Как музиката помага при разстройство на слуховата обработка?

a-kid-with-auditory-processing-disorder

От много време музиката се използва като терапевтичен инструмент за промяна на настроението и да успокояване на емоциите и деца и възрастни. Съвсем скоро обаче учените започнаха да изследват физиологичните ползи, които слушането на музика и свиренето на музикален инструмент могат да осигурят. По-специално – как музиката помага при разстройство на слуховата обработка.

Изследванията показват, че музикалната терапия е полезна при всички видове медицински интервенции – всичко от облекчаване на болката до намаляване на кръвното налягане. Наскоро в Neuroscience News беше публикувана статия, според която музиката не само може да лекува, но може да подобрява и когнитивните способности и слуховата обработка.

Невропластика, музика и разстройство на слуховата обработка

fast-forword-languageРазстройството на слуховата обработка е състояние, което засяга способността на децата да обработват звуците, които чуват, и да разбират тяхното значение. Все още не е съвсем ясно какво причинява това разстройство. То може да се появи само или заедно с други затруднения с ученето или вниманието. Във всеки случай, от него произтичат значителни последствия за ученето, които засягат качеството на живота. Най-ефективните методи за лечение на това затруднение са тези, които залагат на невропластиката. Това е способността на мозъка да се променя в отговор на специфични стимули.

Мозъците на малките деца са много пластични. Това е от голяма полза за деца с разстройство на слуховата обработка и други подобни състояния. Техните мозъци могат да се научат да обработват звуците правилно, когато са изложени на повтарящи се стимули. Това може да се постигне с помощта на компютърни програми за учене като Fast ForWord. Те изглеждат като компютърни игри и позволяват на децата да учат, докато играят. Учениците вземат стотици решения за кратък период от време и по този начин създават нови невронни връзки. Многобройните повторенията и увеличаваща се трудност на упражненията според темпото на ученика подсилват тези връзки с времето. По същия начин физическите упражнения правят мускулите по-издръжливи.

Музиката подобрява пластичността на мозъка

training-of-the-brainУчените смятат, че слушането на музика в детството полага основата, от която уменията за слухова обработка и когнитивните умения могат да се развият. Музиката кара мозъка да търси модели, да различава тоновете бързо, да обработва множество звуци в едно музикално произведение и в същото време да схване основната мелодия. Съществуват и по-дълбоки връзки между музиката и начина, по който мозъкът я чува. Тези връзки стоят в основата на метода “Томатис” – терапия, която много учени смятат за полезна при деца с езикови затруднения.

Изследванията показват, че мозъкът на професионален музикант различава смислените звуци от безсмислените много по-лесно, отколкото мозъкът на обикновен човек. Това е резултат от сортирането на желаните музикални звуци измежду звуците от заобикалящата среда. Музикантите също показват по-добро умение за обработка на звуците на езика, най-вече в шумни среди.

За децата с разстройство на слуховата обработка е предизвикателство да разпознават звуците на речта в класната стая или вкъщи, когато има и други шумове около тях. Музикалните упражнения могат да научат мозъците им да откриват и обработват смислените звуци на езика по-ефективно.

Други ползи от музиката

Музиката също променя физическата структура на мозъка, като увеличава сивото вещество и подсилва връзките между двете полукълба. В резултат на тези физически промени, паметта и изпълнителната функция на мозъка се подобряват, потокът на кръв се увеличава и академичните резултати се подобряват.

Много родители пускат на децата си класическа музика, докато те са още много малки. Науката доказва, че дори слушането на музика за удоволствие може да осигури някои терапевтични ползи, които могат да помогнат на деца на всякаква възраст.

Източник: Gemm Learning

И още: