Детето ви има проблеми с математиката, не чете гладко или не помни добре – как невропластичността може да промени това?

child-writing-classroom

За откриването на невропластичността

Интересен факт е, че един от най-значимите изследователи, чието дело е откриването на невропластичността е именно Майкъл Мерзених, който през 70-те години на миналия век всъщност е извършвал експерименти, за да докаже точно обратното – че мозъкът е разделен на ясно разграничими зони, строго специализиран е и непроменим.

 human-brainОпитвал се е да докаже, че ако има увреждане в една част на мозъка, тъй като тя има фиксирана функция, умението, с което е свързана, няма да може да бъде научено отново. Откритието на невропластичността доказва точно обратното. Мозъкът е една голяма учеща тъкан. Уменията, които са били преди това усвоени от увредената тъкан, могат да бъдат научени отново от други части на мозъка.

Преди да разберете повече за тях, важно е да знаете какво представлява „хомункулус“. Това е нещо, за което студентите учат в часовете по Невроанатомия. Самата дума означава буквално „малък човек“, което се отнася за визуалната репрезентация на различните части на тялото, така както са видени от мозъка. Мозъкът вижда ръцете ви като много големи, защото изключително много нерви са свързани с ръцете ви.

Например, ако уловите топка, вие имате нерви, които регистрират колко голяма е топката, колко тежи, как всеки един пръст трябва да я държи и т.н. Но гърбът ви е нещо съвсем различно. Ако си затворите очите и помолите някой да докосне гърба ви, вие може и да не сте способни да познаете точното място, където ви е докоснал. Тялото ви няма толкова много нерви, свързани с кожата на гърба ви. Той ще изглежда наистина малък на картината на хомункулус. Друг термин за хомункулус е „кортикална карта“.

Вашият мозък има кортикална карта за стъпалата ви, ръцете и всяка една част на тялото. Мерзеник открил, че ако една кортикална карта бъде лишена от информацията, кортикалната карта намалява или изчезва – тоест, областите в мозъка не са постоянни и между тях има голяма конкуренция. Този процес настъпва благодарение на „невропластичността“, или казано по друг начин – способността на мозъка да се променя.

Чували ли сте за това какво се случва, когато някой загуби крайник заради ампутация? Скоро след ампутацията, човекът изведнъж започва да усеща болка все едно ръката или кракът е все още там. Кортикалната карта се е реорганизирала, за да се случи това.

fast-forword-language

Възползвайте се от Лятната ни промо-ваканция за да научите или подобрите английския си език чрез Fast ForWord и Reading Assistant.

Лятна промо-ваканция 2018

Възползвайте се от Лятната ни промо-ваканция за да подобрите когнитивните умения на детето си и/или да започнете терапия чрез Fast ForWord и Reading Assistant.

Лятна промо-ваканция 2018

Концепцията за кортикалните карти и невропластичността идва точно навреме в историята на човечеството, за да помогне на децата да се справят със затруднения, които изпитват при четене, решаване на математически задачи или запаметяване. Като се стимулират кортикалните карти в мозъка, които са близо до онази зона, която не функционира добре, мозъкът на детето получава стимулацията, която е необходима, за да се активират невроните, които не са функционирали в засегнатата зона.

Това означава, че детето ще решава математически задачи лесно, ще чете гладко и ще има добра памет с подходящата помощ – всичко това благодарение на Майкъл Мерзених, създателят на програмата Fast ForWord. Научете повече за Fast ForWord™ software и базираният на научни изследвания подход, който програмата използва, за да помага на децата да преодолеят проблеми с четенето и други затруднения при учене.

И още: