Как една майка и синът и се справят с аутизма. Fast ForWord обогатява езиковите знания!
Имаше период в живота ми, когато бях сигурна, че знам как ще отгледам децата си. Бях измислила всичко. Дотолкова, че съдех другите родители. Имах високи очаквания към себе си И към децата си. Разбира се, по това време нямах деца. Няма как да осъзнаеш, че да бъдеш родител е като да бъдеш ученик завинаги, докато самият ти нямаш деца. Децата ни постоянно ни учат на уроци. Това е особено вярно, когато имаш дете със специални нужди.
В зависимост от специфичните обстоятелства на детето му, един родител може да стане неофициален екперт в най-различни области. И като знаем, че броят на децата с проблеми с ученето се е покачил значително през последното десетилетие, много родители като мен откриват, че трябва да научат всичко за това как работят мозъците на децата им и за начина, по който те учат и придобиват нови умения. Както можете да си представите, това е голямо предизвикателство. Затова е изключително полезно, когато откриете програма, която може да ви помогне да се справите със затрудненията на детето си.
Преди две години педиатърът на сина ми предложи Fast ForWord. Всъщност беше повече от предложение. Беше по-скоро “Трябва да го опитате!” Проблемът беше, че в този период бяхме изтощени и нямахме желание да изпробваме нищо ново. Бяха минали пет години, откакто поставиха диагноза „аутизъм” на сина ми и оттогава бяхме изпробвали всякакви медицински и терапевтични интервенции.
Отначало смятах, че ще се справим и без програмата. Когато обаче синът ми стана втори клас, стана очевидно, че той има големи проблеми с четенето с разбиране. Тогава решихме да я изпробваме. Знаех, че Fast ForWord е повече от упражнения за четене с разбиране и работи на нивото на когнитивни учения като памет, внимание, скорост на обработка. Въпреки това, докато не навлязохме в същината на програмата, не разбирах как изграждането на тази основа е важно за гладкото четене.
Запълване на дупките
Ние започнахме нашето пътешествие с Fast ForWord със серията “Language“. След това преминахме на серията “Language to Reading“. Преди няколко седмици, когато вече наближавахме края на втората серия във Fast ForWord, говорих по телефона с ментора на сина ми. Обсъждахме как се справя Съли и че скоро ще завърши втората серия и ще премине към Reading Level 1.
Менторът ме попита как според мен се справя той и аз й споделих за постиженията му. Казах й също, че той все още няма напредък в четенето с разбиране. Тя ми обясни някои неща, за които не се бях замисляла досега. Ние, родителите, просто няма как да заем всичко. Във всеки случай, радвам се, че накрая разбирам тези неща.
Слушане, език и четене с разбиране
Когато споделих с ментора притесненията ми, свързани с факта, че Съли няма напредък с четенето, тя ми каза: “Така е, защото все още не сме стигнали дотам.“ Тя ми каза да гледам на мозъка като на път. И пътят на сина ми беше осеян с дупки. Не знаехме къде точно са те, но работата с първите две програми ни беше помогнала да ги открием и да започнем да ги запълваме.
Когато ги запълним, пътят към гладкото четене ще бъде доста по-гладък. Fast ForWord е полезен, защото обръща внимание на основните проблеми, от които произтичат останалите. Той открива слабите места (или дупките) и ги тренира, така че да станат силни. Много по-добре е да запълним дупките, отколкото да ги заобикаляме.
Пирамидата на грамотността
Показаха ни тази пирамида, когато се опитвахме да разберем какво се случва в мозъка на Съли, като напредваме с програмата. Много деца с аутизъм имат много “разпръснати“ умения. Едно дете може да е напълно невропитично в една област, дори и по-напреднало от връстниците си, и да е години по-назад в друга област. Потискащо е да гледаш постиженията в една област и да знаеш, че те са възможни и в други области, но трябва да бъдат “отключени“.
Аутизмът е сложен. Познавам хора с аутизъм, които могат да четат и пишат безпогрешно, но не могат да кажат дори една дума. Други, като сина ми, могат да четат доста по-добре, отколкото се очаква за възрастта им, но не разбират смисъла на прочетеното.
Затова има изключения от йерархията в тази пирамида, но това, което съм видяла до този момент, показва, че долните два слоя са много важни. Да, синът ми технически можеше да прави всички тези неща – слушане, говорене, четене и писане. Но за да стане достатъчно добър във тях, колкото се очаква в нашето ежедневие, трябваше да поработим доста в основата на пирамидата.
Всички упражнения, които сме правили досега, бяха свързани със слушане. Синът ми имаше много “дупки“ в тази област. Той винаги ни е отговарял разбираемо, защото ние в семейството ни се бяхме научили да го разбираме. Нашите тон, темпо и трудност на изреченията бяха съобразени с неговите нужди. Но извън четирите ни стени, нещата стояха различно.
Правехме упражненията най-малко пет дни в седмицата (повече, ако беше възможно) през последните четири месеца. Забелязах, че слуховата му обработка се подобри, а заедно с нея и разбирането му на езика. Той слушаше по-добре и чуваше повече. Той вече не се опитваше да свърже отделни части и да ги превърне в разговор, опитвайки се да поддържа темпото. Той вече започваше да поддържа темпото на разговора. И заради това видяхме “експлозия“ в говорните му умения.
Следващите стъпки
Скоро преминахме на упражненията във Reading Level 1, които са доста различни от тези, които той е правил преди. Не спирам да се възхищавам как програмата разделя уменията на малки части и ги подрежда, докато се получи една голяма картина.
Ако първите две серии показват, че синът ми има напредък, вярваме, че и останалите упражнения ще му помогнат. Ние не просто искаме той да може да чете. Ние искаме той да се наслаждава на четенето и да може да се изгуби в света на въображението, който литературата предлага. Ние не просто искаме той да може да пише. Ние искаме да може да изразява мислите и чувствата си красноречиво и креативно. И разбира се, искаме той да може да изразява мислите, емоциите и въпросите си чрез езика.
Вярно е, че родителите нямат всички отговори. Въпреки това ние имаме достъп до много ресурси. Нашето семейство е много благодарно, че Fast ForWord ни помогна да разберем по-добре как слушането, четенето, писането и говоренето оказват влияние едно на друго. Пътят ни става все по-гладък ден след ден.
Източник: Scientific Learning
Това е кратката версия на статията. Пълната версия на публикацията е много интересна и емоционална, където майката разказва с подробности как и какво се случва. Очаквайте скоро да публикуваме тези части. За тези които знаят английски език и нямат търпение да прочетат пълната версия на статията: Rethinking Learning – Fast ForWord & Neuroplasticity.