Имате склонност да отлагате? Структурата на мозъка ви може да е причината и невропластиката ще ви помогне да промените това!
Имате ли навика да отлагате неща, които искате да свършите? Повечето хора могат да дадат обективен отговор, ако са честни със себе си. Защо някои хора изпитват голямо затруднение с това да спазват планове и графици, да следват целите си, а други са толкова последователни в действията си и имат добър контрол над поведението си?
Със сигурност факторите са много. Според научните открития на биопсихолозите от Ruhr-Universität Bochum, един от отговорите на този въпрос е, че тези, които отлагат, вероятно имат по-голяма амигдала. Това е структура в мозъка, която отговаря за емоциите (особено за страха) и прави оценка на различните ситуации и евентуалните негативни последици от тях. Ако амигдалата прецени, че има някаква заплаха за нас, включва вътрешната ни “аларма”. Ето защо хората с по-голяма амигдала са по-склонни да се концентрират върху възможните негативни резултати от свое действие и по-често оставят страха им от грешка да попречи на захващането им с планирана задача.
Освен това, изследването на 264 мъже и жени с ядрено-магнитен резонанс е показало, че при склонните към отлагане хора връзката между амигдалата и антериорната цингуларна кора (ACC) е по-слаба. Мозъчната структура ACC следи и регулира силата и значимостта на изпитваните емоции и играе роля за предприемането на желано и планирано действие. Колкото по-слабо изявена е връзката между тези две структури – амигдалата и ACC, толкова по-трудно е за дадения човек ефективно да контролира поведението си, което го прави и много по-склонен да отлага.
Можем ли да “превъзпитаме” мозъка си?
Както науката за невропластиката доказа, нашият мозък е много пластичен и способен да се променя под влияние на редовното изпълнение на научно доказани практики и упражнения. На базата на научни открития в тази област е създадена и програмата Fast ForWord за трениране на мозъка, подобряване на когнитивните умения и осъществяване на онлайн терапия, подходяща за деца и възрастни с дислексия, разстройство на слуховата обработка, синдром на хиперактивност с дефицит на вниманието, разстройства от аутистичния спектър (аутизъм и синдром на Аспергер) – Онлайн Невротерапия.
В бъдещите си изследвания учените ще се фокусират върху откриване на още ефективни начини за мозъчно стимулиране и създаване на специфични упражнения, които да повлияят на невронните връзки в мозъка на хората, така че те да придобият по-добър контрол върху поведението си. Това от своя страна ще доведе до намаляване склонността към отлагане, по-добро физическо и психическо здраве, по-големи успехи в професионален и личен план.
Източник: BrainWare