5 Правила за родители на деца, които срещат трудности с четенето

Всяка година родителите и учителите работят усилено, за да помогнат на децата и учениците си да научат колкото е възможно повече. След края на учебната година, голяма част от наученото  се губи по време на лятната ваканция. Това важи особено за децата, които срещат предизвикателства в ученето.

Ето 5 съвета, които биха помогнали на деца с трудности при четенето да прекарат лятото продуктивно.

1. Четете, четете, четете … Но не го правете сами

Колкото повече чете детето, толкова по-гладко ще се научи да чете, нали? Не точно. Ако детето ви се бори с разбирането на текстовете, четенето на ум няма да му помогне много. Изследванията показват, че четенето на ум не подобрява уменията на децата, които се затрудняват с четенето, но четенето на глас с някой, който вече чете гладко, помага много.

Уверете се, че детето ви получава помощ, когато думата или абзацът са твърде трудни (точно това, което Reading Assistant прави). Така времето, прекарано в четене, няма да е загубено. Също така, редувайте се да четете дадена история един на друг. Говорете за историята, изкажете това, което мислите, и задайте въпроси с отворен край. Например: „Мисля, че Бети е тъжна, че нейните приятели не й обръщат внимание. Ако бях на нейно място, щях да си намеря нови приятели. Ти какво би направил? “

2. Върнете се към музиката

Преди десетилетия семействата се събираха вечер, за да послушат музикалните изпълнения на децата си. Днес нещата са различни. Все пак, лятото е чудесно време да се извадят инструментите. Музиката е полезна за мозъка, така че ако уроците по пиано са минали на заден план през годината или ако детето ви иска да свири на китара или да пее, лятото е чудесно време да започнете нови уроци.


Изследванията показват, че активното учене за музика и свиренето на музикален инструмент имат положителен ефект върху мозъка. Според едно проучване, шестмесечното формално музикално обучение води до положителни промени за участниците, като например подобрено възприемане на говоримия език и подобрена обработка на речта. Това води до по-добри умения за четене и езикови умения. Авторите на изследването заключават, че сравнително кратък период на обучение – само 6 месеца – може да има значително положително въздействие за децата.

3. Желание за нови предизвикателства

Лятото е добър момент да опитате някои нови дейности! И с новите дейности ще дойдат и новите предизвикателства. Независимо от способностите на детето ви, правилното отношение е от съществено значение за насърчаване на постоянството в ученето. Изследванията показват, че учениците, които смятат, че предизвикателствата са хубаво нещо, придобиват нови умения и имат живот, изпълнен с предизвиктаелства. Тези, които вярват, че способностите им са фиксирани, или че всичко трябва винаги да бъде правилно или съвършено, е по-вероятно да не се справят с предизвикателствата. Това е начин на мислене, от който могат да се възползват и много възрастни!

Как да развием желание за нови предизвикателства:

  1. Обяснете, че мозъкът развива нови връзки в резултат на новите предизвикателства.
  2. Дайте на детето си ново предизвикателство и го подкрепете, като похвалите усилията и напредъка му („Ти наистина здраво се постара за това“)
  3. Дайте личен пример, който децата ви да следват. Самитe вие започнете да учите нещо ново и не се предавайте, когато срещате трудности. Разкажете на детето си как планирате да преодолеете предизвикателствата, с които се сблъсквате, и след това го направите.

4. Обърнете внимание на причините за трудностите при четене

Има разлика в основните когнитивни умения на децата, които четат гладко, и тези, които срещат трудности. Умения като работна памет, фокус, внимание и скорост на разбиране (най-честите виновници за трудностите при четенето) често се пренебрегват.

Детето трябва да може да съхранява информация в работната памет, за да завърши всички стъпки в задача с няколко стъпки и да остане фокусирано върху задачата достатъчно дълго, за да я завърши.
Мозъкът на детето също трябва да може да обработва информацията достатъчно бързо, за да се запомни и подреди всички елементи в правилния ред и да разбере цялостния й смисъл.

Ако детето среща трудности през учебната година, лятото е най-доброто време за тяхното отстраняване и същевременно за подобряване на тези основни когнитивни способности. Най-добрите летни дейности са интензивни, персонализирани за всеки ученик, лесно се вписват в графика на семейството и обръщат внимание на основните проблеми.

Fast ForWord е неврологично тествана програма за помощ при четене за ученици, които са под средното ниво. Тя е идеална за родители, които търсят бързи резултати през лятото. Програмата ще помогне на детето да влезе в училище през септември с повече увереност, да чете по-гладко и да бъде подготвено за нови предизвикателства.

5. Време за игра

Въпреки че е лесно да отпишем летните ваканции като време за учене, важно е да помним важността на играта в развитието на детето. Лятото може да осигури на детето ви свободата и възможността да расте и да изследва по начини, които не са възможни по време на натоварената учебна година.

Вашето дете използва игрите, за да развие множество важни качества като самочувствие и изобретателност, както и социални умения като работа в екип. Възможностите за активни физически занимания поставят основата за здравословни навици през целия живот и подобряват физическото здраве. Физическата активност е ефективен начин тялото да се отърве от хормоните на стреса, които се натрупват по време на напрегнатото ежедневие.

И още: