изградите умения за слушане! – Част 1

attention-deficit-in-children

Случвало ли ви се е да се чувствате фрустрирани и нетърпеливи с дете, което е разсеяно? Когато едно дете не може да се концентрира върху задачите си в училище или у дома и вниманието му скача от едно нещо на друго, е много трудно за самите възрастни да овладеят собствените си емоции и да запазят фокуса си върху това да намерят начин да помогнат на детето.

Добро познаване на способността за концентриране според възрастта

Създаване на умения за слушане

На първо място родителите и учителите е необходимо да са запознати с възрастовите особености на децата по отношение на способността им да задържат вниманието си. За колко време едно дете може да поддържа концентрацията си? Това зависи от нещото или дейността, върху която очаквате детето да се фокусира. Също така има и различни видове внимание, които могат да бъдат категоризирани по този начин:

  • Фокусирано внимание – способността на мозъка да се концентрира върху една конкретна задача за продължително време без да се разсейва. Такова внимание е необходимо при четене на книга или гледане на филм.
  • Селективно (избирателно) внимание – способността на мозъка да избира само един обект, върху който да се концентрира, когато му се предлагат множество избори и стимули. Това обикновено е вниманието, което е необходимо при разговор с приятел на обществено място с много хора, на мач или на парти.
  • Редуващо се внимание – способността на мозъка да премества фокуса си много бързо ту върху една задача, ту –  върху друга, като тези задачи може да изискват и използването на различни когнитивни умения. Представете си ситуация, в която работите на компютъра и в същото време ви се обаждат по телефона или в друг случай – водите си записки, докато сте в служебна среща и слушате презентацията на ваш колега.

Способността за задържане на вниманието според възрастта

По-долу можете да видите в какъв диапазон варира способността на дете да задържа вниманието си. Имайте предвид, че това е само приблизителен ориентир. В лявата колона е отбелязана възрастта на детето, а в дясната – диапазона на способността му за задържане на вниманието.

Типично време за задържане на вниманието по възраст в минути

fast-forwordКогато при дадено дете има голямо отклонение от посочените минути за неговата възраст, е възможно да става въпрос за Синдром на хиперактивност с дефицит на вниманието или друго състояние, което влияе на концентрацията. В такива случаи е важно родителите да се консултират със специалист и да потърсят научно доказани начини за справяне с дефицита на внимание като програмата FastForWord. 

Изграждане на умения за слушане

Без значение дали способността на детето ви да задържа вниманието си отговаря на посочените параметри в таблицата или има нужда да работи със специалист, вие самите можете да му помогнете изключително много да изгради умения за слушане. В училище учителите развиват уменията за слушане на учениците като поставят задачи, които изискват активно слушане и споделяне на знания по двойки, в групи или пред целия клас. А в семейството родителите и децата могат да използват следните идеи за изграждане на умения за слушане:

  • family-in-a-restaurantПоговорете с децата за това как да “слушат с цялото си тяло”. Децата в началното училище имат нужда да научат, че не само ушите участват в слушането – очите на слушателя гледат този, който говори, тялото е обърнато към говорещия, устата на слушателя е тихичка и не прекъсва и т.н. Езикът на тялото е много важен в общуването. Покажете на децата с личния си пример как да слушат активно.
  • Не прекъсвайте децата си, докато говорят и не ги притискайте да се изкажат по-бързо. Избягвайте да отговаряте вместо тях, дори и да смятате, че знаете какво искат да кажат. Позволете им сами да намерят начин да формулират мислите си и да ги изкажат на глас.
  • Създайте си семейна игра за разказване на истории! Всички от семейството се редуват да добавят дума, фраза или цяло изречение към една обща история. Така всеки член на семейството ще трябва да слуша внимателно, за да може да допринесе с дума или фраза, която се връзва смислено с казаното от другите преди това. Това е чудесна игра за семейни пътувания с кола или докато чакате да ви донесат ястията в ресторант!

Очаквайте още идеи за изграждане на уменията за слушане във втората част на статията!

Източник: Scientific Learning

 

И още: