Има ли връзка между аутизма и мозъчната пластичност?
Всеки ден учените търсят нови фактори, свързани с развитието на аутизъм, и се опитват да открият нови интервенции, чрез които да повлияят ефективно на мозъка. Директорът на Neuroscience Education и асистент професор в Northwestern University – д-р Марта Бърнс – наскоро проведе уебинар, където представи най-новата информация за ролята на мозъка в развитието на аутизма. Освен това, тя представи начини, с които може да се помогне на децата с аутизъм да постигнат благоприятни резултати.
Фактите
-
Аутизмът е наследствен
Това означава, че много често, но невинаги, аутизмът се предава от едно поколение на друго. Поради сложността на човешкия геном, генните мутации също може да са причината едно дете да развие аутизъм, дори и той да не е наследствен в семейството му.
-
Аутизмът не е причинен от недостатъчна интелигентност
Всъщност, две-трети от хората, диагностицирани с аутизъм, притежават интелектуали способности над средните.
-
Генетично припокриване
Учените откриват взаимна връзка между аутизма и други разстройства като депресия и синдром на хиперактивност с дефицит на вниманието.
-
Проблемите с мозъчните връзки предшестват аутизма
Аутизмът не създава проблемите с мозъчните връзки. Вместо това, той произтича от недостатъчно развита мозъчна кора – частта от мозъка, отговорна за получаването и разбирането на стимули от средата около нас. Може да има и други причини, например проблеми със синтеза на протеини или друга дисфункция на мозъка. Например, дисфункцията на хипоталамуса, който контролира съня, може да изиграе роля при развитието на аутизъм.
-
Има още неизвестни факти за това как и защо се развива аутизмът
Понеже всяко дете има уникално ДНК, причините за аутизма са трудни за формулиране.
Интервенцията
-
Колкото по-рано е диагностициран аутизмът, толкова по-добре
Разстройствата от аутистичния спектър започват да се развиват още в утробата. Слуховите прегледи на новородени показват, че отговорът на мозъчния ствол в резултат на слухови стимули е по-бавен при децата с разстройство от аутистичния спектър. Можем да използваме тази информация, за да започнем ранни, интензивни интервенции, които ще бъдат от полза на децата в дългосрочен план.
-
Поведенческото лечение трябва да бъде адаптивно и индивидуализирано
Когато лечението е насочено към специфичните затруднения на детето, това увеличава шансовете за подобрение. Езиковите упражнения трябва да бъдат правени многократно за даден период от време, за да се преодолеят предизвикателствата и мозъкът да се настрои за усвояване на езика.
-
Социалните контакти са жизненоважни за децата с аутизъм
Децата с аутизъм има нужда от помощ с усвояването на социалните умения, за да могат да развият подходящите езикови умения. Времето, прекарано в социални контакти с други деца в различни ситуации и в контакти с животни, е много важно.
-
Интервенциите са решаващи в ранното детство на детето
Мозъкът е най-пластичен (и способен да учи и да запомня нова информация) в периода от раждането до четвъртата година на детето и отново по време на юношеството му. Редовното учене може да помогне на децата да подобрят езиковите си умения през целия им живот, но най-много в тези периоди на развитие.
-
Програмите за учене и поведенческата терапия са неизменна част от интервенциите за справяне с аутизма
Д-р Бърнс препоръчва Fast ForWord като мощен инструмент, който може да бъде полезен на децата с аутизъм, докато те растат. Програмата открива корените на проблема и се справя с тях, вместо да третира само симптомите му.
Д-р Бърнс подчертава ефективността на Fast ForWord при децата с аутизъм. Програмата може да подобри езиковите способности на учениците с различни нужди, понеже е персонализирана според силните и слабите страни на всеки ученик. Fast ForWord наскоро беше отличена от Council of Administrators of Special Education (CASE) за непрекъснатото й развитие и за възможността, която осигурява на учениците със затруднения с ученето да постигнат бързи и трайни резултати.
Един от най-впечатляващите аспекти на Fast ForWord е начинът, по който програмата се справя с неразвитите когнитивни и езикови умения при деца над 5-годишна възраст. Комбинацията от упражнения води до напредък не само в изразяването и възприятието на езика, но също и при социалните умения, вниманието и др. 81% от родителите забелязват напредък след програмата.
Източник: Scientific Learning